Klaipėdos autobusų parkas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Klaipėdos autobusas Mercedes-Benz O405GN, 2006 m.
Klaipėdos autobusų stotis, 2009 m.

UAB „Klaipėdos autobusų parkas“ – įmonė, kuri teikia keleivių vežimo ir aptarnavimo paslaugas autobusais miesto, priemiestiniais bei tolimojo susisiekimo ir tarptautiniais maršrutais. Įmonė aptarnauja viešojo transporto sistemą Klaipėdos mieste.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klaipėdos autobusų stotis

Oficialia UAB „Klaipėdos autobusų parko” įkūrimo data laikoma 1955 metų lapkričio 5 diena, kai įregistruotas valstybinis „Autobusų-taksomotorinis autoūkis”.

1972 m. įmonė rekonstruota, darbuotojai bei autobusai persikėlė į naujas patalpas. Tuomet keleivius vežė 260 autobusų – „LAZ“ bei „Ikarus“ autobusai. Į miestą kasdien išriedėdavo apie 100 autobusų. Tarybiniais laikais parkas buvo nuolat atnaujinamas – kasmet jį papildydavo 20–30 naujų autobusų.

Po nepriklausomybės pasikeitusi santvarka sujaukė darnią Klaipėdos visuomeninio transporto sistemą. 1992 m. nuo įmonės atskirtas lengvųjų taksi parkas su 200 mašinų.

1995 m. vasarą Klaipėdos autobusų parkas tapo uždarąja akcine bendrove, kurios akcijos priklausė miesto Tarybai. 1999 m. Klaipėdos miestui Švedijos vyriausybė padovanojo 27 autobusus, o miesto vadovai juos atidavė Klaipėdos autobusų parkui.

2003 m. mieste įsikūrė viešoji įstaiga „Klaipėdos keleivinis transportas“, kuriai autobusų parkas perdavė bilietų platinimo ir keleivių kontrolės funkcijas. Naujoji įstaiga kontroliavo, kaip laikomasi važiavimo grafikų, bei įvedė vieningą apmokėjimo sistemą visiems didžiųjų autobusų vežėjams. Klaipėdos autobusų parkui atiteko apie 55 % miesto pervežimo rinkos, o kitą dalį maršrutų dalį pasidalino dvi privačios bendrovės.

2004 ir 2005 m. Klaipėdos miesto Taryba padidino autobusų parko įstatinį kapitalą, ir šie sprendimai leido bendrovei atnaujinti gerokai senstelėjusius autobusus. Įsigijus 45 „Mercedes” ir „Man” markių žemagrindžius autobusus, Klaipėda pirmoji Lietuvoje visiškai atsisveikino su „Ikarus“ markės autobusais.[1].

Viešasis transportas Klaipėdoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klaipėdoje sukurtas elektrinis autobusas Dancer. 2020 m.

Maršrutai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klaipėdos viešojo transporto sistema yra itin logiška ir patogi keliaujantiems juo dėl miesto geografijos ypatumų, t. y., dėl to, kad miestas yra itin išplėstas iš šiaurės į pietus siaurame ruože (Klaipėdoje autobusų maršrutai driekiasi iki 25 km iš šiaurės į pietus ir vos 3 km iš rytų į vakarus).

Klaipėdoje itin populiarūs specialūs maršrutai (1, 1A, 12, 19), gabenantys darbuotojus į stambias uosto įmones, dažniausiai šie maršrutai intensyviai veža darbo dienomis anksti iš ryto ir po darbo piko metu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

UAB "Klaipėdos autobusų parkas
VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“
Klaipėdos autobusų eismo tvarkaraščiai