Stanislovas Albertas Radvila

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Stanislovas Albertas Radvila
lenk. Stanisław Albrecht Radziwiłł
Radvilos
Trimitai
Trimitai
Gimė 1914 m. liepos 21 d.
Španove
Mirė 1976 m. liepos 27 d. (62 metai)
Londone
Tėvas Jonušas Pranciškus Radvila
Motina Ona iš Liubomirskių
Sutuoktinis (-ė) Roza de Monleon
Grace Kolin
Caroline Lee Bouviér
Vaikai Su Grace Kolin:
Janas Radvila
Su Caroline Lee Bouviér:
Antonis Radvila
Anna Kristina (Tina Radzivil)
Veikla didikas, Lenkijos valstybės ir Didžiosios Britanijos visuomenės veikėjas, filosofijos daktaras.

Stanislovas Albertas Radvila (lenk. Stanisław Albrecht Radziwiłł, 1914 m. liepos 21 d. Španove – 1976 m. liepos 27 d. Londone) – didikas, Lenkijos valstybės ir Didžiosios Britanijos visuomenės veikėjas, filosofijos daktaras.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš kairės į dešinę: Čarlzas Spaldingas, kunigaikštis Stanislovas Radvila, Žaklin Kenedi ir Džonas Kenedis, JAV, 1963 liepos 28 d.


Kunigaikštis, kilęs iš Radvilų giminės Olykos – Nesvyžiaus linijos,[1] tėvas Jonušas Pranciškus Radvila, motina Ona iš Liubomirskių giminės. Brolis Edmundas Ferdinandas Radvila.

Šeima[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Buvo vedęs ir išsiskyrė tris kartus. Pirmoji žmona Roza de Monleon. Su antrąja žmona Grace Kolin susilaukė sūnaus Jano (g. 1947 m.), kuris vedė Eugeniją Carras ir užaugino du sūnus, Janą Mykolą (g. 1979 m.) ir Filipą (g. 1960 m.)

1959 m. kovo 19 d. vedė dar kartą. Trečioji žmona – Caroline Lee Bouviér, JAV prezidento Džono Ficdžeraldo Kenedžio žmonos Žaklinos Kenedi sesuo. Jiems 1959 m. gimė sūnus Antonis, kuris vedė Carolin Ann de Falco. 1960 m. gimė duktė Anna Kristina (Tina Radzivil). Su žmona išsiskyrė 1974 m., pora metų iki mirties.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antrojo pasaulinio karo metais kaip Lenkijos delegacijos prie Tautų lygos atašė ir Lenkijos Raudonojo Kryžiaus pasiuntinys prie Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus, gyveno ir dirbo Šveicarijoje. Organizavo paramą lenkams, tremtiniams ir likusiems vokiečių okupuotoje šalyje.

Po karo išvyko į Londoną, kur užėmė įvairias pareigas, leidusias gauti pakankamas pajamas gerai gyventi ir užsiimti visuomenine veikla bei labdara. Dalyvavo steigiant Lenkijos institutą ir generolo Sikorskio Lenkijos karinių pajėgų Vakaruose muziejų. Pastatė lenkų katalikų Šv Onos bažnyčią Fawley Court.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Stanislovas Albertas RadvilaLietuviškoji tarybinė enciklopedija, IX t. Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 1982. T.IX: Pintuvės-Samneris, 306 psl.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]