Vikipedija:Reikšmingumas (įmonės ir organizacijos)

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Čia pateiktas pasiūlymas oficialioms Vikipedijos taisyklėms ar tvarkai.
Prašome pasisakyti aptarimo puslapyje.

Vikipedijoje reikšmingumas yra straipsnių tinkamumo kriterijus, nusakantis tinkamumą enciklopedijai. Šiame straipsnyje aprašyti reikšmingumo kriterijai straipsniams apie įmones ir organizacijas. Organizacijomis čia laikomos pelno ir ne pelno tikslais įkurtos žmonių grupės, kaip kad verslo įmonės, nevyriausybinės organizacijos, labdaros organizacijos, mokslinės ir švietimo įstaigos, ligoninės, interesų grupės, religinės denominacijos, sektos, klubai ir kt. Organizacijomis nelaikomos mažytės, artimai susijusių žmonių grupelės, kaip kad šeimos, bendraautoriai ir panašiai, jiems taikomi biografinių straipsnių reikšmingumo kriterijai.

Reikšmingumo sąvoka[redaguoti vikitekstą]

Reikšmingumas (tinkamumas turėti atskirą straipsnį Vikipedijoje) čia reiškia tik atitikimą konkretiems aprašytiems Vikipedijos kriterijams. Reikšmingumo nebuvimas nėra žeminantis apibūdinimas, pagal Vikipedijos kriterijus nereikšminga organizacija visai gali būti reikšminga savo klientams, nariams, šaliai ar kitais atžvilgiais. Tačiau patekimą į Vikipediją nulemia tik Vikipedijos reikšmingumo kriterijų atitikimas.

Organizacijos nėra reikšmingos savaime[redaguoti vikitekstą]

Absoliučiai jokia organizacija nelaikoma pakankamai reikšminga vien todėl, kad egzistuoja. Jokia organizacija nėra pakankamai reikšminga dėl savo vykdomos veiklos pobūdžio, dėl to kad joje dalyvauja reikšmingi žmonės (turintys apie save atskirus straipsnius Vikipedijoje), ar jos priklauso reikšmingiems žmonėms, ar kad yra garsios, ar svarbios savo narių ar klientų požiūriu. Korporacijos nėra savaime reikšmingos vien todėl, kad dalis joms priklausančių įmonių yra pakankamai reikšmingos.

Taip pat ir atvirkščiai, jei organizacija yra pakankamai reikšminga, jos savininkai ar nariai automatiškai netampa pakankamai reikšmingais turėti atskirą straipsnį Vikipedijoje.

Pagrindinis kriterijus[redaguoti vikitekstą]

Įmonė ar organizacija laikoma pakankamai reikšminga, jei ji buvo aprašyta keliuose patikimuose antriniuose šaltiniuose, nepriklausomuose nuo aprašomos įmonės / organizacijos ir vienas nuo kito.

  • Jei nėra nei vieno šaltinio, kuris organizaciją aprašytų daugiau nei paviršutiniškai, reikšmingumui įrodyti gali būti naudojama kelių šaltinių pateiktos informacijos visuma.
  • Pirminiai šaltiniai gali būti naudojami pagrįsti informaciją straipsnyje, tačiau netinka pagrįsti reikšmingumui. Tai yra pačios organizacijos pranešimai žiniasklaidai, užsakyti straipsniai, reklamos, interneto puslapiai, pačių išleista medžiaga ir pan.
  • Šaltiniai su trivialia informacija (politinės partijos narių sąrašai, trumpos žinutės apie įsigijimus/susijungimus, pelno ataskaitos, trumpi pranešimai apie naujo produkto pristatymą ar gamybos nutraukimą, bendri įmonių katalogai, sporto komandos narių sąrašai, įprastiniai restoranų reviu, paminėjimai ir narių citatos kituose straipsniuose ir panašiai) gali būti naudojami pagrįsti informaciją straipsnyje, tačiau netinka pagrįsti reikšmingumui.

Antriniai kriterijai[redaguoti vikitekstą]

Sprendžiant apie reikšmingumą, reikia atsižvelgti, ar aptariama organizacija turi kažkokią ženklią ar aiškiai pademonstruojamą įtaką kultūroje, visuomenėje, istorijoje, sporte, ekonomikoje, švietime. Didelės organizacijos būna dažniau aprašytos patikimuose nepriklausomuose šaltiniuose ir jų reikšmingumą pagrįsti būna lengviau. Tačiau tai nereiškia, kad mažos organizacijos negali būti lygiai taip pat reikšmingos, todėl dydis neturėtų būti savaime kriterijumi sprendžiant reikšmingumą.

Taip pat svarbu atsižvelgti, kiek platus žiniasklaidos ir pan. dėmesys organizacijai. Svarbus reikšmingumo rodiklis yra dėmesys iš tarptautinės ar bent jau šalies masto žiniasklaidos, daug mažiau reiškia aprašymas regioninėje, vieno miesto žiniasklaidoje.

Jei organizacija yra labiausiai išgarsėjusi nelegalia veikla, teismais ir panašiai, pavyzdžiui, nusikalstama grupuotė, jai taikomi nusikaltėlių reikšmingumo antriniai kriterijai. Tačiau garsios nusikalstamos grupuotės dažniausiai atitinka pirminį kriterijų, t.y. būna pakankamai plačiai aprašytos žiniasklaidoje, knygose ir kitur.

Kai kurios organizacijos savybės dažnai pritraukia žiniasklaidos dėmesį ir yra aprašomos šaltiniuose: ilgaamžiškumas (įkurta labai seniai ir tebegyvuoja), dideli ir plačiai žinomi pasiekimai kažkuriose srityse, dalyvavimas plačiai žinomuose skandaluose ar panašiai gali būti pagrindu reikšmingumui, jei šiuos faktus galima pasitikrinti nepriklausomuose šaltiniuose.

Žemiau aprašyti alternatyvūs kriterijai, galimai rodantys reikšmingumą nepriklausomai nuo atitikimo pagrindiniam Vikipedija:Reikšmingumas kriterijui.

Nepelno organizacijos[redaguoti vikitekstą]

  • Veikia valstybės ar tarptautiniu mastu ir
  • Esminę informacija apie jos veiklą galima pasitikrinti keliuose skirtinguose, nepriklausomuose patikimuose šaltiniuose.

Kai kurios organizacijos veikia ribotoje teritorijoje, pvz., viename mieste, tačiau dėl įvairių priežasčių yra žinomos visoje šalyje ar ir už šalies ribų. Jei galima įrodyti, kad jos susilaukė šalies žiniasklaidos dėmesio už savo miesto ribų, tokios nepelno organizacijos gali būti laikomos pakankamai reikšmingomis.

Atskiri organizacijos padaliniai nelaikomi pakankamai reikšmingais, kad turėtų atskirus straipsnius Vikipedijoje, t.y. „nepaveldi“ reikšmingumo iš savo organizacijos. Tačiau jie patys savaime gali atitikti reikšmingumo kriterijus. Kartais straipsnio apie organizaciją skyrius apie jos padalinį tampa toks didelis, kad svarstoma galimybė iškelti jį į atskirą straipsnį. Tokiu atveju būtina iš pradžių atsižvelgti į tai, ar skyrius savaime atitinka reikšmingumo kriterijus atskiram straipsniui.

Pelno organizacijos[redaguoti vikitekstą]

Nors Vikipedijoje reklama griežtai draudžiama, kai kurios pelno organizacijos atitinka reikšmingumo kriterijus ir gali turėti atskirus straipsnius. Tačiau būtina, kad straipsniai būtų enciklopediniai ir ne reklaminiai. Įmonės, plačiau nušviestos žiniasklaidoje, knygose ir kt., ar patenkančios į svarbius ir pripažintus didžiausių, svarbiausių ar panašiai sąrašus (pvz. Fortune 500 ar Forbes Global 2000), gali būti laikomos pakankamai reikšmingomis. Tačiau ne visi sąrašai sudarėnėjami verslo leidinių savaime reikšmingi (pvz., FT 1000 sąrašas, kurio pagrindinis kriterijus įmonės pajamų augimas).

Akcinės bendrovės[redaguoti vikitekstą]

Akcinės bendrovės, kurių akcijomis prekiaujama didelėse, žymiose akcijų biržose (NASDAQ, NYSE ir pan.) gali būti laikomos pakankamai reikšmingomis, ypač įtrauktos į didesnės šalies svarbiausius indeksus sudarinėjamus pagal kapitalizaciją (pvz., S&P 500, STOXX Europe 600, FTSE 100). Jos beveik visada atitinka ir kitus reikšmingumo kriterijus.

Franšizės ir prekybos tinklai[redaguoti vikitekstą]

Kai kurios franšizės ar tinklai turi daug vietinės reikšmės parduotuvių, kurios pačios dažniausiai yra niekuo neišsiskiriančios. Tokiu atveju Vikipedijoje neturėtų būti straipsnių apie atskiras parduotuves, tačiau gali būti apie bendrą franšizę ar tinklą, jei jie atitinka reikšmingumo kriterijus.

Produktai ir paslaugos[redaguoti vikitekstą]

Informacija apie įmonės produktus ir paslaugas paprastai įtraukiama į straipsnį apie įmonę. Atskirais atvejais konkretus produktas ar paslauga gali būti pakankamai reikšmingi, kad turėtų atskirus straipsnius, arba vieną bendrą atskirą straipsnį apie visus produktus ir paslaugas. Juos rekomenduojama kurti tik tuomet, jei ne tik yra pakankamai reikšmingi, bet ir yra pakankamai informacijos visam atskiram straipsniui, ir jei apsiimate tą straipsnį pilnai parašyti. Nerekomenduotina prikurti daug trumpų, nebaigtų straipsnių apie produktus, net jei jie yra reikšmingi.

Nedažnas, bet galimas atvejis, kuomet produktas atitinka reikšmingumo kriterijus, tačiau jį gaminanti įmonė ne. Tuomet trumpas skyrelis apie įmonę įtraukiamas į straipsnį apie produktą, atskiras straipsnis apie įmonę nekuriamas.

Paminėjimas kituose straipsniuose[redaguoti vikitekstą]

Jei organizacija yra labai svarbi kažkokios siauros vietovės kultūrai, istorijai, ekonomikai ir panašiai, ji gali būti trumpai paminėta ir aprašyta atitinkamame tos vietovės straipsnyje. Pavyzdžiui, straipsnio apie miestą skyriuje Istorija paminėta, kad miestas atsirado iš tos organizacijos narių gyvenvietės, ar Ekonomikos skyriuje – kad didžioji dalis miesto gyventojų dirba toje vienoje įmonėje. Tai galioja net jei organizacija nėra pakankamai reikšminga atskiram straipsniui.

Jokių kriterijų neatitikimas[redaguoti vikitekstą]

Jei, sprendžiant iš straipsnio, organizacija neatitinka jokių čia išvardintų kriterijų, straipsnis gali būti nominuotas trynimui. Tačiau nebūtina skubėti, gali būti, kad organizacija atitinka reikšmingumo kriterijus, tik to nesimato iš straipsnio. Tokiu atveju straipsnis yra taisytinas, bet nebūtinai trintinas. Jei egzistuoja interwiki nuorodos, rekomenduojama pažiūrėti, kas apie tą organizaciją rašoma vienoje ar daugiau kitų kalbų Vikipedijų, galbūt iš tų straipsnių paaiškės reikšmingumas ar jo nebuvimas. Tokiu atveju straipsnį tereikia sutvarkyti taip, kad išsyk matytųsi reikšmingumas, arba pažymėti atitinkamais skydeliais ({{tvarkyti}}). Svarbu, kad Vikipedijos straipsnių kitomis kalbomis egzistavimas savaime reikšmingumo neįrodo, tačiau tuose straipsniuose gali būti informacijos, kuri leis tiksliau įvertinti reikšmingumą.

Jei reikšmingumas iš tiesų abejotinas, straipsnis žymimas skydeliu {{Reikšmingumas}}. Jei per dvi savaites neįrodomas atitikimas čia aprašytiems reikšmingumo kriterijams, straipsnis gali būti ištrintas. Geriausia papildyti patį straipsnį, tačiau blogiausiu atveju reikšmingumas su šaltiniais gali būti aprašytas straipsnio diskusijoje.

Jei organizacija dalyvavo kažkokiame reikšmingame įvykyje, ar priklauso reikšmingam asmeniui ar panašiai, trumpas apibendrintas tekstas apie ją gali būti perkeltas į tą straipsnį. Tokiu atveju naudojamas skydelis {{mergeto}}.

Jei reikšmingumo trūkumas pakankamai akivaizdus, straipsnis gali būti išsyk trinamas arba žymimas skydeliu {{Trinti}}. Taip elgtis rekomenduojama tik išskirtiniais atvejais, visada geriau iš pradžių bent jau paprašyti straipsnio autoriaus patobulinti straipsnį ir pagrįsti reikšmingumą.

Jei straipsnis akivaizdžiai reklaminis, jis turi būti išsyk trinamas arba žymimas skydeliu {{Reklama}}, arba pašalinamos reklaminės vietos jei jos nesudaro viso straipsnio, nepriklausomai nuo reikšmingumo ar jo nebuvimo.

Vertinant reikšmingumą, svarbu atsiriboti nuo asmeninių pažiūrų ir vadovautis tik kriterijais, aprašytais šiame Vikipedijos taisyklių straipsnyje ir straipsnyje Vikipedija:Reikšmingumas.