Agenoras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos


Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Graikų mitologijoje Agenoro („labai vyriškas“) vardu – 5 personažai:

Finikijos valdovas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Turėjo žmoną Telefasa. Agenoro vaikai: Kadmas, Europa, Kiliksas (Kilikas), Feniksas (Fionikas) ir Tasas. Dzeusui pagrobus jo dukrą Europą, Agenoras pasiuntė sūnūs surastį seserį, tačiau šie supratę, kad ją rasti beviltiška, apsigyveno įvairiose pasaulio vieose vėliau pavadintose jų vardais (Finikija – Feniksas, Kilikija – Kilksas, Kadmis pastatė tvirtovę Kadmėją).

Karys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ildiadoje minimas Agenoras, Antenoro sūnus, Trojos kovotojas. Jis buvo pirmasis iš Trojos nukovęs priešininką, kuris buvo Elfenoras, vienas iš euboėnų vadų. Vėliau Trojai puolus achajų laivus, padėjo pagydyti Heleno žaizdas.

Minima, kad kai Achilas privertė bėgti visi Trojos armiją, jis pirmasis sukaupė drąsa ir stojo į kovą su Achilu. Jis jautėsi pažemintas, kad turi bėgti nuo tokio pat, normalaus žmogaus, todėl apsigrežė ir puolė Achilą. Achilui prisiartinus Agenoras metė ietį, tačiau pataikė tik į Achilo šarvus. Achilui puolus Agenorą įsikišo dievas Apolonas, kuris nunešė trojėną nuo Achilo pridengęs miglos uždanga, kad pastarasis nesivytų. O pats įgavo Agenoro išvaizda ir nuviliojo Achilą nuo trojėnų, taip leisdamas visiems (išskyrus Achilą) pasislėpti už Trojos sienų.

Vėliau kai graikai šturmavo Troją pasinaudoję Trojos arkliu, Agenorą nukovė Achilo sūnus Neoptolemas.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Higinas „Fabula“ 157