Lytinė branda

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Lytinė branda (lot. pubertas) – tai gyvūno raidos stadija, kuomet ima vystytis antriniai lytiniai požymiai ir organizmas subręsta dauginimosi funkcijai.

Žmonių lytinė branda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žmonių lytinė branda trunka apie 5 metus. Tai pereinamasis laikotarpis iš vaikystės į suaugusiojo amžių. Skirtingų žmonių branda prasideda ne tais pačiais gyvenimo metais: mergaitės paprastai ima bręsti apie 8–10 gyvenimo metus, o visiškai subręsta apie 16–17 metus, tuo tarpu berniukai ima bręsti ir subręsta vidutiniškai 2 metais vėliau (nuo 10–12 metų iki 19–20 metų amžiaus). Lytinės brandos metu ima ryškėti antriniai lytiniai požymiai, vyras ir moteris gali reguliariai lytiškai santykiauti, o moteris – išnešioti ir pagimdyti sveiką kūdikį be žalos savo sveikatai. Pagrindinis mergaitės lytinės brandos požymis – mėnesinės, o berniuko – pirmoji ejakuliacija.

Fiziologinė lytinė branda dar nereiškia žmogaus pasirengimo reguliariam lytiniam gyvenimui, kadangi tam jis dar turi subręsti psichologiškai ir socialiai, t. y. turi suvokti atsakomybę už kitą žmogų, už lytinio gyvenimo pasekmes. Daugelyje šalių lytiniai santykiai su nepilnamečiais yra draudžiami.

Pastaraisiais dešimtmečiais pasaulyje stebimas lytinės brandos spartėjimas ir ankstyvėjimas (vadinama akceleracija). Jos priežastys nežinomos.

Mergaitė – mergina[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Moters kūno kitimas lytinės brandos metu

Mergaitės lytinėje brandoje galima išskirti dvi fazes:

Berniukas – vaikinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vyrų kūno plaukuotumi kitimas lytinės brandos metu

Berniukų lytinė branda prasideda vėliau. Iš pradžių ima kisti balso tembras (mutacija), ima augti plaukai ant gaktos, formuotis vyriškas kūno sudėjimas. Maždaug po 2–3 metų nuo antrinių lytinių požymių radimosi pasirodo pirmosios poliucijos. Padidėja vidaus sekrecijos liaukų aktyvumas (visų pirma – pogumburio ir hipofizės), ima gamintis daug gonadotropinių hormonų, kurie stimuliuoja lytinių liaukų veiklą, padidėja lytinių hormonų (androgenų ir estrogenų) sekrecija, suintensyvėja somatotropino ir tireotropino gamyba. Bendras lytinių hormonų, somatotropino ir tireotropino poveikis sąlygoja spartesnį kūno vystymąsi, taip pat ir lytinių požymių vystymąsi.

Veiksniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lytinės brandos metu ima formuotis lytinis instinktas ir lytinis potraukis. Manoma, kad lytinė branda vėluoja, jeigu vyresnė nei 13 metų mergaitė arba vyresnis nei 14 metų berniukas neturi antrinių lytinių požymių. Tai gali sąlygoti individualūs veiksniai, somatiniai susirgimai, nepalankus mikroklimatas šeimoje, nevisavertė mityba, prastos gyvenimo sąlygos. Lytinę brandą gali taip pat stabdyti pogumburio-hipofizės sistemos bei lytinių liaukų sutrikimai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vikiteka