Vikipedijos aptarimas:Taisyklės ir susitarimai

Page contents not supported in other languages.
Straipsnio aptarimas iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kitos taisyklės[redaguoti vikitekstą]

Jei jau kuriamos taisyklės, tai gal vertėtų susikurti svarbesnes - dėl VP kūrimo, jos šaltinių, jų nurodymo, dėl dėstymo ir straipsnių struktūrinių turinio šablonų (bendras karkasas tiktų straipsniams kaip asmenybės-tautos-miestai-daiktai-mokslai-reiškiniai-įvairūs objektai...), dėl argumentų, citavimo, dėl argumentų hierarchijos...

Esant aiškioms kūrimo taisyklėms, nekils nesutarimų dėl jų nebuvimo ar nekonkretumo, tada nereikės ir ginčų sprendimų procedūrų, taisyklių, tarpininkų etc.

Verkiant reikia taisyklių dėl naudotojų aptarimų puslapių (ką galima ir ko negalima rašyti), dėl GNU licencijos, dėl NPOV pavyzdžių, dėl Kas nėra Vikipedija taisyklių išaiškinimo ir pavyzdžių pateikimo. Om 20:07, 28 Vasario 2006 (EET)

Manau reikia atskirti privalomas taisykles nuo rekomendacijų, kurios nustatomos Vikiprojektuose tam tikros srities straipsniuose. Dirgela 21:58, 28 Vasario 2006 (EET)

Naudotojų puslapiai[redaguoti vikitekstą]

Bet bent jau rekomendacijų buvimas (rašytine forma) palengvintų orientavimąsi Vikipedijoje. Šiuo metu pastebimi kokie 3-5 atvejai, kai naudotojo puslapiuose pasisakoma su VP nesusijusia tematika arba reiškiamos mintys, kurios nei tiesiogiai, nei netiesiogiai nėra susijusios su VP projektu :( Om 20:40, 3 Kovo 2006 (EET)

Reikėtų taisyklių pavadinimams[redaguoti vikitekstą]

Reikėtų taisyklių ar susitarimų kaip vadinti vienus ar kitus paveiksliukus. Šių susitarimų reikėtų dėl kelių priežasčių: visų pirma dėl šiokios tokios tvarkos, dėl papildomos informacijos, dėl paveikslėlio turinio greito sužinojimo. Dabartinė situacija yra tokia kad jau įkelinėjami visiškai bereikšmiai paveiksliukai su pavadinimais img006.jpg, img1259.jpg kurie apsoliučiai nepasako nieko kas juose yra. Kai paveiksliukų susidarys tūkstančiai su panašiais pavadinimais bus vienas vargas tvarkytis, taip pat tokie pavadinimai neskatina kitų wiki naudoti šiuos paveiksliukus--Qwarc 21:41, 5 Liepos 2006 (EEST)

Na yra parašyta, kad pavadinimas turi būti vienareikšmiškas. Jei pav. neatitinka šio kriterijo jis gali būti ištrintas, tačiau realiai tai retai kada daroma, o gal reikėtų? Būtų mažiau bereikšmių pav. paveiksliukų.
Būtų geras dalykas, jei bent adminai turėtų galimybę pervardinti pav. automatiškai ištrinant senuoju pav. --Atlantas 21:55, 5 Liepos 2006 (EEST)

wikimedia foundation taisyklės[redaguoti vikitekstą]

Tai būtų galima įforminti kaip nediskutuotinas taisykles. Dirgela 21:44, 23 Vasario 2006 (EET)
Tai jau yra nediskutuotinos taisyklės. Tolesniai diskusijai (jei tokia bus) naudokme aptarimą. --qwarc 21:52, 23 Vasario 2006 (EET)
Na, turiu galvoje - išversti ir paskelbti Vikipedijoje.Dirgela 21:59, 23 Vasario 2006 (EET)
Tada taip. Kitas klausimas - kas vers? galėčiau ir aš, bet šią savaitę labai kiti darbai prispaudė :) gal Dirgela jūs galėtumėte, jei nesunku? --qwarc 22:26, 23 Vasario 2006 (EET)

Siūlomos taisyklės dėl pavardžių sąrašų naudojimo straipsniuose[redaguoti vikitekstą]

