Šamanizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Indėnų urarinų (Amazonija) šamanas

Šamanizmasanimizmu pagrįstos pirmykštės religijos forma. Remiasi išpažinėjų tikėjimu, kad šamanas dėl tiesioginio bendravimo su dvasiomis gali veikti tikrovę.

Šamanizmas paplitęs beveik visame pasaulyje. Jis praktikuojamas kai kurių Azijos, Afrikos, Centrinės Amerikos, Polinezijos tautų.

Šamanizmas yra plati sąvoka apimanti daugelį įvairių „praktikų“ visame pasaulyje. Kartais labai skirtinguose kraštuose atliekami panašūs ritualai (Amerikos indėnų, eskimų, Suomijos lapių, Sibiro ar Graikijos tautelių).

Terminas šamanizmas kilęs iš turkiško žodžio šamán.

Sociologija[taisyti | redaguoti kodą]

Vaidmuo[taisyti | redaguoti kodą]

Šamanų socialinis vaidmuo susideda iš tam tikro elgesio, teisių ir įsipareigojimų, kuriuos jis gauna užimdamas šį socialinį statusą.

Šamanizmas yra laikomas pašaukimu. „Pašaukti“ asmenys paprastai ilgą laiką serga, kol liga nepaskatina jo ieškoti dvasinio vadovo ar šamano-gydytojo. Toks susirgimas paprastai neišgydomas tradicinėje vakarų medicinoje. Šamanas, panaudodamas dvasias ar nematerialius objektus, gali sugrąžinti prarastą sveikatą.

Kultūrinė antropologija šamanizmą laiko neatskiriama kultūros, tikėjimų ir religijos studijų dalimi.

Gydytojas[taisyti | redaguoti kodą]

Šamanai įgauna reikalingas žinias ir jėgą, norint gydyti įžengiant į dvasinį pasaulį ar dimensiją. Jis gali turėti daug dvasinių vadovų, kurie jam/jai padeda keliauti po jų pasaulį ir į jį įžengti. Tikima, kad dvasinis vadovas visuomet yra šalia šamano, bet kiti gali jį pastebėti, tik kai šamanas yra transe. Gydydamas magas sugrąžina pamestas dalis iš ligonio sielos, taip pat išvalo energiją.

Taip pat skaitykite[taisyti | redaguoti kodą]

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]


Commons-logo.svg

Vikiteka