Vikipedijos aptarimas:Taisyklės ir susitarimai
Kitos taisyklės
[redaguoti vikitekstą]Jei jau kuriamos taisyklės, tai gal vertėtų susikurti svarbesnes - dėl VP kūrimo, jos šaltinių, jų nurodymo, dėl dėstymo ir straipsnių struktūrinių turinio šablonų (bendras karkasas tiktų straipsniams kaip asmenybės-tautos-miestai-daiktai-mokslai-reiškiniai-įvairūs objektai...), dėl argumentų, citavimo, dėl argumentų hierarchijos...
Esant aiškioms kūrimo taisyklėms, nekils nesutarimų dėl jų nebuvimo ar nekonkretumo, tada nereikės ir ginčų sprendimų procedūrų, taisyklių, tarpininkų etc.
Verkiant reikia taisyklių dėl naudotojų aptarimų puslapių (ką galima ir ko negalima rašyti), dėl GNU licencijos, dėl NPOV pavyzdžių, dėl Kas nėra Vikipedija taisyklių išaiškinimo ir pavyzdžių pateikimo. Om 20:07, 28 Vasario 2006 (EET)
- Manau reikia atskirti privalomas taisykles nuo rekomendacijų, kurios nustatomos Vikiprojektuose tam tikros srities straipsniuose. Dirgela 21:58, 28 Vasario 2006 (EET)
Naudotojų puslapiai
[redaguoti vikitekstą]- Bet bent jau rekomendacijų buvimas (rašytine forma) palengvintų orientavimąsi Vikipedijoje. Šiuo metu pastebimi kokie 3-5 atvejai, kai naudotojo puslapiuose pasisakoma su VP nesusijusia tematika arba reiškiamos mintys, kurios nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nėra susijusios su VP projektu :( Om 20:40, 3 Kovo 2006 (EET)
Reikėtų taisyklių pavadinimams
[redaguoti vikitekstą]Reikėtų taisyklių ar susitarimų kaip vadinti vienus ar kitus paveiksliukus. Šių susitarimų reikėtų dėl kelių priežasčių: visų pirma dėl šiokios tokios tvarkos, dėl papildomos informacijos, dėl paveikslėlio turinio greito sužinojimo. Dabartinė situacija yra tokia kad jau įkelinėjami visiškai bereikšmiai paveiksliukai su pavadinimais img006.jpg, img1259.jpg kurie apsoliučiai nepasako nieko kas juose yra. Kai paveiksliukų susidarys tūkstančiai su panašiais pavadinimais bus vienas vargas tvarkytis, taip pat tokie pavadinimai neskatina kitų wiki naudoti šiuos paveiksliukus--Qwarc 21:41, 5 Liepos 2006 (EEST)
- Na yra parašyta, kad pavadinimas turi būti vienareikšmiškas. Jei pav. neatitinka šio kriterijo jis gali būti ištrintas, tačiau realiai tai retai kada daroma, o gal reikėtų? Būtų mažiau bereikšmių pav. paveiksliukų.
- Būtų geras dalykas, jei bent adminai turėtų galimybę pervardinti pav. automatiškai ištrinant senuoju pav. --Atlantas 21:55, 5 Liepos 2006 (EEST)
wikimedia foundation taisyklės
[redaguoti vikitekstą]- Tai būtų galima įforminti kaip nediskutuotinas taisykles. Dirgela 21:44, 23 Vasario 2006 (EET)
- Tai jau yra nediskutuotinos taisyklės. Tolesniai diskusijai (jei tokia bus) naudokme aptarimą. --qwarc 21:52, 23 Vasario 2006 (EET)
Siūlomos taisyklės dėl pavardžių sąrašų naudojimo straipsniuose
[redaguoti vikitekstą]Pastaruoju metu atsirado nemažai straipsnių, kurių pabaigoje tęsiasi dešimčių pavardžių ilgumo "reikšmingų ir žinomų" žmonių sąrašai. Dažniausiai socialinis statusas bei pavardė ir tėra viskas, ką galima sužinoti apie tą žmogų Vikipedijoje. Kadangi skaitytojus domina žinios apie tuos žmones, ne jų pavardžių skambesys, siūlau nustatyti tokias nukreipiančias taisykles:
- Straipsnyje apie profesiją, titulą, pareigas ir pan vardinti tik tuos žmones, kurie kuo nors reikšmingai išsiskiria iš kitų su straipsniu susijusių žmonių (pirmasis pasaulyje, reikšmingų varžybų ar konkursų nugalėtojas, reikšmingas atradėjas, esminių naujovių pradininkas ir pan). Bet kuriuo atveju pavardę turi lydėti tekstas, iš kurio būtų aišku, kodėl šis žmogus čia minimas. Pats priklausymas profesijai ar kategorijai neturėtų būti pakankama priežastis, tarkim, straipsnyje "akademikas" vardinti visus Lietuvos akademikus ir pan, net jei tokių žmonių Lietuvoje tėra kelios dešimtys ir tai techniškai įmanoma.
