Vikipedija:Reikšmingumas (geografija)

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Čia pateiktas pasiūlymas oficialioms Vikipedijos taisyklėms ar tvarkai.
Prašome pasisakyti aptarimo puslapyje.

Vikipedijoje reikšmingumas yra straipsnių tinkamumo kriterijus, nusakantis tinkamumą enciklopedijai. Šiame straipsnyje aprašyti reikšmingumo kriterijai biografiniams straipsniams.

Kaip ir kitiems objektams, čia svarbiausia taisyklė yra patikrinamumas – aprašomas objektas turi būti įvardintas, aprašytas trečiuosiuose šaltiniuose. Tačiau geografiniams objektams galioja savitos reikšmingumo taisyklės, didele dalimi priklausančios nuo jau nusistovėjusios praktikos Vikipedijoje.

Reikšmingumo kriterijų atitinka[redaguoti vikitekstą]

Lietuvos objektai[redaguoti vikitekstą]

Lietuvos objektams Vikipedijoje taikomos lankstesnės reikšmingumo taisyklės, preziumuojant, kad enciklopediją skaito daugiausia skaitytojai iš Lietuvos, kuriems gali būti svarbi informacija ir apie gan smulkius geografinius objektus.


 • Visi Lietuvos administracinio suskirstimo objektai iki seniūnijų lygmens, taip pat visi istoriniai administraciniai vienetai, apėmę bent keleto gyvenviečių ar didmiesčio mikrorajonų teritoriją (valsčiai, apygardos, apylinkės, gubernijos ir t.t.).
 • Stambiausi ūkiniai, kultūriniai, bažnytiniai administraciniai objektai – girininkijos, etnografiniai regionai, vyskupijos.
 • Visos Lietuvos gyvenvietės, nepriklausomai nuo gyventojų skaičiaus: a) atskirai aprašytos bet kurioje visuotinėje enciklopedijoje (VLE, TLE, MLE ir t.t.), regioninėje enciklopedijoje, monografijoje ir t.t. b) įtrauktos į gyvenviečių sąrašą bent viename gyventojų surašyme c) esančios ar buvusios bet kurio lygio (apylinkės, seniūnijos, valsčiaus) administraciniu centru d) gyvenvietės, žymios dėl jose esančių architektūros, gamtos, istorinio paveldo objektų e) gyvenvietės, žymios dėl ten gimusių žymių asmenybių f) gyvenvietės, žymios dėl istorinių įvykių (mūšių vietos, piliavietės, paminėtos viduramžių kronikose ir kt.)
 • Visos Lietuvos upės, nepriklausomai nuo ilgio: a) atskirai aprašytos bet kurioje visuotinėje enciklopedijoje (VLE, TLE, MLE ir t.t.), regioninėje enciklopedijoje, monografijoje ir t.t. b) aprašytos specializuotuose leidiniuose (pvz. „Lietuvos upės“: B. Gailiušis, J. Jablonskis, M Kovalenkovienė) c) įtrauktos į oficialų Lietuvos upių klasifikatorių
 • Visi Lietuvos ežerai, nepriklausomai nuo ploto: a) atskirai aprašyti bet kurioje visuotinėje enciklopedijoje (VLE, TLE, MLE ir t.t.), regioninėje enciklopedijoje, monografijoje ir t.t. b) aprašyti specializuotuose leidiniuose c) įtraukti į oficialų Lietuvos ežerų klasifikatorių
 • Visi Lietuvos tvenkiniai, nepriklausomai nuo ploto (taip pat ir išleisti): a) atskirai aprašyti bet kurioje visuotinėje enciklopedijoje (VLE, TLE, MLE ir t.t.), regioninėje enciklopedijoje, monografijoje ir t.t. b) aprašyti specializuotuose leidiniuose (pvz. „Tvenkinių katalogas“) c) įtraukti į oficialų Lietuvos tvenkinių klasifikatorių
 • Kiti geografiniai objektai (miškai, kalvos, aukštumos, pelkės, akmenys ir kt.): a) atskirai aprašyti bet kurioje visuotinėje enciklopedijoje (VLE, TLE, MLE ir t.t.), regioninėje enciklopedijoje, monografijoje ir t.t. b) aprašyti specialioje, tuos objektus klasifikuojančioje, literatūroje arba bendroje geografinėje, etnokultūrinėje literatūroje c) aprašyti atskiru straipsniu regioninėje žiniasklaidoje, valstybinių institucijų (savivaldybių, saugomų teritorijų, turizmo informacinių centrų) leidiniuose, internetiniuose puslapiuose, informaciniuose stenduose.
 • Visi Lietuvos saugomi gamtos, istorijos, archeologijos, architektūros paveldo objektai, bei saugomos teritorijos (draustiniai, rezervatai, regioniniai ir nacionaliniai parkai) įtraukti į respublikinius (pvz. [1]) arba savivaldybės lygmens (pvz. [2]) registrus.
 • Mikrorajonai (? – reikia apsvarstyti)
 • Gatvės (? – reikia apsvarstyti)

Pasaulio objektai[redaguoti vikitekstą]

 • Visų pasaulio valstybių aukščiausių lygių administraciniai vienetai (valstijos, provincijos, sritys, regionai, rajonai ir t.t., labai mažose šalyse gali būti pvz. ir parapijos arba seniūnijos)
 • Gyvenvietės: a) visų valstybių įvairių lygių administracinių vienetų centrai b) visos oficialų miesto statusą turinčios gyvenvietės c) visos gyvenvietės, turinčios bent >1000 gyventojų d) gyvenvietės, aprašytos bet kurios šalies ar kalbos spausdintose ar elektroninėse enciklopedijose e) gyvenvietės, žymios dėl savo istorinės, kultūrinės, geografinės reikšmės, paveldo objektų ir t.t., įtrauktos į tarptautinius ar valstybinius paveldo registrus, aprašytos moksliniuose, pažintiniuose, turistiniuose leidiniuose, internetinėse svetainėse
 • Kiti geografiniai objektai (upės, ežerai, kalnai, salos, miškai, olos ir kt.): a) aprašyti bet kurios šalies ar kalbos spausdintose ar elektroninėse enciklopedijose b) žymūs dėl savo istorinės, kultūrinės, geografinės reikšmės, paveldo objektų ir t.t., įtraukti į tarptautinius ar valstybinius paveldo registrus, aprašyti moksliniuose, pažintiniuose, turistiniuose leidiniuose, internetinėse svetainėse c) įtraukti į tarptautinius ar nacionalinius registrus, duomenų bazes, leidinius (pvz. Smithsonian pasaulio ugnikalnių registras, Gvatemalos hidrologijos instituto upių aprašas).

Reikšmingumo kriterijaus neatitinka[redaguoti vikitekstą]

 • Objekto egzistavimas globaliame ar regioniniame žemėlapyje jei nėra daugiau jokių objekto egzistavimą patvirtinančių šaltinių.