Brėmeno rotušė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 53°04′34″š. pl. 8°48′29″r. ilg. / 53.076111°š. pl. 8.808056°r. ilg. / 53.076111; 8.808056

Brėmeno rotušė
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Vokietijos vėliava Vokietija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus iii, iv, vi
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1087
Regionas** Europa
Įrašymo istorija
Įrašas 2004  (28-oji sesija)
Vikiteka: Brėmeno rotušė
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Brėmeno rotušė (vok. Bremer Rathaus) – vienas reikšmingiausių gotikinių statinių Brėmene, Vokietijoje. 2004 m. kartu su Brėmeno Rolandu įtraukta į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą.

Rotušė ir katedra
Viena iš rotušės patalpų
Viršutinė salė
Senoji (kairėje) ir naujoji rotušės

Rotušė stovi Brėmeno senamiesčio centre, Rinkos aikštėje. Priešais rotušę stovi pirklių gildijos rūmai, tiesiai prieš juos – garsioji Rolando skulptūra. Į dešinę nuo rotušės stūkso Brėmeno katedra, paminklas Bismarkui ir šiuolaikinis Brėmeno parlamento pastatas. Kairiau yra Dievo Motinos bažnyčia. Ties vakarine rotušės siena pastatyta žymioji „Brėmeno muzikantų“ skulptūra. Rotušėje posėdžiauja senatas, čia įsikūrę senato prezidento ir laisvojo Hanzos sąjungos miesto mero kabinetai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1400 m. klestinčio Brėmeno valdžia nusprendė pastatyti naują rotušę. Gotikinis dviejų aukštų pastatas su didelėmis salėmis apačioje ir viršuje buvo pastatytas 14051410 m. Atskiri kabinetai buvo įrengti šiaurinėje pastato dalyje. Kartu su naująja rotuše Rinkos aikštėje iškilo imperatoriaus ir septynių kurfiurstų paminklai, o skulptūriniai pranašų ir išminčių reljefai papuošė rotušės rytinę ir vakarinę sienas. Bokšto dantytas žiedas ir gynybinė galerija neišliko.

1600 m. Brėmeno senatas priėmė sprendimą, kad kukli gotikinės miesto rotušės išvaizda neatitinka jos reprezentacinių tikslų, ir nusprendė ją perstatyti. Pagrindiniai darbai atlikti pagal Brėmeno architekto Lüder von Bentheim projektą Vėzerio renesanso stiliumi 16081612 m. Pastato langai buvo padidinti, o vidurinė pastato dalis nugriauta. Po rekonstrukcijos pastato fasade įrengtas didelis stiklinis erkeris, viršuje vainikuotas flamandišku frontonu. Vėzerio renesanso stiliaus rotušės fasadą papuošė daugybė reljefų ir žmonių, angelų, pasakiškų gyvūnų skulptūrų. Dekoratyvinius fasado elementus suprojektavo Nyderlandų renesanso meistrai Hans Vredeman de Vries, Hendrick Goltzius ir Jacob Floris.

Laikui bėgant pastate atlikta įvairių pertvarkymų. 19091913 m. prie senojo pastato buvo pristatyta naujoji neorenesanso stiliaus rotušė su variniu stogu.

Brėmeno piliečių atsidavimo dėka miesto rotušė išgyveno Antrojo pasaulinio karo bombardavimą, sunaikinusį daugiau kaip 60% miesto pastatų. Paskutinė istorinio pastato rekonstrukcija buvo atlikta 2003 m.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]