Pereiti prie turinio

Imperatorius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Kilmingųjų titulai
Šis straipsnis yra serijos
Kilmingųjų titulai dalis

Imperatorius (lot. imperator) – valstybės valdovo titulas. Feodalinėje hierarchijoje jis yra laikomas aukštesniu už karalių, ir tai yra aukščiausias įmanomas titulas. Imperatoriai valdė valstybes, vadinamas imperijas.

Vienintelis šiuo metu pasaulyje taip tituluojamas valdovas yra Japonijos imperatorius, vadinamas tenno (mikado). Juo dabar yra Imperatorius Naruhito.

Imperatoriai Europoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Senovės Romos respublikos laikais – vyriausiojo karo vado garbės titulas. Vėliau – kai kurių monarchinių valstybių valdovų titulas. Istorijoje, publicistikoje, grožinėje literatūroje imperatoriais vadinami ir valdovai, kurie valdė valstybes, atitinkančias imperijos apibrėžimą.

Garsiausi imperatoriai – Oktavianas Augustas, Kaligula, Justinianas I, Petras I, Napoleonas bei kiti.

Lietuvos teritorijoje pagal Viduramžių sampratą Vytauto laikų Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė buvo klasikinė imperija, o jos valdovas didysis kunigaikštis Vytautas atitinka imperatoriaus apibrėžimo kriterijus.

Imperatoriai kitose pasaulio kultūrose[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vakarietiškas terminas „imperatorius“ dažnai buvo ir yra naudojamas įvardinti ir kitų pasaulio valstybių, ne tik europietiškų, valdovus. Tarp tokių atvejų yra:

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikicitatos

Wikiquote logo
Wikiquote logo