Mosiai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Mosiai
Gyventojų skaičius >11 mln.
Populiacija šalyse Burkina Faso vėliava Burkina Fasas: 10,8 mln.
Dramblio Kaulo Kranto vėliava Dramblio Kaulo Krantas: 1,2 mln.
Ganos vėliava Gana: 160 140
Kalba (-os) mosių
Religijos islamas 65%,
krikščionybė 15%,
tradicinės Afrikos religijos 20%
Giminingos etninės grupės mamprusiai, dagombai, gurunsiai, frafrai, talensiai, bva ir kt.
Vikiteka: Mosiai

Mosiai (Mosse) – didžiausia etninė grupė Burkina Fase, daugiausiai gyvenantys kaimuose šalia Voltos upės. Mosiai sudaro apie 52 procentus šalies gyventojų skaičiaus (10,8 milijonai visoje šalyje).[1] Likusius 60 procentų šalies gyventojų sudaro apie 60 kitų smulkesnių etninių grupių. Mosiai kalba mosių kalba.

Kultūrinės vertybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Marie Tapsoba, Burkina Faso ambasados buvusi patarėja kultūros klausimais, teigė, kad mosių kultūra gali būti padalinta į keturias charakteristikas: požiūris į protėvius, žemę, šeimą ir hierarchiją.[2]

Manoma, kad protėviai atsidūrė geresnėje vietoje iš kur jie gali paveikti gyvenimą žemėje. Jie gali padėti ar nubausti palikuonis priklausomai nuo jų veiksmų. Jie taip pat sprendžia ar palikuonis gali tapti „protėvių panteono“ nariu. Jie palikuonis nepriimamas, jo vėlė blaškosi visą amžinybę. Dėl šio tikėjimo mosiai prisiekia protėviais ar žeme. Kai jie tai daro (ekstremaliomis situacijomis) tai daugiau nei simbolis, tai teisingumo reikalavimas.

Žemė susijusi su protėviais. Per ją su jais susisiekiama. Net dabar tai suteikia žemei unikalią vertę mosių mintyse. Žemė turi dvasinę dimenciją.

Šeima yra nepakeičiamas mosių kultūros elementas ir jie labai vertina kolektyvizmą. Individualizmas neegzistuoja tradicinėje mosių kultūroje: asmens elgesys laikomas būdingu visai jo šeimai. Jie visada turi atsiklausti vyresniųjų prieš ką nors darydami. Tikimasi, kad visi šeimos nariai veiks jos vardu. Paveldėjimas vyksta vyriška linija iš tėvo sūnui, bet kai nėra sūnų, turtą gali paveldėti žmona ar duktė.

Hierarchija yra svarbus mosių kultūros elementas. Šeima yra karalystės atspindys: tėvas ir vyras yra karalius, žmona patarėja, o vaikai – liaudis. Tetos ir dėdės padeda auginti ir šviesti vaikus.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Burkina Faso“. The World Factbook. Central Intelligence Agency. January 15, 2020. Suarchyvuotas originalas 2019-09-06. Nuoroda tikrinta 2020-02-02.
  2. Tapsoba, Marie, interview on 04/03/2006. "Significant values of Mossi and Traditional and Cultural Events. "