- Lygiai taip pat, įmonei ar koncernui skirtame straipsnyje turi būti minimi tik palyginus su kitais jo dalyviais itin reikšmingą įtaką turėję nariai, o ne visa jo vadovybė. Minint pavardę turi būti paaiškinta, kuo šis žmogus įstaigai buvo itin reikšmingas. Visada reikšmingas yra savininkas bei įsteigėjas. Pirmininkas, direktorius, sekretorius ir pan gali būti minimas tik tada, jei jis kuo nors reišmingai išsiskyrė iš kitų tos įstaigos pirmininkų, direktorių ar sekretorių.
- Reikšmingi žmonės (akademikai, vyskupai, prezidentai ir pan) gali turėti vienam žmogui skirtus straipsnius, sugrupuotus į atitinkamas kategorijas. Bendriniame straipsnyje turi būti nuoroda į tokią kategoriją (pav Kategorija:Popiežiai (tai įrašoma kaip [[:Kategorija:Popiežiai]], jei ji yra.
- Vienam žmogui skirtame straipsnyje turi būti pakankamai informacijos, kad jis atitiktų bendrus enciklopediškumo kriterijus: tarkim, įgytas išsilavinimas, dauguma ar visos praeityje eitos pareigos (o net tik šiandieninės) pareigos, kiti įdomūs faktai. Iš straipsnio turi būti aišku, kodėl šis žmogus yra reikšmingas ir nusipelno būti Vikipedijoje. Jei nurodyta tik pavardė, gimimo vieta bei šiandieninės pareigos, toks straipsnis turi būti žymimas kaip nebaigtas. Jei jo ilgai niekas nepildo ir kitiems nariams jis atrodo neinformatyvus bei neįdomus, straipsnis gali būti pažymėtas kaip beviltiškas ir dar po kurio laiko ištrintas.
AudriusA 12:44, 9 Rugpjūčio 2006 (EEST)
- Šiaip tokios taisyklės gal ir būtų gerai, bet šitas variantas vietomis atrodo "slidokas" - norint tikriausiai pavktų ilgus sąrašus suformuoti formaliai nepažeidžiant taisyklių. Na bet gal čia klaidingas įspūdis, reiktų išbanduti taisykles praktikoj ir būtų matyt. knutux 12:55, 9 Rugpjūčio 2006 (EEST)
- Iš principo pritariu. Reikėtų sukurti atitinkamą taisyklių puslapį su {{Tvarkos pasiūlymas}} žyme ir diskusijas perkelti ten.Dirgela 10:47, 15 Rugpjūčio 2006 (EEST)
no help
Šablonas?
[redaguoti vikitekstą]Ar tikrai verta taisyklių sąrašą laikyti atskirame šablone – „Šablonas:Taisyklės? Jis niekur daugiau nenaudojamas, o be sąrašo čia nelabai kas ir yra... --Martynas Patasius (aptarimas) 23:08, 4 birželio 2015 (EEST)
- Kažkada buvo kažkokio "portalinio" puslapio dalimi, jei nebėra, gali išnaikinti.--Dirgela (aptarimas) 09:39, 7 birželio 2015 (EEST)
Trumpiniai
[redaguoti vikitekstą]Siekiant palengvinti naudojimąsi taisyklėmis, siūlau sukurti lengvai atsimenamus trumpinius dažniausiai vartojamoms taisyklėms. Trumpiniai turėtų nukreipiamąjį straipsnį, o taisyklių puslapiai pažymėtų trumpinius {{shortcut}}
šablonu. Jau turime precedentą: VP:NP → Vikipedija:Neutralus požiūris (žr. šabloną puslapio viršuje, dešinėje).
Ši sistema plačiai naudojama angliškoje Wikipedia ir ypač praverčia norint pacituoti konkrečias taisyklės dalis, pvz. en:WP:COMMONNAME yra trumpinys į vardinimio taisyklių dalį nurodančią naudoti įprastus žmonių bei daiktų vardus; analogišką taisyklę turime ir lietuviškoje Vikipedijoje: Vikipedija:Vardinimo_taisyklės#Vartokite_įprastus_žmonių_bei_daiktų_vardus.
Manau pradžiai užtektų šių:
- Vikipedija:Penki stulpai – VP:5S
- Vikipedija:Vardinimo_taisyklės – VP:VT / VP:PAV
- Vikipedija:Patikrinamumas –
VP:P arba VP:VVP:VERI - Vikipedija:Patikimi šaltiniai –
VP:PŠVP:ŠLT / VP:PATIKIMI - Vikipedija:Reikšmingumas – VP:R
Tačiau galima pridėt ir šioms:
- Vikipedija:Taisyklės dėl vandalizmo – VP:VANDAL
- Vikipedija:Naudotojų klonai – VP:KLONAI
- Vikipedija:Mandagumas – VP:M arba VP:CIVIL
-- Mindaur (aptarimas) 15:29, 2 balandžio 2024 (EEST)
- Gal ir visai pravartu. Dar būtų galima pridėti Vikipedija:Aptarimai – VP:APT, Vikipedija:Grasinimas teisinėmis priemonėmis – VP:GTP. --Homo ergaster (aptarimas) 15:38, 2 balandžio 2024 (EEST)
- Pridėjau visus, išskyrus Vikipedija:Patikrinamumas ir Vikipedija:Patikimi šaltiniai – šios taisyklės (kartu su VP:NP) yra pačios svarbiausios (kas liečia straipsnių turinį), tad dar pagalvokime dėl gerų trumpinių.
- -- Mindaur (aptarimas) 01:20, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Čia tam, kad skaitytojas būtinai paspaustų ant nuorodos (kad suprastų, apie ką kalbama)? --Obivan Kenobi (aptarimas) 08:19, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Tuo atveju jei šie trumpiniai "priliptų" (pvz. EN WP jie naudojami tiek diskusijose, tiek pastabos laukeliuose, cituojant ar atmetant keitimus), sakyčiau verta pasvarstyti, kad: 1) reikšmė nesimaišytų ir būtų vienareikšmiškai aiški; 2) nekiltų šalutinių asociacijų. Pavyzdžiui, VP:P galbūt gali maišytis (patikimi šaltiniai ar patikrinamumas), o šaltiniams bandant naudoti VP:Š turbūt kiltų prastai kvepiančios asociacijos. :)
- -- Mindaur (aptarimas) 12:09, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Patikrinamumas galėtų būti VP:VER (nusižiūrėjau nuo ispaniškosios wiki). Homo ergaster (aptarimas) 12:46, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Gera idėja. Gal tik VP:VERI, kad nesimaišytų su "versija"? Beje, gal turit idėjų Vikipedija:Vikipedija nėra pirminis šaltinis (arba to pačio VP:VERI skyreliui)? -- Mindaur (aptarimas) 13:01, 4 balandžio 2024 (EEST)
- "VERI", manau, irgi tinka. Dėl Vikipedija:Vikipedija nėra pirminis šaltinis į galvą kol kas atėjo VP:NPUBL (pagal "negalima publikuoti jokių niekur anksčiau nepublikuotų"). Homo ergaster (aptarimas) 14:01, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Ką manote apie VP:ŠLT (čia šalia VP:PATIKIMI, kurį jau pridėjau)?
- VP:NPUBL sunku atsiminti ir nėra intuityvus. Ką manote apie VP:NETIRIAM arba VP:NEPIRMINIS?
- -- Mindaur (aptarimas) 00:14, 6 balandžio 2024 (EEST)
- VP:NEPIRMINIS atrodo neblogai, pakankamai aiškus ir įsimenamas. Homo ergaster (aptarimas) 10:34, 6 balandžio 2024 (EEST)
- "VERI", manau, irgi tinka. Dėl Vikipedija:Vikipedija nėra pirminis šaltinis į galvą kol kas atėjo VP:NPUBL (pagal "negalima publikuoti jokių niekur anksčiau nepublikuotų"). Homo ergaster (aptarimas) 14:01, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Gera idėja. Gal tik VP:VERI, kad nesimaišytų su "versija"? Beje, gal turit idėjų Vikipedija:Vikipedija nėra pirminis šaltinis (arba to pačio VP:VERI skyreliui)? -- Mindaur (aptarimas) 13:01, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Patikrinamumas galėtų būti VP:VER (nusižiūrėjau nuo ispaniškosios wiki). Homo ergaster (aptarimas) 12:46, 4 balandžio 2024 (EEST)
- Čia tam, kad skaitytojas būtinai paspaustų ant nuorodos (kad suprastų, apie ką kalbama)? --Obivan Kenobi (aptarimas) 08:19, 4 balandžio 2024 (EEST)
Pasiūlymas atnaujinti taisykles
[redaguoti vikitekstą]Įvadas
- Pagrindinės lietuviškos Vikipedijos taisyklės didžiąja dalimi, su tam tikromis variacijomis ir modifikacijomis, buvo paimtos iš angliškosios Wikipedia. Nuo tų laikų, daugmaž 2007-ųjų eros, jos kito minimaliai. Šios taisyklės įveda esminius principus, tačiau jų paaiškinimas yra ganėtinai ribotas, be išsamių taikymo gairių. Pavyzdžiui, dabartinės taisyklės reikalauja vadovautis patikimais, publikuotais šaltiniais, tačiau nėra nuoseklaus ir išsamaus paaiškinimo kaip balansuoti skirtingus požiūrius bei parinkti deramą svorį.
- Per šį laiko tarpą, dabartinės angliškosios Wikipedia taisyklės buvo reikšmingai patobulintos ir išplėstos. Toliau pasiūlytos taisyklių redakcijos iš esmės yra angliškųjų Wikipedia taisyklių vertimai, tačiau ne visų skyrelių ir su tam tikromis lietuviškam kontekstui labiau tinkamomis modifikacijomis.
Pasiūlymas
- Siūlau keturis konkrečius pakeitimus, kaip vieną paketą:
- Vikipedija:Patikrinamumas taisyklės turinį keisti Vikipedija:Patikrinamumas/teikimas-2024-04-12 turiniu;
- Vikipedija:Neutralus požiūris turinį keisti Vikipedija:Neutralus požiūris/teikimas-2024-04-12 turiniu ir paskelbti tai kaip taisyklę;
- Vikipedija:Vikipedija nėra pirminis šaltinis turinį keisti Vikipedija:Vikipedija nėra pirminis šaltinis/teikimas-2024-04-12 turiniu ir paskelbti tai kaip taisyklę;
- Esamo Vikipedija:Patikimi šaltiniai straipsnio nebelaikyti taisykle, paskelbiant turinį kaip gaires.
Paaiškinimai ir pastabos
- Naujosios taisyklių redakcijos neįveda fundamentaliai naujų principų. Šios redakcijos sutvirtina jau esamus principus bei taisykles ir tiesiog išsamiau išdėsto kaip tai reikėtų taikyti. Pasiūlymas yra taisyklių evoliucija, o ne revoliucija.
- Trys taisyklės yra teikiamos kartu, todėl, kad jos sudaro Vikipedijos taisyklių branduolį; šie principai veikia darniai, kartu ir neturėtų būti aiškinami atskirai vieni nuo kitų.
- Galima sakyti, kad "Neutralus požiūris" (NP) yra pati seniausia Vikipedijos taisyklė (tiek angliškosios, tiek lietuviškosios VP). Dėl nevisai aiškių priežasčių, NP aprašantis straipsnis šiandien nėra formaliai paskelbtas kaip taisyklė, nors reikalavimas jį taikyti lietuviškoje Vikipedijoje buvo suvoktas dar 2004-2005 metais. Nepaisant to, NP yra nustatytas Vikipedija:Penki stulpai principuose, kurie yra absoliutūs, galioja visų kalbų Vikipedijos projektams ir yra nekvestionuotini. Kitaip sakant, NP galioja net be atskiros taisyklės.
