Kontradmirolas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Kontradmirolas – pirmasis admirolo laipsnis daugelyje valstybių, kai kuriose – antrasis admirolo laipsnis. Paprastai žemesnis už viceadmirolą. Dažniausiai atitinka armijos generolą majorą, kai kuriose valstybėse atitinka brigados generolą.

Kontradmirolo laipsnis atsirado burlaivių taktikos laikais. Admirolai vadovaudami būdami laivų kolonos centre, viceadmirolai – būdami laivų kolonos priešakyje (avangarde), o kontradmirolai – gale (ariergarde). Tai atspindi ir angliškas termino counter admiral sinonimas angl. rear admiral (pažodžiui – 'užpakalinis admirolas').

Australija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Australijos Karališkasis karinis jūrų laivynas turi kontradmirolo (rear admiral) laipsnį.

Nuo XX a. 10-to dešimtmečio vidurio kontradmirolo antpetis turi dvi aštuonkampes žvaigždes išilgai antpečio, virš kurių sukryžiuoti abordažinis kardas ir lazda, o virš šių – šv. Edvardo karūna. Ties peties kraštu baltas užrašas AUSTRALIA. Iki 1995 m. Australijos kontradmirolo antpetis buvo analogiškas D. Britanijos kontradmirolo antpečiui.

D. Britanija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

D.Britanijos kontradmirolo vėliava
Pagrindinis straipsnis – Kontradmirolas (D.Britanija).

Karališkasis D. Britanijos laivynas tebeturi kontradmirolo laipsnį.

D. Britanijos kontradmirolo laipsnis skiriasi nuo garbės pareigų, kokias atlieka Jungtinės Karalystės kontradmirolas.

JAV[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Kontradmirolas (JAV).

JAV nuo 1984 m. yra du kontradmirolo laipsniai:

  • Rear Admiral (Lower Half) (RDML) – jaunesnysis kontradmirolas, kurio skiriamasis ženklas yra viena žvaigždė. Jis atitinka armijos brigados generolą. Anksčiau šio lygio laipsnis vadinosi komodoras.
  • Rear Admiral (Upper Half) (RADM) – kontradmirolas, kurios skiriamasis ženklas yra dvi žvaigždės. Jis atitinka armijos generolą majorą.

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos jūrų pajėgų kontradmirolo antpetis

Lietuvos jūrų pajėgose yra trys admirolų laipsniai, iš jų antrasis yra kontradmirolas.

Kanada[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kanados kontradmirolo rankovės antsiuvai (nuo 2010 m. birželio).

Kanados jūrų pajėgų kontradmirolo laipsnis (angl. rear-admiral, RAdm ar pranc. contre-amiral, cam) yra ekvivalentiškas Kanados sausumos bei oro pajėgų generolo majoro laipsniui. Kanados kontradmirolas yra vyresnis už komodorą ir brigados generolą, bet jaunesnis už viceadmirolą ir generolą leitenantą.

Kontradmirolo skiriamieji ženklai:

  • antpečiai: du auksiniai klevo lapai išdėstyti išilgai antpečio, virš kurių sukryžiuoti abordažinis kardas ir lazda, virš kurių – šv. Edvardo karūna.
  • munduro rankovė: apie rankogalį platus auksinis galionas, o, nuo 2010 m. birželio, – siauras auksinis galionas su vadovaujančio karininko kilpa.[1],
  • furažkos snapelis turi dvi eiles auksinių ąžuolo lapų.

Į kontradmirolus pradžioje kreipdavosi laipsniu ir pavarde. Pavaldiniai paprastai kreipiasi Sir ar Ma’am. Kontradmirolai paprastai gauna tarnybinį automobilį.

Pakistanas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pakistano kariniame jūrų laivyne kontradmirolas yra 2 žvaigždžių admirolas. Jis yra vyresnis už komodorą ir jūrų kapitoną, bet jaunesnis už viceadmirolą.

Rusija ir TSRS[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

TSRS kontradmirolo laipsnis buvo įvestas 1940 m. gegužės 7 d.

NATO kontradmirolų skiriamieji ženklai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. [1] The Maple Leaf/La Feuille d'érable – no. 13 vol.18