Pereiti prie turinio

Prancūzijos Aukštutinė Volta

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Haute-Volta
Prancūzijos Aukštutinė Volta
Prancūzijos Vakarų Afrikos dalis

 

1919 – 1958  

 

Location of Prancūzijos Aukštutinė Volta
Location of Prancūzijos Aukštutinė Volta
Sostinė Uagadugu
Valdymo forma kolonija
Era Imperializmas
 - Įkūrimas 1919 m., 1919
 - Nepriklausomybė 1958 m.

Aukštutinė Volta (pr. Haute-Volta) buvo Prancūzijos kolonija, Prancūzijos Vakarų Afrikos dalis. Ji egzistavo dviem atskirais laikotarpiais: 1919-1932 ir 1947-1958 m.

Aukštutinės Voltos pavadinimas rodo, kad šalyje yra Voltos upės aukštupys.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Burkina Faso istorija.

Iki XIX a. pabaigos Aukštutinėje Voltoje dominavo mosių, kurie kaip manoma į šią teritoriją atsikraustė iš šiaurinės Ganos, valstybės. Kelis amžius mosiai buvo valstiečių ir karių tauta, sugebėjusi apginti savo religiją ir socialinę struktūrą nuo šiaurės vakaruose gyvenusių musulmonų bandymų jėga primesti islamą.

1896 m. regione pasirodžius prancūzams mosių pasipriešinimas buvo palaužtas užėmus jų sostinę Uagadugu. Teritorijos prijungtos prie Dramblio Kaulo Kranto kolonijos.

1919 m. kovo 1 d. provincija sukurta iš dalies teritorijų įėjusių į Aukštutinio Senegalo ir Nigerio bei Dramblio Kaulo Kranto kolonijas. 1932 m. rugsėjo 5 d. kolonija buvo panaikinta, jos dalis prijungiant prie Dramblio Kaulo Kranto, Prancūzijos Sudano ir Nigerio.

1937 m. atkurta kaip administracinis vienetas, vadintas Aukštutiniu Krantu. Po Antrojo pasaulinio karo mosiai atnaujino spaudimą sukurti atskirą teritorinį vienetą. 1947 m. rugsėjo 4 d. kolonija buvo atkurta Prancūzijos Sąjungos sudėtyje su savo buvusiomis sienomis. Prancūzijos užjūrio teritorijų sąrangos peržiūra prasidėjo 1956 m. liepos 23 d., priėmus Pagrindinį Įstatymą (Loi Cadre). Po šio įstatymo priėmimo Prancūzijos parlamentas 1957 m. pradžioje patvirtino pertvarkymus, kuriais atskiroms teritorijoms buvo suteiktos savivaldos teisės. 1958 m. gruodžio 11 d. Aukštutinė Volta buvo reorganizuota į savivaldžią koloniją Aukštutinės Voltos Respubliką, priklausiusią Prancūzijos Bendrijai, o 1960 m. rugpjūčio 5 d. tapo nepriklausoma.[1]

1984 m. rugpjūčio 4 d. šalies pavadinimas buvo pakeistas į Burkina Fasą.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Burkina Faso istorija, nuoroda tikrinta 2023-07-23