Actekų mitologija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Senovės civilizacija: Mezoamerika
Olmekai, Majai, Actekai
Istorija
Menas:
Architektūra, Dailė, Literatūra
Religija:
Actekų, Majų
Raštas:
Olmekų, Majų, Actekų, Sapotekų, Mištekų
Kalendorius:
Majų, Actekų

Actekų mitologija – pirmykštė religinė actekų mitų sistema. Religija politeistinė, ritualams būdinga ypač daug aukojimų. Iš olmekų perimtas jaguaro kultas, iš toltekųsaulės, Kecalkoatlio garbinimas bei aukojimai, iš majųdievų daugiafunkciškumas.

Pasaulio sukūrimo mitas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ometekutlis (Tonakatekutlis – „mūsų kūnų viešpats“) ir Omesiuatlė gyveno begalinės visatos tryliktajame danguje. Jie sukūrė visus dievus ir žmoniją. Svarbiausias kūrybos aktas buvo Saulės gimimas Teotiuakane, pasiaukojus kažkokiam raupsuotam dievui. Kiti dievai pasekė jo pavyzdžiu ir ėmė aukoti kraują, kad Saulė galėtų judėti dangumi: (Saulę reikia kasdien girdyti krauju, kitaip sustos). Be to, kraujas yra dievų maistas. Vėliau buvo vykdomi „gėlių karai“, užtikrinantys pakankamą aukų skaičių saulės judėjimui (šis ritualas perimtas iš toltekų).

Pomirtinis gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kritusių mūšiuose ir paaukotų karių, taip pat žmonių, pasiaukojusių dievams ir nutrenktų žaibo, sielos patekdavo į vešlų tropikų rojų Tlalokaną. Skenduoliai, mirusios gimdyvės ir kiti – pas mirties dievą Miktlantekutlį, į požeminį mirties pasaulį Miktlaną.

Visatos ciklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visata vytosi periodais po 52 metus. Dabar actekai gyvena paskutiniame istorijos cikle. Anksčiau ciklai buvo pasibaigę katastrofomisžmonių virtimas beždžionėmis, potvyniai, gaisrai.

Kultas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Actekai statė šventyklas grybamsglotniagalvėms, turinčioms narkotinį poveikį.

Visos actekų šventyklos buvo skirtos gėlam vandeniui, kurio jie neturėjo, nes gyveno sūraus Teskoko ežero salose pastatytame Tenočtitlano mieste, ir kurį du šimtmečius pirko iš savo priešų.

Dievai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Svarbiausi dievai actekų panteone:

Kūrėjai, kurių kultas vėliau nunyko:

  • Ometekutlis (Tonakatekutlis)
  • Omesiuatlė (Tonakasiuatlė)

Kiti dievai: