2022 m. kandidatų turnyras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

2022 m. kandidatų turnyras – tai atrankinės šachmatų varžybos, išaiškinančios šachmatininką, kuris 2023 metais žais mačą su Magnusu Karlsenu dėl pasaulio šachmatų čempiono vardo. Turnyras žaidžiamas 2022 m. birželio 16liepos 7 d. Madride.[1] Varžybos vyksta ratų sistema. Dalyviai, kiekvienas su kiekvienu, skirtingomis figūrų spalvomis žaidžia dvi partijas.

Atrinkti dalyviai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidėjų pasiekimai Žaidėjas Amžius Reitingas Vieta pasaulyje
2021 m. pasaulio čempionato mačo finalininkas ? Janas Nepomniaščis 31 2766 7
FIDE pagal aukščiausią reitingą pakviestas žaidėjas Kinijos LR Dynas Lyrenas 29 2806 2
2019 m. pasaulio šachmatų taurės nugalėtojas Azerbaidžanas Teimuras Radžabovas 35 2753 13
2021 m. pasaulio šachmatų taurės varžybų nugalėtojas Lenkija Janas Kšištofas Duda 24 2750 16
2021 m. FIDE didžiojo šveicariškojo turnyro nugalėtojas Prancūzija Alireza Firuzdža 18 2793 3
2021 m. FIDE didžiojo šveicariškojo turnyro 2-os vietos prizininkas Jungtinės Amerikos Valstijos Fabianas Karuana 29 2783 4
2022 m. FIDE Didžiojo prizo varžybų nugalėtojas Jungtinės Amerikos Valstijos Hikaru Nakamura 34 2760 11
2022 m. FIDE Didžiojo prizo varžybų 2-os vietos laimėtojas. Vengrija Richardas Raportas 26 2764 8

Nuostatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turnyro formatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turnyre 8 žaidėjai žaidžia po dvi partijas ratų sistemos turnyrą (14 ratų). Jei būtų dalyvių iš vienos šalies šachmatų federacijos, tarpusavyje jie žaistų 1 ir 8 ratuose. Jei tokių daugiau (pav, 4), jie tarpusavyje žaistų 1, 2, 3 ir 8, 9, 10 ratuose.

Laiko kontrolė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiekvienam dalyviui partijai skiriama laiko: 120 min. pirmiesiems 40 ėjimų, 60 min sekantiems 20 ėjimų ir po 15 min. iki partijos pabaigos. Nuo 61-o ėjimo žaidėjui, atlikusiam ėjimą, pridedama 30 sek.

Vietų nustatymas, surinkus po lygiai taškų[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Po 14-to rato, nepaaiškėjus nugalėtojui, žaidžiamos papildomos partijos.

  • Kai pirmąją vietą dalijasi du dalyviai, jie žaidžia dvi greitųjų šachmatų partijas (15 min.+ 10 sek.);
  • jei 3-6 žaidėjai, žaidžiamas ratų sistemos greitųjų partijų (15 min.+ 10 sek.) turnyras;
  • jei 7 ar 8 žaidėjai - greitųjų partijų (10 min.+ 5 sek.) turnyras.

Kai po greitųjų partijų nepaaiškėja nugalėtojas, žaidžiamos žaibo partijos (3 min.+ 2 sek.):

  • jei pirmąja vietą dalijasi daugiau pretendentų tai žaidžiamas (po vieną partiją) žaibo turnyras.
  • jei ir po žaibo partijų nėra nugalėtojo, ta pačia laiko kontrole žaidžiamas atkrintamasis žaibo turnyras, kuriame tarpusavio susitikimą laimi tas, kuris pirmasis pasiekia pergalę.

Dalijantis bet kurią kitą vietą greitosios partijos nežaidžiamos, o pradedant nuo pirmojo, naudojami šie papildomi rodikliai:

  1. Soneborno-Bergerio koeficientas;
  2. pergalių skaičius;
  3. asmeninio susitikimo rezultatas.

Jei ir po trečiojo rodiklio - lygu, dėl užimamos vietos traukiami burtai.

Prizinis fondas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kandidatų turnyro prizinis fondas yra 500 000 eurų. Turnyro nugalėtojas gaus 48 000 eurų, antrosios vietos laimėtojas – 36 000 eurų, trečiosios – 24 000 eurų.

Kitiems dalyviams, surinkusiems vienodai taškų, nepaisant papildomų rodiklių, piniginis atlygis paskirstomas vienodai, tačiau kiekvienas žaidėjas už kiekvieną pustaškį gauna po 3500 eurų.[2]

Turnyras[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turnyro eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pirmas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Partija tarp ankstesnio kandidatų ciklo nugalėtojo Jano Nepomniaščio ir antro pagal reitingą pasaulio žaidėjo Dyno Lyreno baigėsi greičiausiai. J. Nepomniaščis, žaisdamas juodosiomis figūromis, sugebėjo surengti ataką prieš baltųjų karalių ir privertė didmeistrį Kinijos per 32 ėjimus pasiduoti.

Dviejų amerikiečių dvikova tarp 4 kartus Kandidatų turnyro dalyvio Fabiano Karuanos ir 2022 m. FIDE didžiojo prizo varžybų nugalėtojo Hikaro Nakamuros vyko su baltųjų pranašumu.

Nežiūrint to, kad H. Nakamura, po netikėtumų debiute, sugebėjo atsilaikyti, tačiau baltųjų padėtis liko geresnė. Juodiesiems teko išradingai gintis, bet to nepakako: Fabianas žaidė tiksliai ir po 5,5 val. partija baigėsi jo pergale.[3]

Po pirmojo rato, laimėję savo partijas, turnyrinėje lentelėje pirmauja Fabianas Karuana ir Janas Nepomniaščis. Po jų, sužaidusieji lygiosiomis: Janas-Kšištofas Duda, Richardas Raportas, Teimuras Radžabovas ir Alireza Firuzdža. Pralaimėjusieji: Hikaru Nakamura ir Dynas Lyrenas turnyrą pradeda be taškų.

Antras ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrasis ratas buvo praleistų progų diena. Po pralaimėjimo pirmajame, amerikietis Hikaru Nakamura atsigavo ir po šešių su puse valandos žaidimo laimėjo prieš Teimurą Radžabovą iš Azerbaidžano. Ispaniškoje partijoje, kai juodieji debiute nerado optimalių ėjimų, H. Nakamura gavo šiek tiek geresnę poziciją. Jis palaipsniui didino savo varžovui spaudimą. Greičiausiai to nebūtų pakakę pergalei, jei T. RadŽabovas 35 ėjimu nebūtų atidavęs pėstininko. Nors likusi žaidimo dalis Hikaru nebuvo sklandi, tačiau galiausiai jo kantrybė ir ryžtas atsipirko. Po pralaimėjimo pirmame rate tai svarbi H. Nakamuros pergalė, nes padeda jam turnyro pradžioje per daug neatsilikti nuo varžovų.

Labiausiai lauktas šios dienos susitikimas – Jano Nepomniaščio ir Fabiano Karuanos dvikova baigėsi lygiosiomis. Jiedu yra vieninteliai turnyro dalyviai, pasiekę pergales pirmame rate. Itališkąją partiją juodosiomis figūromis žaidęs F. Karuana debiuto pradžioje pateikė varžovui staigmeną. Nepomniaščis nepasimetė – jis paaukojo pėstininką ir labai sudėtingoje padėtyje gynėsi. Po 33 ėjimų jiedu susitarė partiją baigti lygiosiomis. J. Nepomniaščis ir F. Karuana patenka į trečiąjį ratą kaip lyderiai (1,5 tšk. iš 2 galimų).

Kita žaista Itališkoji partija, tarp Jano-Kšištofo Dudos ir Dyno Lyreno taip pat baigėsi lygiosiomis. Lenkas visos partijos metu turėjo nedidelį pranašumą, tačiau Dynas, kad trukdytų baltiesiems gerinti jų padėtį, sugebėjo tinkamai išdėstyti savo figūras. Po kruopštaus abiejų pusių manevravimo 41 ėjime buvo sutartos lygiosios. Antrajį vietą pasaulyje pagal reitingą turinčiam Dynui Lyrenui, po pralaimėjimo pirmame rate, šios lygiosios juodosiomis figūromis turėtų padėti stabilizuojant savo žaidimą. Kalbant apie J K.Dudą – jis turnyrą pradėjo dvejomis lygiosiomis ir abejose partijose turėjo daugiau progų už varžovus, tad belieka laukti, kaip seksis toliau.

Antrasis ratas buvo ypatinga diena Alirezai Firouzjai, kuris šventė savo 19-ąjį gimtadienį. Jauniausias kandidatų turnyro žaidėjas, šioje partijoje, kuri baigėsi lygiosiomis, gal būt liko nepatenkintas savo žaidimu, tačiau, išgelbėjęs pralaimėtiną pabaigą prieš Richardą Rapportą, jis turėjo visas priežastis neliūdėti.

Po dviejų ratų Fabianas Karuana ir Janas Nepomniaščis, turintys po 1,5 taško, pirmauja. Po vieną surinko keturi žaidėjai: R. Raportas, A. Firuzdža, J.K. Duda ir H. Nakamura. Dynas Lyrenas ir Teimuras Radjabovas turi po pusę taško.[4]

Trečias ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nepaisant visų partijų, pasibaigusių taikiai, ne visose viskas vyko labai sklandžiai.

Pirmi baigė savo partiją Teimuras Radžabovas ir Janas Nepomniaščis, kurie po beveik dviejų valandų žaidimo pasidalijo po pustaškį. Kataloniškoje partijoje T. Radžabovas, žaisdamas baltaisiais, pasirinko masinius mainus, kurie atvedė į lygią padėtį. Juodieji turėjo tvirtą poziciją ir po kelių formalių ėjimų varžovai sutiko su lygiosiomis.

Amerikiečio Fabiano Karuanos ir lenko Jano-Kšištofo Dudos partija vyko tol, kol ant lentos liko tik karaliai. Karuana žaidė angliškąją ataką siciliškos gynybos Naidorfo variante, kuriame garsėja kaip vienas geriausių žinovų. Tačiau to nesimatė šioje partijoje, kadangi Duda susikūrė šiek tiek geresnį žaidimą ir siekti pergalės turėjo daugiau galimybių. Vis tik Karuana gynėsi taikliai ir pasiekė, kad žaidimas baigtusi lygiosiomis.

Kovingiausia šios dienos partija buvo tarp 19-mečio Alirezos Firuzdžos ir patyrusio Hikaru Nakamuros. Tai buvo pirmas kartas, kai jiedu žaidė klasikinę partiją, ir pirmas kartas turnyre, kai Firuzdža vadovavo baltosioms figūroms. Alireza sugebėjo nustebinti Hikaru Nimcoičiaus gynyboje ir sulaukė daug žadančios baigmės. Joje, amerikietis puikiai gynėsi ir, nepaisant kai kurių netikslumų, kai reikėdavo, sugebėdavojo rasti tinkamus ėjimus. Firuzdžos ryžtą kovoti iki galo rodo tai, kad po penkių valandų žaidimo, kai buvo susitarta dėl lygiųjų, lentoje buvo likę tik du karaliai ir žirgas.

Antrą aukščiausią reitingą pasaulyje turintis Dynas Lyrenas Grünfeldo gynyboje išleido pergalę prieš Richardą Raportą. Po varžovo sprendimo paaukoti žaidimo pradžioje kokybę, Dynas sugebėjo įgyti pranašumą. Jis nebuvo didelis, bet baltųjų padėtis buvo geresnė. Be to, po R. Raporto 21 ėjime klaidos D. Lyrenas rado stipriausią atsakymą - 22. Kf1. Tačiau sekančiu ėjimu jam nepavyko rasti aiškaus kelio į pergalę, kas ir leido juodiesiems partiją baigti lygiosiomis.

Po trijų ratų Karuana ir Nepomniaščis su dviem taškais pirmauja. Už jų yra Duda, Firuzdža, Raportas ir Nakamura - 1.5, o toliau, po vieną tašką surinkę: Teimuras Radžabovas ir Dynas Lyrenas.[5]

Ketvirtas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Janas Nepomniaščis laimėjo, įveikęs, 19-metį Prancūzijos šachmatininką Alirezą Firuzjdžą. Pastarasis, žaisdamas juodosiomis figūromis, pasirinko abiem pusėm aštrų siciliškosios gynybos Najdorfo variantą. Pradžioje, greitai žaisdamas, atliko visus reikalingus ėjimus, bet pasitraukęs nuo teorijos, A. Firuzdža nerado tinkamo plano. Sudėtinga padėtis lentoje – kur karaliai rokiravę į priešingas puses, reikalavo kruopštaus skaičiavimo. To Alirezai nepavyko padaryti: jo 23. Žd6 , kai buvo paaukotas pėstininkas, su viltimi smarkiai užpulti baltųjų karalių, nepasiteisino. Janas Nepomniaščis, nedvejodamas greitai priėmė auką, pergrupavo savo figūras, pats 36 ėjimu paaukojo bokštą ir varžovas po keletos ėjimų dėl gresiančio mato pasidavė.

2-ąji pasaulio reitingą turinčio Dyno Lyreno viltys laimėti pirmąjį susitikimą šiame turnyre neišsipildė. Nepaisant to, kad žaisdamas baltaisiais prieš Fabianą Karuaną partijos pradžioje buvo gavęs šiek tiek geresnę poziciją ir laimėjęs pėstininką, jam nepavyko tuo pasinaudoti. Dynas „a“ vertikalėje sukūrė praeinantį pėstininką, bet Karuana spėjo laiku jį sustabdyti. Po to, kinas iškeitė savo valdovės sparno pėstininkus, į papildomą pėstininką karaliaus sparne, tačiau gavo tik lyginę bokštų baigmę. Nepaisant to Dynas ir toliau bandė išnaudoti materialinę persvarą, bet F. Karuana žaidė patikimai ir buvo užfiksuotos lygiosios.

Partiją tarp Richardo Raporto ir Hikaru Nakamuros abu varžovai žaidė gerai. Ji baigėsi lygiosiomis. Berlyno gynyboje jie greitai perėjo į lyginę baigmę su žirgais ir bokštais. Abu buvo susipažinę su pėstininkų struktūra ir galinčiomis atsirasti pozicijomis, bet atkakliai žaidė toliau kol ant lentos, belikus tik karaliams, žirgams ir vienam pėstininkui, sutiko susitikimą baigti taikiai.

Kitoje Berlyno gynyba žaistoje partijoje Janas-Kšištofas ​​Duda sužaidė lygiosiomis su Teimuru Radžabovu. Po debiuto susidarė šiek tiek sudėtingesnė, nei Raporto-Nakamuros partijoje, padėtis. Baltieji turėjo truputi daugiau iniciatyvos, bet per lėtai ją didino. Pasikeitus valdovėmis, o po to ir bokštu, susidarė lyginė bokštų baigmė, kuri po 41 ėjimo baigėsi lygiosiomis.

Po ketvirto rato, surinkęs tris taškus iš keturių galimų. Janas Nepomniaščis pustaškiu lenkia Fabianą Karuaną, turintį 2,5 taško. Janas-Kšištofas ​​Duda, Richardas Raportas ir Hikaru Nakamura surinko po 2. Po pralaimėtos partijos Alireza Firuzdža, kartu su Dynu Lyrenu ir Teimuru Radžabovu yra lentelės apačioje bei turi po 1,5 taško.[6]

Penktas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komentatoriai manė, kad sėkmingiausias rato žaidėjas yra Janas Nepomniaščis. Turnyro lyderis juodosiomis figūromis žaidė prieš Hikaru Nakamurą. Rusiškoje partijoje J. Nepomniaščis padarė keletą klaidų ir atsidūrė prastesnėje pozicijoje, kurioje baltieji, vystydami savo figūras ir ruošdami ataką, gainiojo jo valdovę po visą lentą. Tačiau H. Nakamura nesugebėjo rasti lemiamo tęsinio ir leidęs savo pranašumui išslysti, nusprendė tris sykius kartoti ėjimus. Dėl šios priežasties partija baigėsi lygiosiomis.

Richardas Raportas sužaidė lygiosiomis prieš vieną iš turnyro favoritų ir buvusį pretendentą į pasaulio čempiono titulą Fabianą Karuaną. Siciliškosios gynybos Taimanovo variante, nepaisant to, kad baltieji anksti atliko gana retą ėjimą, F. Karuanai daug pasiekti nepavyko. Pastarasis, kuris dažniausiai yra žaidėjas, žaidžiantis greitai savo debiutus, šį kartą, apgalvodamas partijos pradžioje ėjimus, praleido nemažai laiko. Susidarė aštri padėtis, kurioje abi pusės veržėsi priešinguose lentos sparnuose. Tačiau abu, šiame ankstyvame turnyro etape žaidžiantys gerai, noro rizikuoti nerodė. Jie pasirinko forsuotą variantą, nuvedusį juos prie lygiųjų.

Ilgiausia ir, žadančia būti rezultatyvia, šio rato partija buvo dvikova tarp dviejų žaidėjų, kurie nuo pirmojo rato buvo turnyro lentelės apačioje. Teimuras Radžabovas žaidė baltosiomis figūromis prieš antrą pagal reitingą pasaulio žaidėją - Dyną Lyreną. Abu turnyre buvo iškovoję po tris lygiąsiąs ir turėjo po pralaimėjimą. Jiems abiems šiame turnyre trūko pirmosios pergalės. Kompiuterinė analizė rodė, kad D. Lyreno galimybės daug žadančios. Tačiau dėl rizikingo, prieš pat laiko kontrolę, T. Radžabovo žaidimo, Dynas sutriko ir kontroliniu 40-uoju ėjimu prarado pranašumą. Perėję į lyginę bokštų baigmę, jie greitai sutarė pasidalinti po pustaškį.

Alireza Firuzdža yra dar vienas žaidėjas, kuris šiame rate daug tikėjosi. Žaisdamas

baltaisiais prieš varžovą, su kuriuo pagal ankstesnių susitikimų rezultatus pirmavo 4:0, jis, po pralaimėjimo ketvirtajame, vylėsi pasigerinti turnyrinę padėtį. Tačiau laukta dviejų jauniausių žaidėjų: Alirezos Firuzdžos (19) ir Jano-Kšištofo Dudos (24) dvikova baigėsi baltųjų nusivylimu. Duda pasirinko Rusiškosios partijos gynybinį variantą, kuriame juodieji, nors ir stovi šiek tiek blogiau, bet tvirtai. Dar svarbiau, kad susidariusi padėtis buvo tokia, kurioje Firuzdža negalėjo panaudoti savo kūrybinių gebėjimų. Be to, juodieji stabdė baltųjų bandymus veržtis pirmyn ir aštrinti poziciją. A. Firuzdžos ambicijos rasti proveržį kainavo jam daug laiko ir iškilo pavojus patekti į ceitnotą. Po pasikeitimų figūromis, susidarius lyginei valdovių baigmei, po trijų pozicijos pakartojimų buvo užfiksuotos lygiosios.

Janas Nepomniaščis vis dar pirmauja (3,5 iš 5), o Fabianas Karuana atsilieka puse taško. Vidurinę grupę sudaro: Hikaru Nakamura, Richardas Raportas ir Janas-Kšištofas Duda (2,5 iš 5). Dynas Lyrenas, Teimuras Radžabovas ir Alireza Firuzdža turi du taškus. [7]

Šeštas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turnyro lyderis Janas Nepomniaščis iškovojo įtikinamą pergalę prieš Janą-Kšištofą Dudą. Iki šio rato 24-erių lenkas visas partijas buvo sužaidęs lygiosiomis. Tačiau susitikime su Nepomniaščiu jis po debiuto pateko į prastesnę poziciją. Rečio pradžioje baltieji, greitai išsivystę savo figūras, pradėjo pėstininkais atakuoti juodųjų karalių, priversdami J. K. Dudą atiduoti už tris pėstininkus rikį. Tačiau juodųjų karaliaus tvirtovė buvo apardyta ir ją pradėjo pulti baltųjų sunkiosios figūros. 35 ėjime juodieji pasidavė.

Kitoje svarbioje rato partijoje Fabianas Karuana juodosiomis figūromis laimėjo prieš Alirezą Firuzdžą. Sužaidus Kataloniškąją pradžią, susidarė gana stabili pozicija, kurioje Firuzdža aukojo kokybę, tikėdamasis tuoj pat ją susigrąžinti, tačiau neįvertino stipraus Karuanos ėjimo (21....f5), kuris jo „laikiną“ auką pavertė nuolatine (po 22. Rxf5, sektų 22...Ve8). Nuo to momento Fabianas žaidė pavyzdingai ir realizavo materialinę persvarą.

Teimuras Radžabovas praleido puikią progą iškovoti pirmąją pergalę. Priešininkai buvo lygiaverčiai aštriose Siciliškosios gynybos komplikacijose, kur T. Radžabovas už du pėstininkus turėjo pakankamą kompensaciją. R. Raportas, matyt, neįvertinęs galimų pavojų ir nukirtęs pėstininką, buvo atsidūręs pralaimėtinoje pozicijoje, kur šachmatų lentoje dominavo aktyvūs baltųjų bokštai ir rikis. Tačiau susidūręs su laiko trūkumu T. Radžabovas ėjimu 39. Bf7? (geriau 39. Rf2) išleido turėtą pranašumą ir nedelsdamas perėjo į lyginę baigmę.

Antrą partiją iš eilės žaidęs juodosiomis figūromis Dynas Lyrenas sužaidė lygiosiomis su Hikaru Nakamura. Itališkojoje partijoje matėsi, kad abu buvo puikiai atlikę savo namų darbus. Vis tik, prasiveržę centre juodieji turėjo keletą progų, tačiau nepakankamų, kad išvestų H. Nakamurą iš pusiausviros. Kai atrodė, kad Dynas įgauna persvarą, Hikaru tuoj atakavo juodųjų karalių ir dėl amžino šacho buvo užfiksuotos lygiosios.

Po šešių ratų pirmauja Janas Nepomniaščis, turintis 4,5 taško ir, atsiliekantis pustaškiu - Fabianas Karuana. Po jų rikiuojasi Hikaru Nakamura ir Richardas Raportas, surinkę po tris taškus. Po pralaimėjimo šiame rate Janas-Kšištofas ​​Duda prisijungė prie Teimuro Radžabovo ir Dyno Lyreno: visi jie po - 2,5 taško. Alireza Firuzdža nusileido į lentelės apačią ir turi du taškus.[8]

Septintas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Įpusėjus 2022 m. kandidatų turnyrui Janas Nepomniaščis įveikė Richardą Raportą. Rusiškojoje partijoje R. Raportas pateko į varžovo paruoštą aštrų variantą, vedantį pozicijos pakartojimu į lygiąsias. Atrodė, kad Raportas neturi kito pasirinkimo, kaip tik priimti greitas lygiąsias, tačiau, nepaisydamas galimos rizikos, nusprendė žaisti toliau. Prasidėjo kova, kurioje R. Raportas už valdovę turėjo du bokštus, bet jo karalius buvo apnuogintas. Aštrioje nenuspėjamoje kovoje baltieji turėjo savų progų, tačiau,nepaisant R. Raporto pastangų, J. Nepomniaščis darė viską, kad varžovas negalėtų jomis pasinaudoti.

Antruoju savo partijos laimėtoju tapo Fabianas Karuana, įveikęs Teimurą Radžabovą. Pastarasis partiją pradėjo neblogai, nustebindamas F. Karuaną retu, su ankstyvu 2…a6, siciliškosios gynybos variantu. F. Karuana atrodė kiek sutrikęs, nes varžovas ėjimus toliau atlikinėjo greitai, lyg žaibo partijoje. Tačiau įtampai atslūgus, paaiškėjo, kad F. Karuana turi pėstininką viršaus ir nemažą inciatyvą. Tad, perėjęs į aštrią, bet laimėtiną bokštų baigmę, jis ramiai ėmė ardyti juodųjų poziciją. T. Radžabovas – ekspertas ieškant lygiųjų – išbandė visas galimybes. Abi pusės pasiaukštino pėstininkus į valdoves, bet juodiesims tai nepadėjo. Kai buvo iškeista antroji valdovių pora, tapo aišku, kad F. Karuana greičiau paaukštins savo pėstininką į trečiąją valdovę. Beveik po septynių valandų žaidimo T. Radžabovas pasidavė.

Kiti du septintojo rato susitikimai buvo ramesni.

