Lytinė branda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lytinė branda (lot. pubertas) – tai gyvūno raidos stadija, kuomet ima vystytis antriniai lytiniai požymiai ir organizmas subręsta dauginimosi funkcijai.

Žmonių lytinė branda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmonių lytinė branda trunka apie 6 metus. Tai paauglystės tarpsnis, esantis tarp vaikystės ir suaugusiojo amžiaus. Kiekvieno individo brandos pradžios ir pabaigos laikas skiriasi: mergaitės paprastai pradeda bręsti apie 9–11 gyvenimo metus, visiškai subręsta apie 16–17 metus; berniukai bręsti pradeda vidutiniškai 2 metais vėliau – apie 11–13 metus, visiškai subręsta apie 18–19 metus.

Lytinės brandos metu ima ryškėti antriniai lytiniai požymiai, vyras ir moteris gali lytiškai santykiauti, o moteris – išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį be žalos savo sveikatai. Pagrindinis mergaitės lytinės brandos požymis – mėnesinės, o berniuko – pirmoji ejakuliacija.

Fiziologinė lytinė branda dar nereiškia žmogaus pasirengimo lytiniam gyvenimui, kadangi individas dar turi subręsti psichologiškai ir socialiai, t. y. suvokti atsakomybę bei lytinio gyvenimo pasekmes. Daugelyje šalių lytiniai santykiai su nepilnamečiais yra draudžiami.

Pastaraisiais dešimtmečiais pasaulyje stebimas lytinės brandos spartėjimas ir ankstyvėjimas (vadinama akceleracija).

Mergaitė – mergina[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moters kūno kitimas lytinės brandos metu

Mergaitės lytinėje brandoje galima išskirti dvi fazes:

Berniukas – vaikinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyrų kūno plaukuotumi kitimas lytinės brandos metu

Berniukų lytinė branda prasideda vėliau. Iš pradžių ima kisti balso tembras (mutacija), ima augti plaukai ant gaktos, formuotis vyriškas kūno sudėjimas. Maždaug po 2–3 metų nuo antrinių lytinių požymių radimosi pasirodo pirmosios poliucijos. Padidėja vidaus sekrecijos liaukų aktyvumas (visų pirma – pogumburio ir hipofizės), ima gamintis daug gonadotropinių hormonų, kurie stimuliuoja lytinių liaukų veiklą, padidėja lytinių hormonų (androgenų ir estrogenų) sekrecija, suintensyvėja somatotropino ir tireotropino gamyba. Bendras lytinių hormonų, somatotropino ir tireotropino poveikis sąlygoja spartesnį kūno vystymąsi, taip pat ir lytinių požymių vystymąsi.

Veiksniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lytinės brandos metu ima formuotis lytinis instinktas ir lytinis potraukis. Manoma, kad lytinė branda vėluoja, jeigu vyresnė nei 13 metų mergaitė arba vyresnis nei 14 metų berniukas neturi antrinių lytinių požymių. Tai gali sąlygoti individualūs veiksniai, somatiniai susirgimai, nepalankus mikroklimatas šeimoje, menkavertė mityba, prastos gyvenimo sąlygos. Lytinę brandą taip pat gali sutrikdyti pogumburio-hipofizės sistemos bei lytinių liaukų sutrikimai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka