Diktantas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Diktuojamo teksto rašymas XIII a. Konrad von Würzburg paveiksle

Diktantas (lot. dictata, dicto, 'pasakinėju, diktuoju') – rašomasis darbas, skirtas mokytis rašybos; diktuojamo teksto užrašymas.[1] Diktanto pagalba patikrinamos besimokančiųjų žinios, formuojami kokios nors kalbos mokymosi ir įsisavinimo įgūdžiai. Diktantui dažniausiai pasirenkami grožinės literatūros tekstai.

Metodika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Diktanto skaitymo metodika priklauso nuo kūrinio sudėtingumo, rašančiųjų amžiaus.[2] Skaitovas skaito parinktą tekstą neskubėdamas, aiškiai, pakankamai garsiai, pakartodamas kelių žodžių junginius, sudėtingesnes frazes, darydamas reikalingas pauzes. Netinkama skaityti diktantą per greitu tempu arba daugelyje vietų daryti per ilgas pauzes. Diktanto skaitovui skubant, rašantieji gali neteisingai suvokti greitą tekstą, o bereikalingos skaitovo pauzės klaidina, gali būti sudėta per daug skyrybos ženklų. Perskaičius sakinį, turi būti daroma pauzė ir tik tada iš naujo skaitomas sakinys. Baigus skaityti visą diktantą, reikia leisti rašiusiems pailsėti, o ne iškart kartoti tekstą. Skaitant diktantą įvairaus amžiaus žmonėms, skaitymo tempas turi būti skirtingas. Diktanto dalyviai nuosekliai užrašo girdimą tekstą, o baigę rašyti turi laiko peržvelgti ir patikrinti savo darbą.

Diktantai įvairiomis kalbomis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Prancūzų kalbos diktantai (la dictée) rengiami mokyklose patikrinti moksleivių ortografijos ir gramatikos žinias. Užsieniečiams šios kalbos diktantas yra nelengvas uždavinys dėl skirtingos žodžių tarties ir rašybos. Kai kurie diktantai pagarsėjo savo sudėtingumu ar įdomia tema, pvz., prancūzų rašytojo Prosper Mérimée tekstais ar žurnalisto Bernard Pivot nuo 1992 m. organizuojamais pasaulio čempionatais „Championnats mondiaux d'orthograph“. Kai kuriose šalyse (tarp jų Šveicarija, Prancūzija, Belgija, Lenkija, Kanada) rengiami atskirų sričių prancūziški diktantai, panašiai kaip „Spelling bee“ konkursai – anglų kalbos žodžių rašybos (tarimo paraidžiui) konkursai – anglakalbėse šalyse. 1925 m. JAV surengtas pirmasis „Spelling bee“ konkursas, vėliau tapęs populiariu Australijoje, Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Naujojoje Zelandijoje ir kitose šalyse. Šis anglų kalbos raštingumo konkursas vyksta ir kai kuriose Lietuvos mokyklose. Žodžių tarimas paraidžiui yra įdomi, bet ir nelengva ir tiems kalbos vartotojams, kuriems anglų kalba yra gimtoji.

Nuo 1991 m. rengiamas olandų kalbos diktantas suaugusiems „Groot Dictee der Nederlandse Taal“. Jis transliuojamas per televiziją, vyksta Hagos senato rūmuose, dalyvauja žymūs žmonės iš Olandijos ir Belgijos, tekstus parengia garsūs rašytojai.

Rusų kalbos „visuotinius diktantus“ („Тотальный диктант“) 2004 m. pradėjo rengti Novosibirsko studentija.[3] Vėliau į juos įsitraukė įvairių profesijų žmonės, tekstus ruošė pripažinti literatai, dalyvavo žinomi šoumenai. 2010 m. šis projektas apdovanotas nacionaline „Sidabrinio Lankininko“ (Серебряный Лучник) premija. Nuo 2012 m. šis diktantas yra tarptautinis ir vyksta daugelyje pasaulio šalių (nuo 2017 m. ir Lietuvoje), kasmet balandžio mėnesį. Rusijoje taip pat rengiami diktantai vietinių tautinių mažumų kalbomis: tuvių kalba („Тыва дыл кырында бугуденин диктантызы“), čiuvašų kalba („Пĕтĕм чăвашсен пĕрлĕхлĕ диктанчĕ“), udmurtų kalba („Бадӟым удмурт диктант“).