- Tai, kad "Vikipedija nėra pirminis šaltinis" jau dabar yra įtvirtinta esamoje Patikrinamumo taisyklėje, tačiau dėl terminologijos galbūt daliai redaktorių kildavo neaiškumų kaip šią taisyklę interpretuoti. Nauja taisyklės redakcija turėtų tai aiškiai apibrėžti ir paaiškinti (pateikiant kelias iliustracijas).
- Ketvirtas siūlymas paremtas tuo, kad reikalavimas naudoti patikimus šaltinius yra (visuomet buvo) ir išliks apibrėžtas kertinėje Vikipedija:Patikrinamumas#Šaltiniai taisyklėje; todėl nėra būtina turėti besidubliuojančios taisykles, o Vikipedija:Patikimi šaltiniai tiesiog turėtų virsti išsamesnėmis gairėmis.
Tikiuosi, kad naujos taisyklių redakcijos išsamiau paaiškins straipsnių rašymo principus naujokams, padės rašyti didelės apimties, sudėtingesnius enciklopedijos straipsnius bei įneš daugiau aiškumo kaip vadovautis šaltiniais. Redakcinius pataisymus galite pateikti siūlomų tekstų aptarime.
--Mindaur (aptarimas) 16:49, 12 balandžio 2024 (EEST)
- CC @Nomad
- -- Mindaur (aptarimas) 16:50, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Koks skirtumas, kas ten parašyta, jei vis tiek niekas jų nesilaiko ir neketina --Nomad (aptarimas) 16:57, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Pastebėjimas, deja, taiklus ir belieka tik apgailestauti dėl esamos situacijos. Vis dėlto gal vertėtų mėginti paieškoti būdų truputį kilstelėti tą bendrą lygį į viršų. -- Mindaur (aptarimas) 17:11, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Koks skirtumas, kas ten parašyta, jei vis tiek niekas jų nesilaiko ir neketina --Nomad (aptarimas) 16:57, 12 balandžio 2024 (EEST)
Klausimas, ką daryti dėl formalios priėmimo ir keitimo tvarkos: Vikipedija:Taisyklių ir tvarkų priėmimas. Toks variantas priimti visą paketą nenumatytas. Atnaujinti reikėtų, bet dėl to, kaip vyko kitas balsavimas jau buvo nepatenkintų, nors pagal Vikipedija:Balsavimas ten viskas buvo gerai. --Homo ergaster (aptarimas) 17:59, 12 balandžio 2024 (EEST)
- @Homo ergaster: Vikipedija:Taisyklių ir tvarkų priėmimas naudojama formuluotė yra "tvarka", pvz. "tvarka tampa oficialia Vikipedijos tvarka arba taisyklėmis". Atkreipkite dėmesį, kad visur naudojama daugiskaita: "taisykles", "taisyklėmis", "taisyklių" ir t.t. Taigi nematau jokios priežasties kodėl nebūtų galima balsuoti dėl taisyklių paketo. Tai nepažeidžia nei formalių priėmimo nuostatų, nei jų pagrindinės minties (juk "Taisyklių keitimas" skyreliis skirtas supaprastintam atvejui kai nėra prieštaraujančių, o šiuo atveju balsavimas yra būtinas). -- Mindaur (aptarimas) 18:25, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Bet „sukuria straipsnį“, „straipsnis žymimas“, „priimta tvarka tampa“, „taisyklių aptarime“, „tvarka skelbiama“ – vienaskaita. Tokio varianto, kad būtų balsuojama dėl viso paketo, nėra buvę, visada būdavo balsuojama atskirai. Asmeniškai nebūčiau prieš balsavimą dėl paketo, bet nemažai padirbėta, turime įsitikinti, ar nebus kvestionuojančių tokią procedūrą. Homo ergaster (aptarimas) 18:45, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Na, galima įžvelgti šiokią tokią prieštarą, bet tai neatrodo kaip esminis dalykas. Juk balsavimas už paketą nesumažina balsuojančiųjų teisių ar rezultato legitimumo: jei yra reikiama dauguma "už" paketą, tai matomai būtų dauguma ir už kiekvieną siūlymą atskirai. Galime, žinoma, rengti tris ar keturis atskirus balsavimus, tik man regis tai bereikalinga biurokratija.
