Krokodilai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Krokodilai
Nilo krokodilas (Crocodylus niloticus)
Nilo krokodilas (Crocodylus niloticus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Wikispecies-logo.svg Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Wikispecies-logo.svg Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Wikispecies-logo.svg Vertebrata)
Klasė: Ropliai
(Wikispecies-logo.svg Reptilia)
Būrys: Krokodilai
(Wikispecies-logo.svg Crocodylia)
Binomas
Crocodylia
Owen, 1842

Krokodilai (Crocodylia) – roplių (Reptilia) būrys. Priešistorinių laikų reliktas, kartu su paukščiais yra vieninteliai išlikę archozaurai.

Išvaizda, gyvenimo būdas.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krokodilų snukio formos: aligatoriaus – snukis palyginti trumpas, bet platus, ketvirtasis apatinis dantis įsistato į viršutinio žandikaulio duobutę, susičiaupus jo nesimato; tikrųjų krokodilų – viršutiniame žandikaulyje yra griovelis, į kurį įsistato ketvirtasis apatinis dantis, kuris matomas ir tada, kai snukis sučiauptas; gavialo – snukis ilgas ir siauras, priekiniai dantys didesni, o už jų esantys yra vienodo dydžio

Gana stambūs, dydis nuo 1,2 m (Paleosuchus palpebrosus) iki 7m (Briaunagalvis krokodilas). Krokodilų šnervės ir akys yra galvos viršuje, todėl jie gali matyti ir kvėpuoti beveik panirę po vandeniu. Kojų pirštai su plėvele, padedančia plaukioti.

Gyvena įvairių vandens telkinių pakrantėse: upėse, pelkėse, ežeruose. Dažniausiai renkasi gėlą vandenį, bet kai kurios rūšys (pvz briaunagalvis krokodilas) mėgsta ir sūrų vandenį, kartais išplaukia ir į jūras. Sausumoje nerangūs, toli nuo vandens telkinių nenueina. Nors, pelkinis krokodilas, išdžiuvus upei, ieškodamas kito vandens telkinio, kartais sausuma nukeliauja ne vieną kilometrą.

Plėšrūs, gaudo žuvis ir įvairius smulkesnius žinduolius, paukščius, roplius, varliagyvius. Jaunesni krokodiliukai medžioja ir vabzdžius ar vėžiagyvius. Taip pat krokodilai minta ir dvėsena. Kai kurios rūšys medžioja ir stambesnius žinduolius ar paukščius, gali užpulti ir žmogų. Maisto nekramto, tik praryja. Jei grobis stambesnis - jį paslepia brūzgynuose ir palieka irti. Skrandžio sienelės išskiria specifines skrandžio sultis, kurios suskaido net ir sunkiai virškinamas gyvūnų dalis. Taip pat, virškinimui palengvinti, krokodilai neretai praryja akmenukų, kurie padeda skrandyje sutrinti maistą.

Paplitimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krokodilai gyvena atogrąžų juostoje. Šiaurės Amerikos pietuose, Centrinėje ir Pietų Amerikoje, Afrikoje, Pietų ir Pietryčių Azijoje, Australijos šiaurėje.

Europoje krokodilai laisvėje negyvena, tačiau kai kuriose pietinėse valstybėse veisiami krokodilų fermose.

Krokodilų paplitimas. Žalia spalva gėlavandeniai, mėlyna – jūriniai.

Santykis su žmonėmis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl vertingos odos, naudojamos gaminti batams, rankinėms, skrybėlėms, piniginėms ir kt. krokodilai nuo seno yra medžiojami žmogaus.

Kai kuriose šalyse (pvz., Australijoje, Etiopijoje, Tailande, PAR, Kuboje) krokodilų mėsą vartoja maistui.

Krokodilai taip pat auginami krokodilų fermose.

Nykimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

10 krokodilų rūšių (pelkinis krokodilas, Siamo krokodilas, Filipinų krokodilas, Kubos krokodilas, Amerikinis krokodilas, Orinoko krokodilas, bukasnukis krokodilas, Kiniškasis aligatorius, gavialas, Tomistoma schlegelii) įrašytos į Tarptautinę raudonąją knygą. Tai sudaro beveik pusę visų krokodilų rūšių. 6 iš jų priskiriamos Grėsmingai nykstančių kategorijai. Pagrindinės nykimo priežastys - nelegalus medžiojimas dėl odos ir tinkamų gyventi buveinių nykimas.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Krokodilų būriui priklauso trys šeimos ir, priklausomai nuo klasifikacijos, 23-24 rūšys:

Šeima: Tikrieji krokodilai (Crocodylidae)
Gentis: Crocodylus
Saltwater crocodile on a beach in Darwin, NT.jpg Briaunagalvis krokodilas Crocodylus porosus (Schneider, 1801) Didžiausias genties ir viso krokodilų (Crocodylia) būrio atstovas. Gyvena Pietryčių Azijoje ir šiaurinėje Australijoje, mėgsta sūrų vandenį, kartais nuplaukia į jūrą.
Kartais porūšis Crocodylus porosus raninus išskiriamas į atskirą rūšį.
Marsh crocodile - Basking in the sun.jpg Pelkinis krokodilas Crocodylus palustris (Lesson, 1831) Gyvena Indijoje, Bangladeše, Šri Lankoje, Pakistane, Nepale, Irano ir Irako pietinėse dalyse. Nykstantys, IUCN įtraukti į pažeidžiamų kategoriją.[1]
3.06b.jpg Siamo krokodilas Crocodylus siamensis (Schneider, 1801) Gyvena kai kuriose Pietryčių Azijojos šalyse. Grėsmingai nykstantys[2].
Australien-Krokodil.JPG Australijos gėlavandenis krokodilas Crocodylus johnsoni (Gerard Krefft, 1873) Gyvena šiaurinėje Australijos dalyje.
Neuguinea-krokodil-0272.jpg Naujosios Gvinėjos krokodilas Crocodylus novaeguineae (Schmidt, 1928) Gyvena Naujosios Gvinėjos saloje.
Vanderploeg (2007) juvenile Philippine crocodile.jpg Filipinų krokodilas Crocodylus mindorensis (Schmidt, 1935) Grėsmingai nykstantanti rūšis[3], aptinkama Filipinų salose.
Crocodile mummy.jpg Dykuminis krokodilas Crocodylus suchus (Geoffroy, 1807) Kartais laikomas Nilo krokodilo porūšiu.
Bazoule sacred crocodiles MS 6709cropped.JPG Nilo krokodilas Crocodylus niloticus (Laurenti, 1768) Gyvena Afrikos žemyne, gėlo vandens telkiniuose ir upėse.
Crocodylus cataphractus faux-gavial d'Afrique2.JPG Crocodylus cataphractus (Cuvier, 1828) Remiantis genetiniais tyrimais, rūšis išskirta į atskirą, savarankišką gentį Mecistops, tačiau šiuo metu dar klasifikacija galutinai nenusistovėjusi ir priskiriamas prie Crocodylus
Estocolm 2008 163.jpg Kubos krokodilas Crocodylus rhombifer (Cuvier, 1807) Grėsmingai nykstantanti rūšis[4], aptinkama tik Sapatos pelkėje ir Chuventudo saloje (Kuba).
Morelets.crocodile.arp.jpg Moreleto krokodilas Crocodylus moreletii (Duméril & Bibron, 1851) Gyvena Meksikoje, Belize ir Gvatemaloje.
Crocodylus acutus mexico 02-edit1.jpg Amerikinis krokodilas Crocodylus acutus (Cuvier, 1807) Meksika, Centrinė Amerika, Pietų Amerikos šiaurė. Pažeidžiami[5].
Croc inter.jpg Orinoko krokodilas Crocodylus intermedius (Graves, 1819) Grėsmingai nykstantanti rūšis[6], aptinkama tik Orinoko upėje (Pietų Amerika).
Gentis: Osteolaemus
Osteolaemus tetraspis fg01.JPG Bukasnukis krokodilas Osteolaemus tetraspis (Cope, 1861) Pažeidžiama rūšis[7], aptinkamas vakarinėje užsachario Afrikos dalyje.
Gentis: Tomistoma
Tomistoma schlegelii fg02.JPG Tomistoma schlegelii (Müller, 1838) Nykstantys rūšis[8], aptinkamas vakarinėje Malaizijoje ir Sumatros saloje. Kartais priskiriamas Gavialinių (Gavialidae) šeimai.
Šeima: Aligatoriniai (Alligatoridae)
Gentis: Aligatoriai (Alligator)
American Alligator.jpg Misisipės aligatorius Alligator mississippiensis (Daudin, 1802) Aptinkamas pietrytinėje JAV dalyje.
Alligator sinensis fg01.JPG Kiniškasis aligatorius Alligator sinensis (Fauvel, 1879) Grėsmingai nykstantanti rūšis[9], aptinkamas Kinijoje, Jangdzės upėje.
Gentis: Kaimanai (Caiman)
Caiman crocodilus Nausicaa.jpg Krokodilinis kaimanas Caiman crocodilus (Linnaeus, 1758) Aptinkamas Centrinėje ir Pietų Amerikoje
Caiman latirostris Oliwa.JPG Plačiasnukis kaimanas Caiman latirostris (Daudin, 1801) Aptinkamas Pietų Amerikoje
Jacarebixo.jpg Žakarė Caiman yacare (Daudin, 1802) Aptinkamas Pietų Amerikoje
Gentis: Melanosuchus
Blackcaiman.jpg Juodasis kaimanas Melanosuchus niger (Spix, 1825) Aptinkamas Pietų Amerikoje
Gentis: Paleosuchus
Brauen Glattstirnkaiman Paleosuchus palpebrosus.jpg Paleosuchus palpebrosus (Cuvier, 1807) Aptinkamas Pietų Amerikoje
Paleosuchus trigonatus02.jpg Paleosuchus trigonatus (Schneider, 1801) Aptinkamas Pietų Amerikoje
Šeima: Gavialiniai (Gavialidae)
Gentis: Gavialis
Indian Gharial at the San Diego Zoo (2006-01-03) (headshot).jpg Gavialas Gavialis gangeticus (Gmelin, 1789) Aptinkamas Pakistane, Indijoje, Mianmare. Grėsmingai nykstantys[10]Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „IUCN Red List - Crocodylus palustris“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  2. „IUCN Red List - Crocodylus siamensis“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  3. „IUCN Red List - Crocodylus mindorensis“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  4. „IUCN Red List - Crocodylus rhombifer“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  5. „IUCN Red List - Crocodylus acutus“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  6. „IUCN Red List - Crocodylus intermedius“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  7. „IUCN Red List - Osteolaemus tetraspis“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  8. „IUCN Red List - Tomistoma schlegelii“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  9. „IUCN Red List - Alligator sinensis“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 
  10. „IUCN Red List - Gavialis gangeticus“. IUCN Red list. Nuoroda tikrinta 2012-01-12. 

Vikiteka