Islamo valstybė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
الدولة الإسلامية
Ad-Daula al-Islamijja
Islamo Valstybės vėliava [[Vaizdas:|100px|Islamo Valstybės herbas]]
(Išsamiau) (Išsamiau)
Islamo valstybė žemėlapyje
Valstybinė kalba arabų
Sostinė Raka (Sirija)
Didžiausias miestas Mosulas (Irakas)
Valstybės vadovai Abu Bakr al-Baghdadi
Kalifas
Plotas
 – Iš viso
 – % vandens
 
 ? km² (?)
 ?
Gyventojų
 – ?
 – Tankis
 
? (?)
? žm./km² (?)
BVP
 – Iš viso
 – BVP gyventojui
?
? mlrd. ? (?)
? ? (?)
Valiuta Auksinis Dinaras
Laiko juosta
 – Vasaros laikas
UTC +2
nėra
Nepriklausomybė
Pasiskelbimas kalifatu
2014 m. birželio 29 d.
 
Valstybinis himnas Islamo Valstybės himnas
Interneto kodas .
Šalies tel. kodas

Islamo Valstybė (arab. الدولة الإسلامية = ad-Dawlah al-Islāmiyah), 2013-2015 m. Irako ir Levanto islamo valstybė (arab. الدولة الإسلامية في العراق والشام‎, trumpiau vadinama ISIS, IS ir „Daeš“ (Daesh)) – islamo radikalų sukurtas darinys Artimuosiuose Rytuose, besiskelbiantis esąs pasaulinis kalifatas. Islamo valstybė valdo teritorijas rytų Sirijoje ir šiaurės vakarų Irake, be to jos vadui Abu Bakrui al-Bagdadžiui, besiskelbiančiam kalifu, ištikimybę paskelbė daugelis pasaulio islamistų judėjimų – Libijoje, Nigerijoje (Boko Haram), Rusijoje (Kaukazo emyratas), Afganistane, Pakistane, Pietryčių Azijoje ir kitur.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Organizacijos ištakos yra 1999 m. Jordanijos gyventojo Abu Musabo al Zarkavio įkurta „Monoteizmo ir Džihado organizacija“ (arab. جماعة التوحيد والجهاد = Jama'at al-Tawhid wal-Jihad). Ši organizacija gavo veiklos erdvę 2003 m. prasidėjus Irako karui ir suirutei šalyje: ji kovojo prieš šiitus, Irako vyriausybines pajėgas ir JAV okupacinę kariuomenę. 2004 m. prisijungė prie „al Kaedos“ ir tapo jos atšaka Irake – „Džihado bazės Mesopotamijoje organizacija“ (arab. تنظيم قاعدة الجهاد في بلاد الرافدين‎ = Tanzim Qaidat al-Jihad fi Bilad al-Rafidayn). Jau tuo metu brendo planas išstumti JAV pajėgas iš Irako, atkurti Kalifatą ir susidoroti su Izraeliu. 2006 m. al Zarkavis žuvo JAV oro antpuolio metu. Po to organizacija ir dar keletas smulkesnių kovotojų sąjungų ir sunitų genčių subūrė Islamo Valstybę. Jos tikslais tapo kova prieš „atskalūnus“ (šiitus), „kryžiuočius“ (vakariečius), atkurti islamo šlovę ir padaryti Alacho žodį aukščiausiu pasaulyje. Organizacijos emyru išrinktas Abu Omaras al Bagdadis. Islamo valstybė tęsė savo džihadistinę veiklą Irake, tačiau patyrė pralaimėjimų, jos įtaka vis menko, Omaras al Bagdadis ir dar keletas vadų buvo nukauti.

2010 m. Islamo Valstybės naujuoju emyru paskelbtas Abu Bakras al Bagdadis. Netrukus jis atliko vidinę pertvarką, pašalino daug nuo seniau įtakingų asmenų. 2011 m. prasidėjus Sirijos pilietiniam karui ir Bašaro Asado vyriausybei praradus didelę dalį šalies kontrolės, emyratas įgavo naujas veiklos erdves ir aktyviai įsijungė į karą.

2013 m. balandį Islamo valstybė susijungė su Sirijos džihadistais – al Nusros frontu. Buvo sukurta Irako ir Levanto islamo valstybė (nors tam priešinosi „al Kaedos“ vadas Aimanas al Zavahiris, be to, tarp šių grupių būta ideologinių prieštarų). Plečiantis Islamo valstybės galiai 2014 m. birželio 29 d. ji pasiskelbė pasauliniu Kalifatu, o al Bagdadis prisiėmė kalifo Ibrahimo vardą. Į judėjimo pusę perėjo dalis Laisvosios Sirijos armijos, Filipinų organizacija „Abu Sayyaf“. Islamo Valstybė sparčiai plėtė savo valdas Irake ir 2014 m. spalio 11 d. apgulė Bagdadą, bet jo nepaėmė. Ištikimybę Valstybei paskelbė Dernos miestas Libijoje. 2015 m. Afganistano, Jemeno džihadistai perėjo į Kalifato pusę. Jemeno „Ansar ar Šarija“ perėjo nuo priklausomybės al Kaedai, prie Islamo Valstybės. Vėliau tą patį padarė Boko Haram Afrikoje, Uzbekistano džihadistai.

Veikla[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Irako ir Levanto islamo valstybė daugelyje pasaulio valstybių paskelbta teroristine. Į karą prieš ją stojo JAV, kitos vakarų valstybės, aplinkinės musulmoniškos valstybės. Irako ir Levanto islamo valstybė pripažįsta fundamentalistinį salafitinį islamą, šariato teisę. Savo valdomose teritorijose kitatikius verčia priimti sunizmo pakraipos islamą arba palikti gyvenamąją vietą (ypač nuo to nukentėjo jazidai, kurie vietomis tapo genocido aukomis). Valstybės priešai, įkaitai dažnai nukirsdinami, nemusulmonų moterys ir mergaitės verčiamos vergėmis, tampa prievartavimų aukomis. Irako ir Levanto islamo valstybė atmeta bet kokią pasaulietinę valdžią, patriotizmą ir pripažįsta tik dieviškąją valdžią. Šventojo karo idėja plėtojama ir šiuolaikinėmis technologijomis (agitaciniai vaizdo klipai, našidai). Organizacija sunaikino daug kultūrinio paveldo, kuris prieštarauja jų ideologijai (krikščionių, šiitų, iki islamines šventvietes).

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka