Pereiti prie turinio

Achelojus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Achelojus, Achelojas (gr. Αχελώος 'tas, kuris nuplauna rūpestį') graikų mitologijoje – upės dievas ir didžiausia upė Graikijoje, todėl jis taip pat buvo vyriausias tarp visų upių dievybių. Jis buvo vyriausias Okeano ir Tetijos vaikas. Achelojus buvo Kalidono karaliaus Oenėjo dukters Dejaneiros gerbėjas, bet buvo nugalėtas Heraklio, kuris ją ir vedė. Jis taip pat laikytas audros dievu.

Achelojus su Terpsichore yra najadžių, vadinamų achelojidėmis, tėvai. Trys iš jų, vadinamos sirenomis, buvo Persefonės palydovės. Kai Persefonę pagrobė Hadas, jos buvo paverstos paukščiais, kad padėtų surasti deivę.[1]

Vaizdavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Achelojus, grindų mozaika Zeugmoje (Turkija)

Sofoklis aprašo, kad Achelojus buvo tris kartus atėjęs prašyti Dejaneiros rankos, kiekvieną kartą įgaudamas vis kitokią išvaizdą. Pirmą kartą jis atėjo kaip klajojantis bulius, antrą – kaip besiraitanti margaspalvė gyvatė, trečią – kaip vyras su jaučio veidu, gąsdinančia išvaizda.

Bulius, gyvatė ir Minotauras – visi jie yra siejami su Gaja, žemės deive. Achelojus taip pat vaizduojamas žilaplaukiu seniu su ragais.

Mitai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Kai Heraklis nugalėjo Achelojų, jis pasiėmė vieną iš jo ragų. Vėliau Achelojus atgavo savo ragą, išsikeisdamas į vieną iš Amaltėjos ragų. Haraklis jį atidavė najadėms, kurios jį pavertė Kornukopija, gausybės ragu.
  • Achelojo upės žiotys buvo ta vieta, kurioje Alkmajonas rado ramybę nuo erinijų persekiojimo. Achelojus pasiūlė jam Kalirhoję, savo dukterį, jeigu jis atgaus Erifilės, savo motinos, drabužius ir brangenybes, kurias ji vilkėjo, kai pasiuntė mirti savo vyrą Amfiarają. Alkmajonas turėjo atgauti drabužius iš karaliaus Fegėjo, kuris pasiuntė savo sūnus užmušti Alkmjoną .[2]
  • Pagal vieną mitą, Achelojus atsirado iš Niobės ašarų, kai ši pabėgo į Sipilono kalną po savo vyro ir vaikų žūties.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]