Pereiti prie turinio

Žemutinė Saksonija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Žemutinė Saksonija
Niedersachsen
Žemutinės Saksonijos vėliava Žemutinės Saksonijos herbas
Valstybė Vokietijos vėliava Vokietija
Administracinis centras Hanoveris
Apskritys 17
Įkūrimo data 1946
Gyventojų (2011) 7 774 253
Plotas 47 618 km²
Tankumas (2011) 163 žm./km²
ISO 3166-2 DE-NI
Tinklalapis niedersachsen.de
Vikiteka Žemutinė SaksonijaVikiteka

Žemutinė Saksonija (vok. Niedersachsen) – žemė šiaurės vakarų Vokietijoje, antroji pagal dydį šalyje. Plotas – 47,6 tūkst. km²; 8 mln. gyventojų (2000). Sostinė – Hanoveris.

Hildesheimo Švč. Marijos katedra, Hildesheimo Šv. Mykolo bažnyčia, Ramelsbergo kasyklos, Goslaro istorinis miestas, Aukštutinio Harco vandentvarkos sistema ir Fagus gamykla yra įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Pagrindinis straipsnis – Žemutinės Saksonijos istorija.

Dabartinė Žemutinės Saksonijos žemė apima istorinius Žemutinės Saksonijos, Ostfalijos (pietinė dalis) ir rytų Fryzijos (šiaurės vakarinė pakrantė) regionus. Ankstyvaisiais viduramžiais tai buvo saksų genčių gyvenama teritorija, kur IX a. pradžioje įkurta Saksonijos kunigaikštystė. Nuo XII a. pabaigos regionas buvo susiskaldęs į smulkius feodalinius vienetus, kurių svarbiausios buvo Brunsviko-Liuneburgo kunigaikštystė, Oldenburgo kunigaikštystė ir kt.

1813-1866 m. didžiąją dalį teritorijos valdė Hanoverio karalystė, kurią nukariavo Prūsija ir pavertė Hanoverio provincija. Dabartinė Žemutinės Saksonijos žemė (tuometinės Vokietijos Federacinės Respublikos sudėtyje) suformuota 1946 m. sujungus Hanoverio provinciją su 3 gretimomis Trečiojo Reicho sudėtinėmis valstybėmis: Oldenburgo, Brunsviko ir Šaumburgo-Lipės laisvosiomis valstybėmis.

Didžiausi miestai

[redaguoti | redaguoti vikitekstą]
Portal
Vikisritis: Vokietija