Afrikanų kalba

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Afrikansas)
Peršokti į: navigacija, paiešką
Afrikansas
Afrikaans
Kalbama: PAR, Namibijoje
Kalbančiųjų skaičius: >10 mln.
Vieta pagal kalbančiųjų skaičių: į šimtuką nepatenka
Kalbos išnykimas:
Kilmė:

Indoeuropiečių
 germanų
  vakarų germanų

Rašto sistemos:
Oficialus statusas
Oficiali kalba: Pietų Afrikos Respublikos vėliava Pietų Afrikos Respublika
Prižiūrinčios institucijos:
Kalbos kodai
ISO 639-1: af
ISO 639-2: afr
ISO 639-3: afr

Afrikansas (kitaip afrikanerių kalba, būrų kalba, originalo kalba Afrikaanse taal) – indoeuropiečių kalbų šeimos Vakarų germanų kalbų pogrupio kalba, vartojama Pietų Afrikoje ir Namibijoje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Afrikanso kalba artimesnė XVII amžiaus olandų kalbai nei dabartinei. Olandų įkurtoje Kapo kolonijoje vietinių vartojama olandų kalba pamažu kito, ja taip pat kalbėjo kiti emigrantai iš Europos (daugiausia vokiečiai ir prancūzai, taip pat kolonijoje esantys vergai afrikiečiai bei malajai), įtakos turėjo vietinės bantų ir choisanų kalbos. 1710 m. Kapo kolonijoje buvo daugiau vergų nei baltųjų gyventojų, todėl kalba kreolizavosi (ja kalbėjo žmonės, nemokantys literatūrinės olandų kalbos). Iki XX amžiaus pradžios afrikansas buvo laikomas vietiniu olandų kalbos dialektu. 1910 m. įkurtos Pietų Afrikos Sąjungos valstybinėmis kalbomis buvo anglų ir olandų, ir tik 1925 m. vietoj olandų kalbos valstybine kalba paskelbtas afrikansas.

Pagrindiniai afrikanso skirtumai nuo olandų kalbos: žodyno skirtumai (daug žodžių perimta iš afrikiečių ir malajų kalbų), supaprastėjusi gramatika, skirtingas žodžių tarimas, rašyba artimesnė tarimui.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikipedia
Vikipedija Afrikanų kalba