Pereiti prie turinio

Kapitonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Kapitonas (nuo lot. caput, capitaneus 'galva, vadas') – sausumos ar oro pajėgų (armijos, oro pajėgų ir pan.) ar laivyno karinis laipsnis. Sausumos ir oro pajėgose tai paprastai vyriausias jaunesniųjų karininkų karinis laipsnis (tarp vyresniojo leitenanto ir majoro). Laivyno kapitonas (Lietuvos kariuomenėje šis laipsnis vadinasi jūrų kapitonas) paprastai yra gerokai vyresnis, atitinkąs armijos pulkininką.

Taip pat kapitonas gali būti tam tikros pareigos, pvz., laivo kapitonas, sporte komandos kapitonas ir pan.

Kariuomenė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prancūzijos kariuomenės kapitono antpetis

Kapitono, kaip kariuomenės dalinio vado pavadinimas atsirado dar Senovės Romoje. Viduramžiais Prancūzijoje kapitonais (pranc. Capitaine) buvo vadinami karinių apygardų vadai. Dabartine prasme terminas naudojamas nuo 1558 m., kai buvo įvesti laipsniai. Savo kapitonus turėjo atskiros kariuomenės dalys – muškietininkai, grenadieriai ir kiti kariuomenės daliniai. Kapitonas vadovauja 100–150 karių turinčiam kariuomenės daliniui, tai:

Kapitonas yra pirmasis pagal rangą karininkas, galintis priimti savarankiškus sprendimus. Pagal NATO standartus kapitonas (išskyrus karinį jūrų laivyną) atitinka OF-2 kategoriją.

Lietuva[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVII-XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kariuomenėje ir Abiejų Tautų Respublikos kariuomenėje kapitonu buvo vadinamas pavieto bajorų rinktinės vadas, nors dažniau, ypač kavalerijoje, buvo naudojamas rotmistro terminas.

Pagal Lietuvos Respublikos karo tarnybos įstatymą, kapitono laipsnis suteikiamas vyresniajam leitenantui, ištarnavusiam ne mažiau kaip 3 metus. Kapitonas iki aukštesnio laipsnio tarnauja 4 m., išleidžiamas į pensiją sukakęs 43 metus.

Laivynas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Karinėse jūrų pajėgose sausumos kariuomenės kapitono laipsnį atitinka kapitonas leitenantas – karo laivo kovinės dalies ar patrulinio katerio vadas. Karinio laivo vyriausiasis vadas priklausomai nuo laivo ir jo įgulos dydžio gali būti komandoras leitenantas, komandoras ar jūrų kapitonas. Pagal NATO standartus karinio jūrų laivyno kapitono ir karinės jūrų aviacijos kapitono laipsnis atitinka OF-2 kategoriją.

Civiliniame laivyne laivo kapitonas yra tradicinis, bet dažniausiai neoficialus laivo vyriausiojo pareigūno titulas. Dažniausiai prekybiniame ar žvejybos laivyne laivo vyriausiasis pareigūnas oficialiai vadinamas direktoriumi, kapitonu – direktoriumi (angl. Master Mariner), mažesnių laivų – škiperiu (ol. Schipper). Kapitonu taip pat vadinamas ir uosto vyriausiasis pareigūnas – uosto kapitonas (angl. Harbourmaster).

Karinio ir civilinio laivyno laivų vyriausieji pareigūnai kapitonais vadinami tik literatūroje. Iš literatūrinių personažų paminėtini kapitonas Bladas (Rafaelis Sabatini, „Kapitono Blado odisėja“), kapitonas Nemo (Žiulis Vernas, „Dvidešimt tūkstančių mylių po vandeniu“), kapitonas Hukas (Džeimsas Metju Beri, James Matthew Barrie, „Piteris Penas“).

Aviacija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal analogiją su jūrų laivynu, kapitonu pradėtas vadinti ir civilinio orlaivio vadas, jeigu lėktuvo komandą sudaro daugiau nei trys nariai. Ši tradicija atsirado 1930 m. aviakompanijoje „Pan American Airways“, siekiant padidinti orlaivio įgulos prestižą.

Civilinis rangas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kuriose šalyse kapitonu buvo vadinamas pilies viršininkas, kaštelionas. 15321536 m. Brazilijos teritorija buvo padalyta į 15 kapitonijų, kurias valdė karaliaus skiriamas kapitonas.

Kapitonu vadinami JAV, Anglijos, Australijos policijos nuovados viršininkas ir ugniagesių arba gelbėtojų tarnybos bataljono vadas didžiuosiuose miestuose.

Sportas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komandinėse sporto šakose (futbolas, krepšinis, rankinis, regbis ir kt.) komandos kapitonu išrenkamas komandos lyderis, turintis komandos narių daugumos autoritetą. Komandos kapitonas ne tik padeda komandos treneriui ir komandos viršininkui organizuoti komandos treniruotes ir kitą veiklą, bet ir paprastai vienintelis iš komandos narių turi teisę su teisėjais aiškintis žaidimo ar varžybų metu iškilusius konfliktus su kita komanda ar su pačiais teisėjais.