Špaiherštatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Špaiherštatas
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Vokietijos vėliava Vokietija
Tipas Kultūrinis
Kriterijus iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 1467
Regionas** Europa
Įrašymo istorija
Įrašas 2015  (39-oji sesija)
Vikiteka: Špaiherštatas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Špaiherštatas (vok. Speicherstadt, 'sandėlių miestas') – didžiausias pasaulyje sandėlių rajonas, kuriame pastatai stovi ant giliai sukaltų medinių polių pamatų – ąžuolo rąstų.[1] Jis įsikūręs Vokietijoje, Hamburgo uoste, HafenCity kvartale, pastatytas nuo 1883 iki 1927 m.

Sandėlių eilė nuo kanalo pusės
Špaiherštadto statiniai

Rajonas iškilo kaip laisvoji porto franko zona, skirta prekėms pervežti be papildomų muitinės mokesčių. 2009 m. duomenimis, tiek šis rajonas, tiek gretimos apylinkės buvo pertvarkomi, vystomi. Špaiherštatas 2015 m. liepos 5 d. kaip pirmoji Hamburgo vieta buvo įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą.[2] Kiti šio paveldo statusą turintys Hambugo objektai – Kontorhauzas ir Čilihauzas.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sandėlių statiniai išsidėstę apie 1,5 km ilgio sausumos juostoje, apsuptoje laivybinių kanalų. Sandėliai buvo pastatyti ant skirtingų atraminių konstrukcijų. Inžinierius Andreas Meyer (1837–1901) sukūrė neogotikinių raudonų plytų išorinių fasadų eilę su nedideliais bokšteliais, nišomis ir glazūruotais ornamentais. Sandėliai yra daugiaaukščiai pastatai, turi įrengtus įėjimus iš vandens ir sausumos pusės.

Lankytinos vietos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Špaiherštatas yra vienas pagrindinių turistų traukos objektų Hamburge ir yra daugelio uosto turų dėmesio centre. Yra keletas garsių muziejų, tokių kaip Tarptautinis jūrų muziejus, Vokietijos muitinės muziejus, Miniatiūrinis stebuklų pasaulis, Hamburgo Dungeon. Čia taip pat buvo Afganistano muziejus, bet 2012 m. uždarytas.[3] Ant buvusio sandėlio pastato šalia istorinio Špaiherštadto pastatyta Elbės filharmonija.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1815 m. laisvasis Hamburgo miestas buvo Vokietijos Sąjungos narys, tačiau nepriklausė Vokietijos muitų sąjungai. Po Vokietijos imperijos įkūrimo 1871 m. prarado laisvosios prekybos zonos statusą ir tapo imperijos dalimi. Tačiau pagal 1888 m. sutartį jis vėl tapo neapmuitinama zona ir gavo laisvojo uosto statusą. Špaiherštatas pradėtas statyti 1883 m. Siekiant atlaisvinti naują uosto teritoriją, prasidėjo miesto Kehrwieder ir Wandrahm kvartalų griovimas, daugiau nei 20 000 žmonių reikėjo perkelti. Pagrindinės statybos baigtos iki I pasaulinio karo pradžios. Per II pasaulinį karą subombarduota didelė dalis rajono, atstatyta 1967 m. Buvusių sugriovimų vietoje pastatytas Hanzos prekybos centras (HTC).

Nuo 2005 m. Špaiherštato įmonės valdė trečdalį pasaulio kilimų ir kitų prekių krovos rinkos, įskaitant kakavą, kavą, arbatą, prieskonius, jūrinę įrangą ir elektroniką.[4]

Špaiherštato skerspjūvis, 1883 m.
„Sandėlių miesto“ panorama

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Speicherstadt“. Lonely Planet. Suarchyvuotas originalas 2018-04-08. Nuoroda tikrinta 24 December 2017.
  2. „Speicherstadt and Kontorhaus District with Chilehaus“. UNESCO. Nuoroda tikrinta 23 April 2017.
  3. „Afghanistan Museum Hamburg“. Dark Tourism. Nuoroda tikrinta 24 December 2017.
  4. Prange, Carsten (2005). „Speicherstadt“. In Franklin Koplitzsch and Daniel Tilgner (ed.). Hamburg Lexikon (in German) (3 ed.). Ellert&Richter. pp. 444–445. ISBN 3-8319-0179-1.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]