Tabernaso dykuma

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Granados plynaukštės dykynės Guadikso depresijoje

Tabernaso dykuma (isp. Desierto de Tabernas) – dykuma Ispanijoje, Almerijos provincijoje, 30 km į šiaurę nuo provincijos sostinės Almerijos, Tabernaso municipalitete. Ji yra saugoma teritorija (apie 280 km²).

Tabernaso dykuma

Klimatas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tabernaso dykuma

Tabernaso dykuma yra tarp Sierra de los Filabres šiaurėje ir Sierra de Alhamilla kalnų pietuose ir pietryčiuose. Pastarieji kalnai atitveria drėgnus Viduržemio jūros vėjus, tad rajonas gauna mažai kritulių (240 mm per metus). Vidutinė metų temperatūra – 18 °C. Dykumos regionas turi vieną didžiausių saulėtų valandų skaičių – apie 3000 val. Dėl viso to susidarė sausas klimatas, dėl kurio ir atsirado tikra dykuma. Sąlygas dar apsunkino ir susidarantys fenai. Vasarą temperatūra siekia +45 °C, naktį žiemą krenta iki 0 °C.

Dėl didelio saulėtumo Tabernaso dykumoje 1979 m. buvo įkurtas stambiausias Europoje centras saulės energijos panaudojimo technologijoms tyrinėti, kurti ir išbandyti.

Geologija ir biologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tabernaso dykumoje lietaus būna nedaug, o tas, kuris būna, būna dažniausiai liūtinis. Gruntas, sudarytas iš mergelio ir smiltainių, turintis mažai augalų, nesugeba sulaikyti drėgmės. Smarkus lietus sukelia eroziją, dėl ko susidarė Tabernasui būdingas uolėtas kraštovaizdis. Vandens srautai sudaro griovas arroyo, kuriose auga reti augalai, gyvena tokie gyvūnai kaip čiurliai, ežiai, kuosos, musinukės Monticola solitarius, storkulniai, kikiliai Rhodopechys githaginea, kuoduotieji vieversiai.

Kinas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tabernaso dykuma primena kai kurias JAV Tolimųjų Vakarų dykumas, todėl maždaug nuo 1950 m. joje filmuodavo nemažai spaghetti vesternų. Tam buvo įkurtos trys kino studijos Texas Hollywood, Mini Hollywood ir Western Leone. Dėl panašumo į Šiaurės Afrikos, Arabijos dykumas bei mėnulio kraštovaizdį, Tabernase filmuoja ir kitokius filmus.