Generolas krygskomisaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Generolas krygskomisaras (rus. генерал-кригскомиссар) – karinis generolo laipsnis carinės Rusijos kariuomenėje, rangų lentelėje priskirtas III-jai klasei. Jis buvo lygus armijos generolui leitenantui ir laivyno viceadmirolui.

Šį laipsnį gaudavo generolai, atliekantys vyriausio karinio įgaliotinio, atsakingo už kariuomenės aprūpinimą, pareigas. Generolai krygskomisarai atsakydavo už tiekimą, kariškių aprūpinimą amunicija, algų mokėjimą ir kt.

Pagal 1713 m. Karių statutą buvo komisarų valdybos viršininku, vėliau – komisarų departamento viršininku. 1800 m. buvo įvesta generolo intendanto pareigybė, generolas intendantas tapo vyriausiu vadu, užsiimančiu kariuomenės aprūpinimu. Generolas krygskomisaras tapo antraeiliu vadovu.
1812 m., kai kampanijoje veikė kelios savarankiškos armijos, buvo sukurtos lauko generolų krygskomisarų pareigybės. Pagal 1812 m. „Didelės veikiančios armijos valdymo nuostatus“ (Учреждене для управления большой действующей армией) ir 1846 m. „Armijų valdymo statutą“ (Устав для управления армиями) lauko krygskomisaras būdavo atsakingas už atskiros armijos tiekimo klausimus.
1864 m. komisarų departamentas tapo Vyriausiosios intendanto valdybos dalimi, o 1868 m. generolo krygskomisaro pareigybė buvo panaikinta.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]