Janas-Kšištofas ​​Duda ir Hikaru Nakamura pasidalijo po pustaškį Nimcovičiaus gynyboje. Iškeitę keletą lengvųjų figūrų ir atsikratę izoliuoto pėstininko, baltieji gavo nedidelį pranašumą ir potencialiai daug žadančią, su "geru" žirgu prieš "blogą" rikį, poziciją. Nepaisant baltųjų šiokios tokios iniciatyvos, žaidimas iš esmės buvo lygus. Juodieji sumaniai trukdė visiems baltųjų bandymams pasigerinti padėtį. Galų gale, partija perėjo į lyginę bokštų baigmę ir varžovai sutiko baigti partiją taikiai.

Tiek Dynas Lyrenas, tiek Alireza Firuzdža buvo žaidėjai, iš kurių, prieš turnyro pradžią, daugelis tikėjosi aukštų vietų. Abu, nors iki šiol nors ir rimtai kovoję, yra turnyrinės lentelės apačioje. Tačiau ir šiame rate nė vienam nepavyko žengti žingsnio į priekį. Angliškajame debiute Firuzdža gavo, atitinkančią jo žaidimo stiliui, dinamišką poziciją. Dynas, baltosiomis figūromis, žaidė solidžiai – tiek kurdamas progas, tiek atremdamas Firuzdžos bandymus išsiveržti į laisvę. Kaip ir ankstesnėse partijose, prancūzas daug laiko praleido, bandydamas rasti geriausius ėjimus, tačiau ir vėl nesėkmingai. Partija baigėsi lygiosiomis.[9]

Aštuntas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Atvirajame Ispaniškosios partijos variante, kai juodieji iškeičia žirgą bei rikįbokštą ir pėstininką, susidarė aštri padėtis, kurioje juodieji turėjo erdvės, o baltieji - iniciatyvą. Abi pusės atrodė gerai pasiruošusios, nes pradžioje žaibiškai darė ėjimus, tačiau pamažu F. Karuana pateko į ceitnotą. Netrukus jis pastūmė centrinį pėstininką, po to, leido baltiesiems suaktyvinti jų pasyvųjį rikį, o tai iškart suteikė varžovui pranašumo. Nepaisant to, kad situacija rodės beviltiška, F. Karuana nenuleido rankų, kėlė savo tautiečiui, siekiančiam pergalės, rimtų iššūkių. Galų gale, po daugiau nei šešių žaidimo valandų, partija baigėsi H. Nakamuros naudai.

Septintajame rate pralaimėjimą patyręs Richardas Raportas - aštuntajame reabilitavosi. Jis baltosiomis figūromis įveikė Janą-Kšištofą Dudą. Keturių žirgų partijoje baltieji žaidė retą 5.g3. Pirmoji figūra buvo iškeista po pusantros valandos žaidimo. Pasikeitus žirgais ir rikiais, juodieji sugebėjo įgyti iniciatyvos valdovės sparne, be to, jų bokštas iš laukelio a7 gynė karaliaus sparną. Tačiau vėliau pasipylė netikslumai. Po 19…Vxg5 20.Vxg5 Žxg5 juodieji galėjo turėti bent lygią poziciją. Tačiau J.K. Duda pasirinko ambicingesį, bet rizikingesnį ėjimą - 19…Žxg5. Komentatorių nuomone jis galėjo neįvertinti tarpinio baltųjų ėjimo - 22.Bg1, laukelyje g7 grasinančio matu. Po tam tikro svarstymo Duda paėjo 22…Žg5 (geriau 22…g6 arba 22…Vf6). Ir toliau juodieji gerai nesigynė: bandydami savo karaliui atverti laukelių, stūmė pirmyn karaliaus sparno pėstininkus. Paskutinis netikslumas - 27…b4, po kurio baltieji įgijo lemiamą pranašumą. Jų valdovė ir bokštai grasino įvairiais matais, netrukus prie jų prisijungė ir žirgas. Po 28.exf5 gxf5 29.Že4! Po šio ėjimo J. K. Duda pasidavė, nes netinka – 29…fxe4 dėl 30.Vh5!

Turnyro lyderis Janas Nepomniaščis, žaidęs baltosiomis figūromis, partiją su Dynu Lyrenu greitai baigė lygiosiomis. Kaip ir partijoje su R. Raportu, jis pasirinko priverstinį variantą, vedantį į lygiasias. Keturių žirgų partijoje anksti buvo apsikeista sunkiosiomis figūromis ir pereita į įvairialaukių rikių baigmę. Po 37-ojo juodųjų ėjimo, po trijų pazicijos pakartojimų buvo paskelbtos lygiosios. Žaidimas netruko net valandos.

