Kapitonas leitenantas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Lietuvos karinio jūrų laivyno kapitono leitenanto antpetis
Rusijos karinio jūrų laivyno kapitono leitenanto antpetis

Kapitonas leitenantas – TSRS, Rusijos, Ukrainos, Lietuvos, Latvijos ir Vokietijos karinio laivyno jaunesniojo karininko laipsnis, atitinkąs kapitono laipsnį armijoje ir aviacijoje. Taip pat – buvęs Didžiosios Britanijos armijos karinis laipsnis.

Šis laipsnis yra ir Suomijos (Kapteeniluutnantti), Danijos (Kaptajnløjtnant), Norvegijos (Kapteinløytnant) laivynuose.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kapitono leitenanto laipsnis atsirado skandinavų laivynuose ir iš pradžių reiškė kapitono padėjėją.

Kapitono leitenanto laipsnis atitinka leitenanto laipsnį JAV, Didžiosios Britanijos, Italijos, Prancūzijos kariniame jūrų laivyne. Daugelio šalių laivyne leitenanto laipsnis yra aukštesnis už leitenantą armijoje. Lenkijoje kapitono leitenanto laipsnį atitinka armijos kapitono laipsnis.

TSRS ir Rusija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

TSRS ir Rusijos laivyno kapitonas leitenantas (rus. капитан-лейтенант, sutrumpintai neoficialiai каплей) yra laipsnis, žemesnis už trečio rango kapitoną ir aukštesnis už vyresnįjį leitenantą. TSRS karininkas galėdavo pasiekti šį laipsnį ne anksčiau kaip 5-ais tarnybos metais.

Šio laipsnio karininkai būna didelių karo laivų kovos dalių (rus. боевая часть) vadai, taip pat gali vadovauti 3-ios ir 4-os klasės karo laivams (priešpovandeniniams laivams, kateriams, minų traleriams ir kt.).

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietijos kapitonas leitenantas (vok. Kapitänleutnant, sutrumpintai KptLt/KL, neoficialiai Kaleun, Kaleu or Kaleut) pagal padėtį hierarchinėje lentelėje atitinka Rusijos laivyno kapitoną leitenantą ir leitenantą JAV laivyne. Tačiau jis gali vadovauti mažiems karo laivams (pvz., 206A klasės povandeniniams laivams), todėl jų atsakomybė aukštesnė ir atitinka JAV ar D. Britanijos komandoro leitenanto laipsnį.

Antrojo pasaulinio karo laikų Vokietijos karinio jūrų laivyno karininkų atskyrio ženklai – antpečiai ir rankovių antsiuvai.
Jūros kapitonas (8) Fregatenkapitonas nuo 1944 m. rudens (9) Fregatenkapitonas (1944) (10) Fregatenkapitonas (11) Korvetenkapitonas (12) Kapitonas leitenantas (13) Vyresnysis leitenantas (14) Leitenantas (15)

Lietuva ir Latvija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvoje kapitono leitenanto laipsnis įsteigtas 1936 m. Lietuvoje ir Latvijoje kapitonas leitenantas atitinka armijos kapitoną. Latviškai šis laipsnis vadinamas kapteiņleitnants

Estija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Estijos kariniame jūrų laivyne kapitonas leitenantas (kaptenleitnant) atitinka Rusijos antro rango kapitoną, komanderį ar komandorą kituose laivynuose. Tai antras vyresniųjų karinio jūrų laivyno karininkų laipsnis.