Šiaurės Vakarų teritorija (Kanada)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
North-Western Territory
Šiaurės Vakarų teritorija
Britų Šiaurės Amerikos valda

XVIII a. – 1870
Location of Šiaurės Vakarų teritorija
Location of Šiaurės Vakarų teritorija
Teritorijos žemėlapis
Sostinė nebuvo
Valdymo forma kolonija
Era Imperializmas
 - Įkūrimas XVIII a. m.
 - Prijungta prie Kanados 1870 m.

Šiaurės Vakarų teritorija (angl. North-Western Territory) buvo Britų imperijos valda Šiaurės Amerikoje nuo XVIII a. iki 1870 m. Didžiausio išsiplėtimo laikais apėmė teritorijas dabartinėje Kanadoje į vakarus nuo Ruperto žemės, kur dabar yra Šiaurės Vakarų teritorijos, Jukonas, Nunavutas, šiaurės Alberta ir šiaurės Britų Kolumbija.

Raida[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ši valda neturi oficialios įkūrimo datos. Po to, kai Šiaurės Amerikoje 1799 m. buvo įkurta Rusijos Amerika, o 1858 m. Britų Kolumbija, Šiaurės Vakarų teritorija buvo apibrėžiamas kaip milžiniškas šioms kolonijoms nepriklausantis kraštas į šiaurės vakarus nuo Ruperto žemės. Nuo tada, kai Britų imperija 1713 m. atgavo Ruperto žemę, ji liko vienintele pretendente, galinčia kolonizuoti šį atokų ir atšiaurų kraštą, kuriame daugiausia gyveno Na-dene kalbomis kalbantys indėnai ir inuitai.

Nors kolonistai iš Ruperto žemės nuo XVIII a. vidurio kartais surengdavo ekspedicijas į šias teritorijas, kolonizacija nevyko. Tik 1779 m. Monrealyje buvusi kailių pirklių bendrovė įkūrė Šiaurės Vakarų kompaniją, kuri tapo pagrindine konkurente Ruperto žemėje veikusiai Hadsono įlankos kompanijai ir pradėjo vykdyti veiklą šioje teritorijoje. Kadangi šios kompanijos konkurencija tarp kompanijų sukėlė nuožmius konfliktus, 1821 m. abi kompanijos buvo priverstos susijungti ir efektyvinti kailiukų prekybą.

Kraštas pasirodė esąs turtingas ir kitų išteklių. Nuo 1862 m. čia kilo net kelios aukso karštinės. Kilus Stikino aukso karštligei, iš teritorijos laikinai atskirta Stikino teritorija. 1863 m. dalis teritorijos perduota Britų Kolumbijai.

1870 m. visas teises prekiauti milžiniškoje Kanados teritorijoje Hadsono įlankos kompanija pardavė Britų imperijos karūnai už 300 tūkst. svarų. Šiaurės Vakarų teritorija buvo sujungta su Ruperto žeme ir tapo administraciniu vienetu Šiaurės Vakarų teritorijos. Šis vienetas tais pačiais metais prisijungė prie Kanados Konfederacijos.