Vilniaus autobusai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vilniaus autobusai
Solaris bus and trolleybuses in Vilnius.jpg
Solaris Urbino 12 (IV generation)
Informacija
VietaLietuvos vėliava Lietuva, Vilnius
Linijų skaičius67
Tinklalapisvilniausviesasistransportas.lt
Eksploatacija
Pradėta eksploatuoti1945
OperatoriusUAB „Vilniaus viešasis transportas
UAB „Transrevis“
Riedmenų skaičius387
Vikiteka Vikiteka: Vilniaus autobusai
Vilniaus Autobusų parkas Verkių gatvėje

Keleivius viešaisiais autobusų maršrutais Vilniaus mieste veža du vežėjai: UAB „Vilniaus viešasis transportas“ ir UAB „Transrevis“. Autobusais kasdien pervežama apie 298 tūkstančiai keleivių.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1909 m. Verslo atstovai pateikia Vilniaus valdybai prašymą suteikti galimybę pervežinėti keleivius Vilniuje ir jo apylinkėse.

1945 metų lapkričio 18 d. įkuriama Vilniaus keleivių susisiekimo kontora, kurios autobusų parką sudarė 17 senų suremontuotų trofėjinių (vokiečių armijos paliktų) autobusų, taip pat žmonių vežimui pritaikytos „tritonės” – sunkvežimiai ZIS-5, gauti iš rusų kariuomenės.

1946 m. kovo 13 d. Vilniuje pradedamas reguliarus keleivių susisiekimas: atidaromas pirmas reguliarus maršrutas „Žvėrynas-Geležinkelio stotis”, o netrukus autobusai pradėjo kursuoti dar dviem maršrutais.

1959 m. Vilniaus keleivių susisiekimo kontora pavadinama Vilniaus autobusų parku.

1964 m. Verkių gatvėje pastatyta dabartinė autobusų parko gamybinė bazė.

1992 m. Vyriausybės nutarimu Vilniaus autobusų parkas perduodamas į Vilniaus miesto savivaldybės pavaldumą

1995 m. priėmus naujus įstatymus, kontora Vilniaus autobusų parkas įregistruojama kaip uždaroji akcinė bendrovė, visos akcijos perduodamos Vilniaus miesto savivaldybei, suteikiamas specialios paskirties įmonės statusas.

2003 m. pradžioje, Vilniaus miesto savivaldybė nutarė pakeisti Vilniaus autobusų parko pavadinimą į UAB „Vilniaus autobusai“ ir atsisakyti specialiosios paskirties įmonės statuso.

2003 m. viduryje UAB „Vilniaus autobusai” gavo 14 naujų žemagrindžių Mercedes Benz markės autobusų: 4 mažesnius 9,5 metrų ilgio ir 45 vietų CITO bei 10 standartinio ilgio 85 vietų CITARO. Tai buvo pirmieji nauji autobusai po 4 metų pertraukos.

2004 m. metais bendrovė su konkurso nugalėtoju „VOLVO Bus Corporation” sudarė sutartį dėl 90vnt. VOLVO, markės naujų autobusų pirkimo. VOLVO Bus Corporation įsipareigojo pagaminti ir bendrovei per 3 metus kasmet parduoti po 30 (20vnt. - 12m. ir 10vnt. - sudvejintų 18m.) autobusų. Tai leido atnaujinti trečdalį turimo autobusų parko.

2011 m. lapkričio 4 d. UAB „Vilniaus autobusai“ įmonė buvo reorganizuota į UAB „Vilniaus viešasis transportas“.

2012 m. įvestas daugiafunkcis elektroninis bilietas - Vilniečio kortelė, su kuria galima atsiskaityti už kelionę Vilniaus autobusais ar troleibusais, taip pat išsinuomoti oranžinius dviračius.

2013 m. kovo 27 d. pradėjo važinėti 19 nauji, suspaustomis dujomis varomi „MAN Lion's City A21 CNG“ autobusai. Tai yra vokiški autobusai surinkti Poznanėje, Lenkijoje.[2]

Nuo 2013 m. liepos 1 d. Vilniaus viešasis transportas buvo iš esmės pertvarkytas. Atsirado 6 greitieji autobusų maršrutai (stojantys ne visose stotelėse), panaikinta dalis troleibusų ir autobusų maršrutų, pakeistos kai kurios trasos. Vienas esminių pokyčių – maršrutinių taksi eliminavimas.

2014 m. sausio 28 d. pradėjo važinėti 19 nauji, suspaustomis dujomis varomi „Solaris Urbino 12 CNG“ autobusai. Tai yra lenkiški autobusai surinkti Poznanėje, Lenkijoje[3]

2014 m. balandžio 29 d. pradėjo važinėti 21 naujas „Castrosúa“ autobusas: dvidešimt - suspaustomis dujomis varomi „Castrosúa City Versus“, ir vienas hibridinis „Castrosúa Tempus Hybrid“.[4]

2015 m. rugpjūčio 14 d. atnaujintas naktinių autobusų eismas. Atsirado 5 maršrutai, važinėjantys penktadienio ir šeštadienio naktimis. Įprasti viešojo transporto bilietai juose negalioja. Bilietas perkamas iš vairuotojo ir kainuoja 1 eurą.

2017 m. kovo 7 d. savivaldybės paskelbtą naujo vežėjo parinkimo konkursą laimėjo dviejų bendrovių – UAB „Transrevis“ ir Latvijos „Rīgas mikroautobusu satiksme“ – konsorciumas. Iš viso naujasis vežėjas dirbs šeštadalyje visų autobusų maršrutų. Sutartis ilgalaikė – septyneriems metams, su galimybe ją pratęsti dar trims metams. [5][6][7]

2018 m. balandžio 21 d. prasidėjo masinis autobusų parko atnaujinimas. Į gatves išvažiavo pirmieji naujos kartos "Solaris Urbino 12" autobusai. [8]

Autobusai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Darbo dienomis į miesto gatves keleivių vežti išvyksta apie 350 autobusų, o poilsio dienomis - 205 autobusų.[1]

Vilniaus autobusų parko daugumą sudaro jau panaudoti (angl. second-hand) autobusai – tai Mercedes-Benz O 405 serijos markės autobusai, Heuliez, Neoplan, Man.

Žemagrindžiai Volvo 7700, Mercedes-Benz Citaro, dujiniai Man Lion's City, Solaris, Castrosua, Anadolu Isuzu, bei dauguma Karosa autobusų yra pirkti tiesiai iš gamintojo.

Seniau Vilniuje važinėję iš gamintojo pirkti Ikarus markės autobusai nebeeksplotuojami.[9]

Eksplotuojami autobusų modeliai:

Maršrutai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Vilniaus autobusų maršrutai.

Šiuo metu Vilniuje yra 78 autobusų maršrutai. Autobusų maršrutų ilgis sudaro 1802 km. Mažiausiu intervalu važiuoja greitieji autobusai. Vidutinis intervalas tarp greitųjų autobusų piko metu yra 4-5 minutės[10].

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

"Autobusų labirintas" Vilniuje VVT plakatai 2018


Susiję straipsniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]