Vikingų kolonijos Amerikoje

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Vikingų kolonijos Amerikoje – X a. vikingams tyrinėjant ir apgyvendinant Šiaurės Atlanto regioną bei Šiaurės Rytų Amerikos sritis įkurtos kolonijos.

Nors vikingų kolonija Grenlandijoje išliko 500 metų, kolonijos Šiaurės Amerikoje buvo mažesnės ir nevirto ilgalaikėmis gyvenvietėmis. Vikingai ten vykdavo medienos, tad neišliko nuolatinių gyvenviečių pėdsakų.

Grenlandija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Rytinės gyvenvietės žemėlapis

Pasak Islandų sagų vikingai Grenlandijoje pirmąkart įsikūrė po 980 m. Nėra reikalo be pagrindo abejoti sagų pateiktomis žiniomis apie Grenlandijos kolonizacijos pradžią, bet nereikia užmiršti, kad jų kūrėjai buvo rašytojai, o ne istorikai, tad sagos negali būti laikomos pagrindiniu istorijos šaltiniu. Erikas Rudasis, ištremtas iš Islandijos už žmogžudystę, tyrinėjo pietvakarinį Grenlandijos krantą per tris tremties metus. Jis planavo privilioti kolonistus net tyčia pavadindamas kraštą Grenlandija, teigdamas kad „žmonės labiau norės čia atvykti jei šalis turės gražų pavadinimą“. Vidinė ilgo fiordo, pavadintu jo vardu, sritis buvo jo sodybos Brattahlid vieta. Be to, jis padalino čia žemės plotus savo pasekėjams.

Kolonijos klestėjimo metu ją sudarė Rytinė ir Vakarinė gyvenvietės, kur gyveno 3–5 tūkst. žmonių. Archeologai identifikavo apie 400 sodybų. Grenlandai turėjo vyskupą ir eksportavo banginio kaulą, kailius, virves, avis, ruonio ar banginio taukus, tokius gyvus gyvūnus kaip baltieji lokiai, galvijų kailius. 1261 m. jie pripažino Norvegijos karaliaus valdžią, bet toliau kūrė savo įstatymus. 1380 m. Norvegija ir Danija sudarė personalinę uniją.

Kolonija žlugo XIV a. Vakarinė gyvenvietė apleista apie 1350 m., o 1378 m. Gardare neliko vyskupo. Po santuokos įrašo 1408 m. gyventojai nebeminimi. Manoma, kad XV a. pabaigoje nebeliko Rytinės gyvenvietės, bet neina nustatyti tikslios datos. Naujausias radinys iš tos gyvenvietės, ištirtas radioaktyviosios anglies metodu, yra 1430 ± 15 m. Kolonijos išnykimo priežastis aiškina keletas teorijų. Dėl Mažojo Ledynmečio buvo sunkiau keliauti tarp Grenlandijos ir Europos bei sunkiau vikingams užsiimti žemės ūkiu Grenlandijoje. Be to Grenlandijos kaulą pakeitė pigesnis dramblio kaulas iš Afrikos. Net nutrūkus ryšiams su Grenlandija, Danijos-Norvegijos karaliai laikė ją savo kolonija, o Europos geografai neužmiršo jos egzistavimo. Įmanoma, kad nebuvo užmirštos ir žemės į vakarus nuo Grenlandijos.

Nežinodami ar Grenlandijoje liko vikingų palikuonių ir bijodami, kad jie vis dar galėjo po 200 metų likti katalikais po to kai Skandinavijoje įvyko reformacija, ten išvyko bendra misionierių-pirklių ekspedicija, kuriai vadovavo misionierius norvegas Hans Egede 1721 m. Nors nebuvo rasta jokių europiečių pėdsakų, Grenlandijoje prasidėjo Danijos kolonizacija.

Vinlandas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pasak Islandų sagų, vikingai pradėjo tyrinėti sritis į vakarus nuo Grenlandijos praėjus tik keleriems metams po gyvenvietės įkūrimo. 985 m. plaukdamas iš Islandijos į Grenlandiją su 400–700 kolonistų ir 25 kitais laivais (iš kurių tik 14 užbaigė kelionę), pirklys Bjarni Herjólfsson nukrypo nuo kurso ir po trijų dienų plaukimo pamatė žemę. Bjarniui buvo įdomu tik surasti tėvo sodybą, bet apie savo atradimą jis papasakojo Leifui Eriksonui, kuris detaliau ištyrė tą kraštą ir įkūrė mažą gyvenvietę.