Niobė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos


Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Niobė graikų mitologijojeAmfiono žmona, Tėbų karalienė. Ji – Tantalo ir arba Eurianasos, Euritemistos, Klitijos, ar Laodikės dukra.

Antikinės mitologijos herojė, kurią dievai nubaudė, pražudydami vaikus; ji po to suakmenėjusi, bet iš akmeninių akių ir toliau riedėjusios ašaros.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Niobė gyrėsi esanti viršesnė už Leto, nes ji turėjo keturiolika vaikų, septynis berniukus ir septynias mergaites (niobidus), tuo tarpu Leto turėjo tik du (Apoloną ir Artemidę). Apolonas užmušė jos sūnus, kai šie užsiiminėjo atletika, paskutinis iš jų maldavęs pasigailėjimo, o Artemidė užmušė Niobės dukteris. Apolonas ir Artemidė naudojo užnuodytas strėles, nors pagal kitas versijas kelių pasigailėjo (Chloris dažniausiai). Amfionas buvo užmuštas Apolono prie savo negyvų sūnų arba pats nusižudė. Priblokšta Niobė pabėgo į Sipliono kalną esantį Mažojoje Aziojoje ir buvo paversta akmeniu, kai verkė, arba pati nusižudė. Jos ašaros suformavo Achelojo upę. Dzeusas sustingdė visus Tėbų žmones, kad niekas negalėtų palaidoti niobidų, devintą dieną po jų mirties dievai patys juos palaidojo.

Aedonė buvo Tėbų karalienė, kuri mėgino užmušti savo priešininkės Niobės, brolienės, sūnų (Aedonė buvo ištekėjusi už Zeto), ir per nelaimingą atsitikimą nužudė savo dukrą, Itiliją vietoje jo. Dievai Niobę pavertė lakštingala.

Kitur[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Niobė taip pat yra filmų The Matrix Reloaded ir The Matrix Revolutions veikėja. Ją vaidino Jada Pinkett Smith. Ji buvo laivo Logos kapitonė, Morfėjaus buvusi mylimoji. Vikiteka