- Šiuo metu paketas yra pateiktas komentarams, iki kol bus paskelbtas balsavimas (pvz. po savaitės). Tad redaktoriai gali teikti siūlymus, pagrįstus prieštaravimus ar klausimus. Galime luktelti ar dar kam nors kils susirūpinimas dėl priėmimo tvarkos. Kaip manote?
- -- Mindaur (aptarimas) 19:12, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Kaip sakoma, yra įstatymo raidė ir dvasia, taip ir čia. Galima susidaryti įspūdį, kad specialiai sugalvota tokia biurokratinė priėmimo tvarka (pvz., gana smulkmeniškai surašyta, kokį šabloną uždėti ir pan.), kad taisyklės nebūtų dažnai keičiamos. Homo ergaster (aptarimas) 19:51, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Bet „sukuria straipsnį“, „straipsnis žymimas“, „priimta tvarka tampa“, „taisyklių aptarime“, „tvarka skelbiama“ – vienaskaita. Tokio varianto, kad būtų balsuojama dėl viso paketo, nėra buvę, visada būdavo balsuojama atskirai. Asmeniškai nebūčiau prieš balsavimą dėl paketo, bet nemažai padirbėta, turime įsitikinti, ar nebus kvestionuojančių tokią procedūrą. Homo ergaster (aptarimas) 18:45, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Pasiūlymai skirtingoms taisyklėms ir tvarkoms pasiūlyti, todėl balsuoti už juos bendrai kaip paketą nėra pagrindo. Reikia pateikti taisyklių pasiūlymus atskirai diskusijai ir balsavimui. Be to, gal bus pasiūlymų pataisoms. Žiūrėkit į tai kaip į balsavimą parlamente, už kiekvieno įstatymo pataisą balsuojamą atskirai, o ne kartu.--Snooker apt. 19:22, 12 balandžio 2024 (EEST)
- @Snooker: Vos paskelbus siūlymą, kiekvienos taisyklės aptarime pridėjau pranešimą, pvz. [1]. Manau diskutuoti galime čia (kaip minėjau paaiškinimuose: trys principai veikia darniai, kartu ir neturėtų būti aiškinami atskirai vieni nuo kitų). Tačiau jei manote kitaip, galiu pradėti po atskirą diskusiją kiekvienos taisyklės aptarime atskirai.. tik man regis būtų bereikalingas copy-paste. Kaip pageidaujate?
- P.S. Parlamentai balsuoja ir už įstatymų "paketus", nes būna keitimų, kurie yra susiję ir negali pradėti veikti (arba neveikti) atskirai. Primityviausias pavyzdys: jei nori dekriminalizuoti kokią nors veiką, juk nebalsuosi atskirai už punkto pašalinimą iš BK ir atskirai už pridėjimą į ANK (o kas jei bus atmesta? atsiranda teisinis vakuumas); balsuojama už to punkto perkėlimą iš vieno įstatymą į kitą. Sudėtingesni pavyzdžiai: reikšminga reforma (naikinantį vieną ar kelis įstatymus, paskelbiant naują/naujus) arba, kraštutinis atvejis, naujos konstitucijos priėmimas (Lietuvoje tik referendumu, bet yra šalių kur referendumas nenaudojamas). Na, bet čia jau off topic.
- -- Mindaur (aptarimas) 19:58, 12 balandžio 2024 (EEST)
- Ačiū už nuomonę, bandysiu per šį savaitgalį perskaityti pateiktus pasiūlymus.--Snooker apt. 19:23, 13 balandžio 2024 (EEST)
Rekomendavus keliems administratoriams, pateikiau kiekvienos taisyklės atnaujinimą/siūlymą atskirai, jų aptarimų puslapiuose. --Mindaur (aptarimas) 23:39, 12 balandžio 2024 (EEST)
Dėl taisyklių pasiūlymų
[redaguoti vikitekstą]Šiuo metu yra 28 taisyklių pasiūlymai, žr. [2]. Taisyklės būti turėtų vertinamos kaip imperatyvios, tačiau nebūtinai apibrėžiančios visus praktinio taikymo aspektus (o dažnai viską išsamiai kodifikuoti yra neracionalu ir neprasminga). Tam yra skirtos gairės, kaip gerosios praktikos. Esamus siūlymus iš esmės galima skirstyt į šias grupes:
- Reikšmingumo gairės: Vikipedija:Reikšmingumas, Vikipedija:Reikšmingumas (geografija), Vikipedija:Reikšmingumas (įmonės ir organizacijos), Vikipedija:Biografiniai straipsniai/Reikšmingumas – pats reikšmingumo reikalavimas jau yra įtvirtintas VP:VERI taisyklėje ir tai svarbus principas; tačiau yra daugybė niuansų ir praktinis taikymas turėtų būti apibrėžtas gairėmis. Be to, siūlyčiau suvienodint vardinimą, pvz. "Vikipedija:Reikšmingumas/Biografijos" ir t.t.
- Stiliaus vadovas (en:WP:MOS atitikmuo): Vikipedija:Bendrasis straipsnio planas, Vikipedija:Enciklopedinis stilius, Vikipedija:Minimalūs reikalavimai straipsniui, Vikipedija:Papildomam skaitymui ir Vikipedija:Taip pat skaityti, Vikipedija:Valiutos, Vikipedija:Šablonai ir potencialiai Vikipedija:Šablonų dokumentavimas – visai nebūtinos kaip taisyklės, tad siūlyčiau sukurt bendrą "Vikipedija:Stiliaus vadovas" kaip gaires ir, esant poreikiui, skaidyt į subpuslapius, o ne pavienius straipsnius, pvz. "Vikipedija:Stiliaus vadovas/Valiutos". Tik abejoju ar kas prie šių straipsnių dirbs.
- Besidubliuojančios ar kitos gairės: Vikipedija:Smulkių mažumų teorijos – jau įtvirtinta VP:NP, tad siūlau peradresuoti; Vikipedija:Nepriklausomi šaltiniai – iš VP:ŠLT išplaukainti gairė, siūlau sujungti su VP:PATIKIMI; Vikipedija:Nuorodiniai straipsniai ir Vikipedija:Straipsnių kategorijos pagal metus – gairės.
- Administravimo pasiūlymai: Vikipedija:Administravimo taisyklės, Vikipedija:IP adresų blokavimas, Vikipedija:Skubaus trynimo kriterijai ir iš dalies Vikipedija:Straipsnių trynimo politika – administravimo taisyklės iš principo turėtų būti nustatytos, bet bendruomenė maža, administratorių vos keletas, ir tema menkai aktuali; be to, "Vikipedija:Administravimo taisyklės" buvo atmestos. Galbūt racionaliau būtų priimt nuostatą, jog tiesiog vadovaujamasi en:WP:ADMIN ir susijusiomis taisyklėmis.
- Tikėtina neaktualūs: Vikipedija:Nepriveskite prie absurdo – bandymas taisyklėmis tramdyti trolinimą, bet tai atrodo gana beviltiška :) Vikipedija:Lietuviškos temos – vėl gi, nelabai prasmingas reguliavimas.
- Procedūrinės taisyklės: Vikipedija:Botų naudojimas, Vikipedija:Fairuse – priimtina kaip taisyklės, tik gal riboto aktualumo; Vikipedija:Grasinimas teisinėmis priemonėmis – gali būti taisykle, tik kažin ar ką nors realiai keistų.
Taigi, siūlau panaikinti taisyklių pasiūlymo žymes praktiškai visiems šiuo metu siūlomiems straipsniems: absoliuti dauguma jų gali būti gairėmis, o dalis yra abejotino reikalingumo. -- Mindaur (aptarimas) 00:24, 19 gegužės 2024 (EEST)
- Prieš porą metų galvojau, kad „reikšmingumas“, kaip ir en wiki, turėtų būti gairės, bet lietuviškame variante rašoma taisyklė, tai taip ir liko. Manau, taip ir reikėtų pažymėti (patį tekstą ėmiausi atnaujinti, bet dar kiek užtruks). „Smulkių mažumų teorijos“ išties prarado aktualumą, jei niekas neprieštaraus, galima peradresuoti. Taip, stiliaus vadovas ir antrame punkte minimi pasiūlymai – gairės. Kažkaip integruoti gal ir nebūtina skubėti. Prioritetas būtų Vikipedija:Fairuse – šitą imsiuosi truputį papildyti (dėl gyvų asmenų nuotraukų) ir reikės skelbti taisykle. „Botų naudojimas“ nėra tiek aktualus, bet pasitaiko, kad naudotojai nesukūrę atskiros paskyros atlieka automatizuotus pakeitimus, dar ir tarptautiniai botai reiškiasi. Tai šitą gal irgi reikės atnaujinti. Gal dar būtų galima įtvirtinti nuostatą, kad botai nenaudojami straipsniams kurti. Dabar neaktualu, bet tokių vikipedijų yra, turime ir lietuvišką ELIP, kur pernelyg entuziastingai naudoja botus, ateityje gali atsirasti kokie nors AI-botai. Vikipedija:Grasinimas teisinėmis priemonėmis galėtume priimti (iš praktinės pusės, aišku, niekas nesikeis).
- Dėl IP blokavimų yra visko pasitaikę (pvz., Naudotojo_aptarimas:Mykolas#Neproporcingi_blokavimai), pamenu diskusijas dėl blokavimų po vieno keitimo, tai prireikti gali. Šita kategorija, aišku, neprioritetinė. --Homo ergaster (aptarimas) 11:18, 19 gegužės 2024 (EEST)
- Jei nebus prieštaravimų, ketinu nuo daugumos nuimti žymes. Tačiau tolimesni straipsnių aptvarkymai ir/arba siūlymai skelbti gairėmis būtų individualios iniciatyvos pagrindu. Tik tiek, kad straipsniai nepasimestų, reikėtų juos apjungti į kokią nors kategoriją. -- Mindaur (aptarimas) 23:46, 19 gegužės 2024 (EEST)
- Neaktualius, neprigijusius pasiūlymus galima būtų pažymėti atskiru šablonėliu, liktų atminimui. Visokiems troliams ir pan. veikėjams labiau praverstų glaustesnis en:Wikipedia:Harassment atitikmuo. Vikipedija:Valiutos nelabai prigijęs. --Homo ergaster (aptarimas) 11:18, 19 gegužės 2024 (EEST)
- @Homo ergaster: Beje, prieš mano keitimą į gaires, Vikipedija:Enciklopedinis stilius straipsnis buvo pažymėtas kaip pasiūlymas. Tačiau pastebėjau anksčiau buvusį balsavimą ir tai, jog jūs pašalinote taisyklės žymę čia. Bet kuriuo atveju stilius turėtų būti gairės, tačiau ar šios taisyklės buvo atmestos? -- Mindaur (aptarimas) 15:41, 21 gegužės 2024 (EEST)
- Buvo pernai kilusi diskusija dėl VLKK (žr. Naudotojo_aptarimas:Homo_ergaster/Archyvas13#Keitimas), tai pasižiūrėjome, kad minėtas balsavimas vyko nesilaikant taisyklių priėmimo tvarkos. Homo ergaster (aptarimas) 15:45, 21 gegužės 2024 (EEST)
- Buvo dar vienas balsavimas Vikipedijos aptarimas:Enciklopedinis stilius/Balsavimas dėl VLKK statuso Vikipedijoje, tai po jo išėjo taip, kad dalis dėl VLKK priimta, likusi dalis – ne. --Homo ergaster (aptarimas) 15:57, 21 gegužės 2024 (EEST)
- Ačiū už nuorodą. Toks reguliavimas taisyklėmis gan perteklinis; daugelis klausimų spręstini gairėmis. Be to, VLKK ir vardinimo taisyklės vietomis viena kitai prieštarauja. Na, bet čia jau kita tema. Pabaigus darbus prie VP:NE taisyklės ir VP:R gairių, manau, kad bendras vaizdas bus gana neblogas. Toliau, aktualesnis klausimas bus jų laikymasis. -- Mindaur (aptarimas) 16:55, 21 gegužės 2024 (EEST)
- @Homo ergaster: Beje, prieš mano keitimą į gaires, Vikipedija:Enciklopedinis stilius straipsnis buvo pažymėtas kaip pasiūlymas. Tačiau pastebėjau anksčiau buvusį balsavimą ir tai, jog jūs pašalinote taisyklės žymę čia. Bet kuriuo atveju stilius turėtų būti gairės, tačiau ar šios taisyklės buvo atmestos? -- Mindaur (aptarimas) 15:41, 21 gegužės 2024 (EEST)