Lobai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lobai
Populiacija šalyse Kinijos vėliava Kinija: 2965[1]
Kalba (-os) adžių, bokarų, mišmių kalbos
Religijos budizmas, donji polo
Giminingos etninės grupės apataniai, mišmiai, adžiai, nišiai

Lobai (kin. 珞巴, pinyin: Luòbā, tibet. ལྷོ་པ  = Lhoba 'pietiečiai') – Azijos tautų grupė, gyvenanti Kinijoje, pietryčių Tibete (daugiausia Medogo apskrityje Njingči prefektūroje, taip pat Lokos prefektūros Ložago apskrityje). Susideda iš maždaug 20 smulkesnių grupių (bogarai, mambai, banbai, degenai ir kt.). Kalba kinų–tibetiečių šeimos kalbomis, kurių klasifikacija neaiški (bogarų ir kt.), kaip literatūrinę kalbą naudoja tibetiečių. Informaciją žymisi mazgais bei medžio įrantomis.[2] Išpažįsta Tibeto budizmą, bet likę daug savų papročių (buivolų aukojimas it kt.). Lobai giminingi netoliese Arunačal Pradeše (Indija) gyvenančioms tautoms (mišmiams, apataniams, taginams, adžiams ir kt.), iš dalies su jomis sutampa.[3]

Verčiasi rankine-lydimine žemdirbyste (kviečiai, kukurūzai, grikiai), gyvulininkyste (buivolai), medžiokle bei rankiojimu. Mityba daugiausia augalinė.

Gyvenvietės padriko plano, būstas stulpinis-karkasinis, su plačia veranda ties įėjimu.

Vyrai ir moterys tradiciškai pinasi kasas. Moterys tradiciškai vilki koftą ir sijoną, vyrai – strėnraiščius ir apsiaustus.

Išlikęs folkloras, derliaus ir sėkmingos medžioklės šventės, animistinio tikėjimo elementai[4] (vadinamasis donji polo).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. The Lhoba ethnic minority, china.org.cn
  2. 55. Chinese Nationalities (Lhoba Minority) – Minorities by Descending Populations, paulnoll.com
  3. Lamb, Alastair (1966). The McMahon Line: A Study in the Relations Between India, China and Tibet, 1904–1914. Vol. 2. London: Routledge & K. Paul.
  4. Лоба,Энциклопедия «Народы и религии мира». Москва: Большая Российская Энциклопедия, 1999.