Pastaruoju metu atsirado nemažai straipsnių, kurių pabaigoje tęsiasi dešimčių pavardžių ilgumo "reikšmingų ir žinomų" žmonių sąrašai. Dažniausiai socialinis statusas bei pavardė ir tėra viskas, ką galima sužinoti apie tą žmogų Vikipedijoje. Kadangi skaitytojus domina žinios apie tuos žmones, ne jų pavardžių skambesys, siūlau nustatyti tokias nukreipiančias taisykles:

  • Straipsnyje apie profesiją, titulą, pareigas ir pan vardinti tik tuos žmones, kurie kuo nors reikšmingai išsiskiria iš kitų su straipsniu susijusių žmonių (pirmasis pasaulyje, reikšmingų varžybų ar konkursų nugalėtojas, reikšmingas atradėjas, esminių naujovių pradininkas ir pan). Bet kuriuo atveju pavardę turi lydėti tekstas, iš kurio būtų aišku, kodėl šis žmogus čia minimas. Pats priklausymas profesijai ar kategorijai neturėtų būti pakankama priežastis, tarkim, straipsnyje "akademikas" vardinti visus Lietuvos akademikus ir pan, net jei tokių žmonių Lietuvoje tėra kelios dešimtys ir tai techniškai įmanoma.
  • Lygiai taip pat, įmonei ar koncernui skirtame straipsnyje turi būti minimi tik palyginus su kitais jo dalyviais itin reikšmingą įtaką turėję nariai, o ne visa jo vadovybė. Minint pavardę turi būti paaiškinta, kuo šis žmogus įstaigai buvo itin reikšmingas. Visada reikšmingas yra savininkas bei įsteigėjas. Pirmininkas, direktorius, sekretorius ir pan gali būti minimas tik tada, jei jis kuo nors reišmingai išsiskyrė iš kitų tos įstaigos pirmininkų, direktorių ar sekretorių.
  • Reikšmingi žmonės (akademikai, vyskupai, prezidentai ir pan) gali turėti vienam žmogui skirtus straipsnius, sugrupuotus į atitinkamas kategorijas. Bendriniame straipsnyje turi būti nuoroda į tokią kategoriją (pav Kategorija:Popiežiai (tai įrašoma kaip [[:Kategorija:Popiežiai]], jei ji yra.
  • Vienam žmogui skirtame straipsnyje turi būti pakankamai informacijos, kad jis atitiktų bendrus enciklopediškumo kriterijus: tarkim, įgytas išsilavinimas, dauguma ar visos praeityje eitos pareigos (o net tik šiandieninės) pareigos, kiti įdomūs faktai. Iš straipsnio turi būti aišku, kodėl šis žmogus yra reikšmingas ir nusipelno būti Vikipedijoje. Jei nurodyta tik pavardė, gimimo vieta bei šiandieninės pareigos, toks straipsnis turi būti žymimas kaip nebaigtas. Jei jo ilgai niekas nepildo ir kitiems nariams jis atrodo neinformatyvus bei neįdomus, straipsnis gali būti pažymėtas kaip beviltiškas ir dar po kurio laiko ištrintas.

AudriusA 12:44, 9 Rugpjūčio 2006 (EEST)

Šiaip tokios taisyklės gal ir būtų gerai, bet šitas variantas vietomis atrodo "slidokas" - norint tikriausiai pavktų ilgus sąrašus suformuoti formaliai nepažeidžiant taisyklių. Na bet gal čia klaidingas įspūdis, reiktų išbanduti taisykles praktikoj ir būtų matyt. knutux 12:55, 9 Rugpjūčio 2006 (EEST)
Iš principo pritariu. Reikėtų sukurti atitinkamą taisyklių puslapį su {{Tvarkos pasiūlymas}} žyme ir diskusijas perkelti ten.Dirgela 10:47, 15 Rugpjūčio 2006 (EEST)

no help

Ar tikrai verta taisyklių sąrašą laikyti atskirame šablone – „Šablonas:Taisyklės? Jis niekur daugiau nenaudojamas, o be sąrašo čia nelabai kas ir yra... --Martynas Patasius (aptarimas) 23:08, 4 birželio 2015 (EEST)Atsakyti[atsakyti]

Kažkada buvo kažkokio "portalinio" puslapio dalimi, jei nebėra, gali išnaikinti.--Dirgela (aptarimas) 09:39, 7 birželio 2015 (EEST)Atsakyti[atsakyti]