Adansonia za

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Adansonia za
Bombacaceae - Adansonia za-2.jpg
Adansonia za
Xanthocyparis nootkatensis
Nėra esantys pavojuje,
tačiau yra ar bus arti tos ribos netolimoje ateityje
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
(Wikispecies-logo.svg Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
(Wikispecies-logo.svg Magnoliopsida)
Eilė: Dedešviečiai
(Wikispecies-logo.svg Malvales)
Šeima: Bombakmediniai
(Wikispecies-logo.svg Bombacaceae)
Gentis: Baobabas
(Wikispecies-logo.svg Adansonia)
Rūšis: Adansonia za
(Wikispecies-logo.svg Adansonia za)
Binomas
Adansonia za
Baill., 1888
Sinonimai
  • Adansonia alba Jum. & H.Perrier (1909)
  • Adansonia bozy Jum. & H.Perrier (1910)
  • Adansonia za var. boinensis H.Perrier
  • Adansonia za var. bozy
    (Jum. & H.Perrier) H.Perrier

Adansonia za (angl. Za Baobab) – magnolijūnų (Magnoliophyta) skyriaus, bombakmedinių (Bombacaceae) šeimos, baobabų (Adansonia) genties lapus metantis medis.

Adansonia za (leaning baobab).jpg
Bombacaceae - Adansonia za.jpg

Paplitimas ir augavietės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis medis yra endeminis Madagaskaro saloje, kurioje yra labiausiai paplitusi baobabų genties rūšis. Natūraliai auga salos pietuose, vakaruose ir šiaurės vakaruose, nuo jūros lygio paviršiaus iki 800 m aukščio altitudžių. Paplitę salos sausose vietovėse, dygliuotų brūzgynų miškuose, savanose bei tarp įvairių sausų krūmokšnynų. Mėgsta augti saulėtose vietovėse ir gerai pralaidžiam dirvožemyje.

Požymiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Išvaizda labai panašus į Adansonia madagascariensis rūšį, nuo kurios sunkiai atskiriamas. Įprastai vienakamienis, cilindro ir šiek tiek į kamieno viršų siaurėjantis (žvakės formos) ar su labai storu (storiausia vieta kamieno viduryje), išsipūtusiu kamienu, primenančiu įprastos formos butelį, lapus metantis medis. Jo žievė pilka su šviesiai rudu-rožiniu atspalviu. Lapai susiformavę iš dar 5–8 pailgų 5-10 cm ilgio ir 1,5-2,5 cm pločio su per jų vidurį išilgai einančia pagrindine lapo gysla mažesnių lapelių, kuriuos jungia pagrindinis lapkotis. Žiedpumpuriai ilgi, žali. žiedai malonaus kvapo, geltoni, kuriuos apdulkina sfinksų šeimos drugiai ir Lemur furcifer rūšis. Žiedų vainikėlis 15-20 cm ilgio ir 1,2-1,5 cm pločio. Žiedo vainiklapiai 10-20 cm ilgio ir 1,2-1,5 cm pločio. Medžių žydėjimo periodas lapkričio - vasario mėnesiai. Jų vaisiai kiaušinio formos ar pailgi nuo 10 iki 30 cm ilgio, bei įprastai juodi.

Chromosomų skaičius: 2n = 48,88.

Matmenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tai viena masyviausių baobabų genties rūšių, bei turinti vieną storiausių kamienų tarp visų medžių rūšių Žemėje. Užauga nuo 5 iki 30 m aukščio ir iki 3-7 m skersmens kamienu.

  • Storiausiu kamienu žinomas kaip Ampanihy baobabas - auga Acimo-Andrefano (Atsimo-Andrefana) regione, esančiame Madagaskaro salos pietvakariuose: jo apimtis 23 m, o skersmuo - 7 m. Tai masyviausias medis Madagaskare.

Ekologija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šie medžiai prieglobstis ir kaip maisto šaltinis daugeliui lemūrų, paukščių ir vabzdžių rūšių.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jo žievė, šaknys, lapai, vaisiai ir sėklos plačiai naudojami gydymui. Vaisių minkštimas, aliejingos (11%) sėklos bei jaunų sodinukų šaknys yra valgomi. Iš sėklų spaudžiamas aliejus, o iš medžio vidinės žievės dalies daromos labai patvarios virvės.

Kylantys pavojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinė kylanti grėsme, tai miškų kirtimai ir prastas savaiminis šių medžių atsikūrimas - sėklų daigumas dažnai nesiekia 10%.

Pavadinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lotyniško rūšies pavadinimo autorius – Henri Ernest Baillon, gyvenęs 18271895 metais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka

Dendrologija
Botanika · Augalija · Flora · Augalai · Sumedėjęs augalas · Liana · Puskrūmis · Krūmokšnis · Krūmas · Krūmedis · Medis · Vaismedis

Iliustruotas Lietuvos augalų genčių vardynas · Lietuvos vietinės medžių ir krūmų rūšys · Lietuvos išskirtiniai medžiai · Lietuvos svetimžemė dendroflora · Pasaulio išskirtiniai medžiai

Miškas · Miško skliautas · Lietuvos miškai · Pasaulio miškai (šalys pagal miškų plotą) · Miškų nykimas (neteisėtas miško kirtimas)

Miškininkystė (ekologinė miškininkystė) · Miško atkūrimas · Įveisimas · Miškų ūkis · Miškų urėdija · Girininkija · Eiguva · Lietuvos miškų institutas