Visuotiniai ukrainiečių kalbos diktantai Ukrainoje vyksta nuo 2000 m. Jie transliuojami per radiją lapkričio 9 d. – ukrainiečių raštijos ir kalbos dieną. 2010 m. renginys pritraukė virš 11 tūkst. dalyvių. Šį diktantą parašė nepadarydami nei vienos klaidos 3 dalyviai.

Baltarusijoje nacionaliniai diktantai rengiami nuo 2007 m. Jie vyksta vasario 21 d., minint tarptautinę baltarusių kalbos dieną.

Lenkijoje reguliariai organizuojamas nacionalinis diktantas „Ogólnopolskie Dyktando“, kurio dalyviai rungiasi dėl lenkų kalbos rašybos magistro vardo ir piniginių prizų. Jo iniciatorius buvo Katovicų radijas. Taip pat vyksta žemesnio lygio (apskrities, savivaldybės) bei atskirų profesijų žmonėms skirti diktantai.

2015 m. spalio 3 d., Mokytojų dienos išvakarėse, įvyko pirmasis pasaulinis latvių kalbos diktantas.[4]

Pietų Korėjojebadasseugi“ (Hangul: 받아쓰기) yra jaunesniųjų klasių moksleivių rašto pratimas. Korėjiečių kalba užrašoma naudojant Hangul fonografinę–skiemeninę abėcėlę, tačiau būtinos ir morfologinės žinios teisingai parašyti diktantą. Taip pat tokios fonologijos taisyklės, kaip asimiliacija, garsų kaita ir išnykimas gali privesti prie žodžių tarties ir rašybos skirtumų. Atskirų žodžių, frazių arba sakinių „badasseugi“ yra panašūs į rašybos (tarimo paraidžiui) testus.

Kinų kalbos diktantai (kinų: 听写 Pinyin: tīng xiě, 'klausyk ir rašyk') ypač svarbūs kinų pradinėse mokyklose. Kinų rašmenys yra unikalūs, kadangi atskiras skiemuo gali turėti skirtingus rašto ženklus. Kadangi kinų diktantai įprastai skaitomi frazėmis (t. y. žodžiais, sudarytais daugiau kaip iš vieno rašto ženklo), tai gali padėti rašančiajam teisingai rašyti.

Lietuvos nacionalinis diktantas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 2006 m. rengiamas Lietuvos nacionalinis diktantas – tarptautinis suaugusiųjų ir moksleivių raštingumą skatinantis konkursas.[5] Pagrindinis konkurso organizatorių tikslas – skatinti žmones didžiuotis lietuvių kalba, kalbėti ir rašyti ja taisyklingai. Nacionalinio diktanto rašymas yra gera proga pasitikrinti savo raštingumą bet kuriam žmogui.

Rengiami du konkurso turai, todėl kasmet rašomi du diktantai. Tekstai parengiami bendradarbiaujant su Valstybine lietuvių kalbos komisija. Konkurso dalyviai varžosi keliose kategorijose: raštingiausio moksleivio, raštingiausio suaugusiojo bei raštingiausio užsienio lietuvio. Konkurse negali dalyvauti profesionalūs lituanistai (iki 2009 m. nebuvo leidžiama ir moksleiviams). Diktantai gali būti rašomi visose savivaldybėse, mokyklose, bibliotekose. Užsienio lietuviai gali diktantą rašyti Lietuvos ambasadose. Jau tapo tradicija, kad kai kurios lietuvių bendruomenės diktantą rašo savarankiškai. Užsienio lietuvių bendruomenės turi galimybę konkurso dieną gauti radijo transliacijos įrašą ir diktantą rašyti jiems patogiu laiku. Diktantą galima rašyti ir namuose, o tekstą organizatoriams išsiųsti paštu. Rašiusieji savarankiškai negali konkuruoti dėl raštingiausiojo titulo. 2015 m. duomenimis, diktantą rašė daugiau nei 7000 žmonių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]