Alireza Firuzdža šiame turnyre vis dar negali laimėti. Jis, baltosiomis figūromis, po daugiau nei šešių žaidimo valandų, partiją su Teimuru Radžabovu baigė lygiosiomis. Tai buvo pozicinė kova Itališkojoje partijoje, kur A. Firuzdža kūrė grėsmes, o T. Radžabovas nuo jų efektyviai gynėsi. Žaidimas buvo kupinas plonybių ir manevrų, bet "gaisro" ant šachmatų lentos nesukėlė. Tad po 93 baltųjų ėjimo buvo užfiksuotos lygiosios.[10]

Devintas ratas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Madride vykęs 9-ratas buvo pralaimėjimų ir svarbių rezultatų diena, kadangi trys iš keturių partijų baigėsi vieno iš varžovų pergale, o lygiosios buvo tik vienos. Rato derbis buvo partija tarp Fabiano Karuanos, kuriam, kad pasivytų pagal taškus turnyro lyderį Janą Nepomniaščį, reikėjo laimėti. Pirmąją tarpusavio partiją antrajame rate jie buvo baigę taikiai. Po sunkios aštunto rato dienos, kai F. Karuana po septynių valandų žaidimo pralaimėjo, jam, kad ir žaidžiant baltosiomis figūromis, siekti pergalės nebuvo paprasta. Amerikietis buvo puikiai pasiruošęs Rusiškojoje partijoje ir dar debiute įgijo pranašumą, bet tuo nepasinaudojo. Palaikant įtampą ant šachmatų lentos, F. Karuanai pritrūko tikslumo, o J. Nepomniaščis, žaisdamas išradingai, sugebėjo įveikti sunkumus ir išlygino poziciją. Lygiosios akivaizdžiai tenkino turnyro lyderį ir šiek tiek nuvylė F. Karuaną.

Richardas Rapportas pralaimėjo juodosiomis figūromis Alirezai Firuzdai. Tai jauniausio žaidėjo pirmoji pergalė šiame turnyre. Berlyno gynyboje baltieji anksti įgijo iniciatyvą. Nors jie žaidė ne pačiu tiksliausiu būdu, suteikdami juodiesiems progų keisti situaciją, tačiau svarbiu žaidimo momentu R. Raportas daro klaidą, po kurios nebegalėjo atsigauti. Turėdamas silpną pėstininkų struktūrą, atidengtą karalių centre ir neišvystytą bokštą laukelyje h8, jis neturėjo jokios galimybės apsiginti nuo varžovo atakos ir po 41 ėjimo pasidavė.

Teimuras Radžabovas taip pat turi priežasčių švęsti, nes iškovojo ne tik pirmą pergalę šiame turnyre, bet ir pirmą pergalę po 2019 m. Žaisdamas baltomis figūromis Berlyno gynyboje jis nustebino H. Nakamurą, kuris prie 9-to ėjimo galvojo beveik ketvirtį valandos. Po to, jis du kartus (10 ir 11 ėjimais) siūlė kartoti poziciją, tačiau T. Radžabovas atsisakė. Vėlesnėse komplikacijose baltieji iškeitė kai kurias figūras, įskaitant valdoves, grąžino papildomą pėstininką, užtat gavo baigmę, kurioje, dėka pavojingo "a" vertikalėje praeinančio pėstininko, dominavo. H. Nakamura bandė pėstininką stabdyti, bet veltui. Po baltųjų 41. Žb6 juodieji pasidavė.

Vėliausiai baigta partija buvo tarp Dyno Lyreno ir Jano-Kšištofo Dudos. Po lygios pozicijos angliškojo debiuto neo-kataloniškajame variante (A14) baltieji perėjo į šiek tiek geresnę baigmę, kurioje juodieji neparodė reikiamo tikslumo. Dynui pavyko išsaugoti "a" verikalėje praeinantį pėstininką, kuris galiausiai ir atnešė jam sėkmę. Kad juodiesiems būtų sunkiau gintis, baltieji atvedė savo bokštą į laukelį c7, nukirto pėstininką laukelyje f7 ir visiškai atkirto juodųjų karalių, kas jiems padėjo, stumiant pėstininką į valdoves. J.K Dudai sunkiai sekėsi tam priešintis, be to, pabaigoje D. Lyrenas pagalbon dar atsivedė ir savo karalių. Po daugiau, kaip 5 valandų žaidimo, išnaudoję visas gynybos galimybes, juodieji susitaikė su pralaimėjimu.

Janas Nepomniaščis ir toliau pirmauja (6,5 iš 9), tašku lenkdamas Fabianą Karuaną. Nuo jo tašku atsilieka: Hikaru Nakamura, Dynas Lyrenas, kuris po prastos turnyro pradžios iškovojo savo pirmąją pergalę (4,5 iš 9). Laimėję savo partijas Teimuras Radžabovas ir Alireza Firuzdža bei nesėkmę patyręs Richardas Raportas surinko keturis taškus. Tris iš devynių galimų, turintis Janas-Kšištofas ​​Duda yra turnyrinės lentelės apačioje.[11]

Ratų rezultatai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lentelėse pateikti visų ratų susitikimų rezultatai.[12] [13]

1-as ratas 2022 m. birželio 17 d. Partijos
Janas Kšištofas Duda ½ - ½ Richardas Raportas Game on chessgames.com
Dynas Lyrenas 0 - 1 Janas Nepomniaščis Game on chessgames.com
Fabianas Karuana 1 - 0 Hikaru Nakamura Game on chessgames.com
Teimuras Radžabovas ½ - ½ Alireza Firuzdža Game on chessgames.com
2-as ratas 2022 m. birželio 18 d. Partijos
Richardas Raportas ½ - ½ Alireza Firuzdža Game on chessgames.com
Hikaru Nakamura 1 - 0 Teimuras Radžabovas Game on chessgames.com
Janas Nepomniaščis ½ - ½ Fabianas Karuana Game on chessgames.com
Janas Kšištofas Duda ½ - ½ Dynas Lyrenas Game on chessgames.com
3-as ratas 2022 m. birželio 19 d. Partijos
Dynas Lyrenas ½ - ½ Richardas Raportas Game on chessgames.com
Fabianas Karuana ½ - ½ Janas Kšištofas Duda Game on chessgames.com
Teimuras Radžabovas ½ - ½ Janas Nepomniaščis Game on chessgames.com
Alireza Firuzdža ½ - ½ Hikaru Nakamura Game on chessgames.com
4-as ratas 2022 m. birželio 21 d. Partijos
Richardas Raportas ½ - ½ Hikaru Nakamura Game on chessgames.com
Janas Nepomniaščis 1 - 0 Alireza Firuzdža Game on chessgames.com
Janas Kšištofas Duda ½ - ½ Teimuras Radžabovas Game on chessgames.com
Dynas Lyrenas ½ - ½ Fabianas Karuana Game on chessgames.com
5-as ratas 2022 m. birželio 22 d. Partijos
Fabianas Karuana ½ - ½ Richardas Raportas Game on chessgames.com
Teimuras Radžabovas ½ - ½ Dynas Lyrenas Game on chessgames.com
Alireza Firuzdža ½ - ½ Janas Kšištofas Duda Game on chessgames.com
Hikaru Nakamura ½ - ½ Janas Nepomniaščis Game on chessgames.com
6-as ratas 2022 m. birželio 23 d. Partijos
Teimuras Radžabovas ½ - ½ Richardas Raportas Game on chessgames.com
Alireza Firuzdža 0 - 1 Fabianas Karuana Game on chessgames.com
Hikaru Nakamura ½ - ½ Dynas Lyrenas Game on chessgames.com
Janas Nepomniaščis 1 - 0 Janas Kšištofas Duda Game on chessgames.com
7-as ratas 2022 m. birželio 17 d. Partijos
Richardas Raportas 0 - 1 Janas Nepomniaščis Game on chessgames.com
Janas Kšištofas Duda ½ - ½ Hikaru Nakamura Game on chessgames.com
Dynas Lyrenas ½ - ½ Alireza Firuzdža Game on chessgames.com
Fabianas Karuana 1 - 0 Teimuras Radžabovas Game on chessgames.com

8-as ratas 2022 m. birželio 26 d. Partijos
Richardas Raportas 1 - 0 Janas Kšištofas Duda Game on chessgames.com
Janas Nepomniaščis ½ - ½ Dynas Lyrenas Game on chessgames.com
Hikaru Nakamura 1 - 0 Fabianas Karuana Game on chessgames.com
Alireza Firuzdža ½ - ½ Teimuras Radžabovas Game on chessgames.com
9-as ratas 2022 m. birželio 27 d. Partijos
Alireza Firuzdža 1 - 0 Richardas Raportas Game on chessgames.com
Teimuras Radžabovas 1 - 0 Hikaru Nakamura Game on chessgames.com
Fabianas Karuana ½ - ½ Janas Nepomniaščis Game on chessgames.com
Dynas Lyrenas 1 - 0 Janas Kšištofas Duda Game on chessgames.com
10-as ratas 2022 m. birželio 29 d. Partijos
Richardas Raportas - Dynas Lyrenas
Janas Kšištofas Duda - Fabianas Karuana
Janas Nepomniaščis - Teimuras Radžabovas
Hikaru Nakamura - Alireza Firuzdža
11-as ratas 2022 m. birželio 30 d. Partijos
Hikaru Nakamura - Richardas Raportas
Alireza Firuzdža - Janas Nepomniaščis
Teimuras Radžabovas - Janas Kšištofas Duda
Fabianas Karuana - Dynas Lyrenas
12-as ratas 2022 m. liepos 1 d. Partijos
Richardas Raportas - Fabianas Karuana
Dynas Lyrenas - Teimuras Radžabovas
Janas Kšištofas Duda - Alireza Firuzdža
Janas Nepomniaščis - Hikaru Nakamura
13-as ratas 2022 m. liepos 3 d. Partijos
Janas Nepomniaščis - Richardas Raportas
Hikaru Nakamura - Janas Kšištofas Duda
Alireza Firuzdža - Dynas Lyrenas
Teimuras Radžabovas - Fabianas Karuana
14-as ratas 2022 m. liepos 4 d. Partijos
Richardas Raportas - Teimuras Radžabovas
Fabianas Karuana - Alireza Firuzdža
Dynas Lyrenas - Hikaru Nakamura
Janas Kšištofas Duda - Janas Nepomniaščis

Lentelė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išorinės nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]