Kalaharis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Kalaharis
Kalahari E02 00.jpg
Šalis: Botsvana, Namibija
Tipas: smėlingoji.
Temperatūra: 20-45 °C (vasarą)
Krituliai: 76–190
Plotas: 360 000 km²[1] km²
LocationKalahari.PNG

Kalaharis (angl. Kalahari) – dykuma Afrikos plynaukštėje. Tai ilgiausias pasaulyje smėlynų ruožas, kurio nekerta akmenų ar žvyro intarpai kaip Sacharoje. Kalaharis apima beveik visą Botsvaną, nusidriekia vakarų link į Namibiją, o šiaurėje įsiterpia į Angolą, Zambiją ir Zimbabvę. Vietiniai gyventojai jį vadina Kgalagadi (tyrlaukiu). 2010 m. duomenimis, jog dykumos plotas tada siekė 3,6 mln. ha (360 000 km²).[1]

Geografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kalaharis – vienas nuostabiųjų pasaulio paminklų: čia viešpatauja ugnis, vėjas, vanduo ir smėlis. Maždaug prieš 65 mln. metų Žemę supurtė stiprus žemės drebėjimas, ir į centrinę Pietų Afrikos dalį išsiliejo vulkaninės lavos srautai. Šios banguojančios lavos upės, vietomis iki 8 km gylio, sudarė aukštus kalvagūbrius ir gilius upių slėnius.

Paskui per 50 milijonų metų vėjai ir lietūs pamažu išlygino tą grublėtą gamtovaizdį nudilinę kalnus ir pripildę slėnius molio bei žvirgždo. Galų gale kraštą nuklojo iš pajūrio gausiai nešamas smėlis – susidarė lygi daugiaspalvė šiuolaikinės Pietų Afrikos dydžio lyguma.

Kalahario sausringumą sukelia šaltoji Bengelos srovė, atitekanti prie vakarinės Pietų Afrikos pakrantės iš Antarktidos. Ledinis jūros vanduo atvėsina vyraujančius vėjus, neleisdamas jiems sugerti pakankamai drėgmės, kad atneštų žemynui lietaus.

Nepaisydama sausrų, Kalahariui būdinga didžiulė gyvūnų įvairovė: vien didesnių už šakalą žinduolių lygumomis ir pievomis bastosi ne mažiau kaip 46 rūšys.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Bušmėnai.

Tai labai didžiulis ir senas kraštas, kuris iki šiol turi neatskleistų paslapčių net apie civilizacijas, gyvavusias prieš 500 000 metų[reikalingas šaltinis]. Jo smėlynuose gyvena ir medžioja seniausia pasaulio tauta[reikalingas šaltinis] – bušmėnai: jų gyvenimo būdas iš esmės nesikeičia 25 000 metų. Tačiau svetimšalių invazija į Kalaharį padarė jiems daug žalos. Mūsų laikais jų likę tik 55 000, iš jų mažiau nei 2000 gyvena vien iš medžioklės ir to, ką randa.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 „The Kalahari-Basin“. 15 July 2010. Suarchyvuotas originalas 25 July 2015. 

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka