Vilniaus Gedimino technikos universitetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 Broom icon.svg  Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus.
Jei galite, sutvarkykite.
 Tango-nosources.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.
Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH)
VILNIUS-TECH-LT.png
ŠūkisKuriantiems rytojui!
Įkurtas1956 m.
TipasValstybinis
RektoriusRomualdas Kliukas
Darbuotojų1563
Studentų8300
VietaVilnius, Lietuva
Svetainėvilniustech.lt
VILNIUS TECH kvartalas Saulėtėkyje
VILNIUS TECH rektorius Romualdas Kliukas
VILNIUS TECH Saulėtekio rūmai
Rugsėjo pirmosios šventė
VILNIUS TECH biblioteka
VILNIUS TECH Mechanikos fakultetas
VILNIUS TECH Elektronikos fakultetas
VILNIUS TECH Aplinkos inžinerijos fakultetas
VILNIUS TECH Architektūros fakultetas
VILNIUS TECH Civilinės inžinerijos mokslo centras
VILNIUS TECH bendrabučiai

Vilniaus Gedimino technikos universitetas (VILNIUS TECH) – technologijos mokslų universitetas Vilniuje.

75% studijų programų sudaro technologijos mokslai. Likusios kryptys – fiziniai, socialiniai, humanitariniai mokslai ir menai.

30 bakalauro ir magistrantūros programų dėstoma angliškai. Pagal mainus arba pilnoms studijoms kasmet atvyksta apie 700 užsienio studentų.

Kasmet organizuoja virš 30 nacionalinių bei tarptautinių mokslinių konferencijų, leidžia virš 20 mokslinių žurnalų. 12 jų leidžiami bendradarbiaujant su žinoma leidykla „Taylor&Francis“.

Pirmasis Lietuvos universitetas pradėjęs nuotoliniu būdu mokyti inžinerinių specialybių.[1]

Prioritetinės mokslinių tyrimų kryptys: darnioji statyba, aplinkos ir energijos technologijos, darnusis transportas, mechatronika, informacinės ir komunikacinės technologijos, technologijų vadyba ir ekonomika, fundamentiniai medžiagų ir procesų tyrimai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1956 m. rugsėjo 1 d. įsteigtas Kauno politechnikos instituto (KPI) vakarinio fakulteto Vilniaus vakarinis skyrius. Jo dekanu buvo paskirtas chemikas docentas Jeronimas Kudaba (1909–1992). Tai laikoma dabartinio Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VILNIUS TECH) pradžia.

1960 m. liepos 1 d. KPI Vilniaus skyrius buvo perorganizuotas į KPI Vilniaus vakarinį fakultetą. Aleksandras Čyras tapo fakulteto dekanu. Fakultete buvo Statybos, Elektrotechnikos ir Taikomosios mechanikos katedros. Jame mokėsi apie 500 studentų.

1961 m. liepos 6 d. KPI Vilniaus vakarinis fakultetas buvo perorganizuotas į KPI Vilniaus filialą su dviem skyriais: dieniniu ir vakariniu. A. Čyras tapo KPI Vilniaus filialo prorektoriumi. Studentų skaičius nuolat augo, atsirado vis daugiau specialybių. Filiale buvo įsteigi 2 fakultetai: Prietaisų gamybos ir Mechaninės technologijos. 1962 m. KPI Vilniaus filialas išleido pirmąją inžinierių laidą – 78 specialistus. Tais pačiais metais buvo įsteigta Mokslinė taryba. Šios tarybos 1962 m. gruodžio 18 d. posėdyje nutarta projektuoti naujus KPI Vilniaus filialo rūmus.

1964 m. rugsėjo 1 d. pradėjo veikti KPI Vilniaus filialo Statybos ekonomikos fakultetas. 1968 m. rugsėjo 1 d. įsteigtas KPI Vilniaus filialo Miestų statybos fakultetas.

1969 m. rugpjūčio 1 d. KPI Vilniaus filialas buvo pertvarkytas į Vilniaus inžinerinį statybos institutą (VISI). Taip Vilniuje atsirado savarankiška aukštoji technikos mokykla. Jos pirmuoju rektoriumi buvo paskirtas prof. Aleksandras Čyras. Tuo metu veikė 26 katedros, o jose dirbo 290 dėstytojų, studijavo 3451 studentas.

1971 m. rugsėjo 1 d. pradėjo veiklą VISI Architektūros fakultetas. Po ketverių metų, 1975 m. rugsėjo 1 d., pradėjo veikti Statybos ekonomikos fakultetas. 1987 m. įsteigtas Komunalinio ūkio fakultetas.

1990 m. vasario 7 d. įvyko VISI rektoriaus rinkimai. Juo išrinktas prof. habil. dr. Edmundas Kazimieras Zavadskas. Tų pačių metų spalio 31 d. Lietuvos Respublikos Aukščiausios Tarybos Prezidiumo nutarimu Vilniaus inžinerinis statybos institutas tapo Vilniaus technikos universitetu (VTU).

1991 m. kovo 20 d. buvo priimtas VTU statutas. 1992 m. liepos 2 d. VTU Statutą patvirtino Lietuvos Respublikos Aukščiausioji Taryba. Pertvarkius VISI į Technikos universitetą, buvo pertvarkomi mokymo planai ir programos, kuriamos naujos specialybės ir specializacijos pagal vakarietišką studijų modelį. Veikė Architektūros, Statybos, Inžinerinių komunikacijų, Mechanikos ir Elektronikos fakultetai.

1993 m. įkurtas Aviacijos institutas ir pradėti rengti aviacijos inžinieriai, lakūnai, skrydžių valdymo specialistai. Įkurti du nauji fakultetai: Verslo vadybos ir Fundamentinių mokslų. 1994 m. įkurtas Transporto inžinerijos fakultetas.

1996 m. rugpjūčio 22 d. LR Vyriausybė nutarė suteikti Vilniaus technikos universitetui Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino vardą ir toliau vadinti Vilniaus Gedimino technikos universitetu.

2002 m. birželio 20 d. VGTU rektoriumi Senatas išrinko prof. habil. dr. Romualdą Ginevičių.

2006 m. rugsėjo 28 d. Vilniaus Gedimino technikos universitetas atšventė 50-ies metų jubiliejų.

2010 m. lapkričio 6-ąją įvyko pirmasis VISI–VGTU absolventų kongresas, kurio metu susitiko visų kartų Universiteto absolventai.

2011 m. kovo 15 d. LR Seimas patvirtino naująjį VGTU statutą. VGTU pertvarkytas iš valstybės biudžetinės įstaigos į viešąją įstaigą. 2011 m. rugsėjo 8 d. VGTU taryba rektoriumi išrinko prof. doc. dr. Alfonsą Daniūną.

2015 m. gruodžio 3 d. atidarytas VGTU Kūrybiškumo ir inovacijų centras „LinkMenų fabrikas“. 2016 m. gegužės 28 d. universitetas šventė 60-ies metų jubiliejų, surengtas antrasis VGTU alumni kongresas. 2016 m. birželio 7 d. A.Daniūnas perrinktas rektoriumi antrai kadencijai.

2020 m. rugsėjo 1 d. universitetas pakeitė prekinį ženklą ir logotipą. Ilgasis pavadinimas – Vilniaus Gedimino technikos universitetas – liko, o vietoje santrumpos VGTU pradėtas naudoti trumpinys VILNIUS TECH.

2021 m. spalio 20 d. universiteto Senatas rektoriumi išrinko prof. dr. Romualdą Kliuką. 2021 m. spalio 28 d. Senatas patvirtino R. Kliuko komandą. R. Kliukas su komanda pradėjo dirbti 2021 m. lapkričio 3 d.

Vadovybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Universiteto pagrindiniai valdymo organai: rektoratas, senatas ir taryba.

Rektoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Studentų veiklos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

VILNIUS TECH savo studentams siūlo keletą užsiėmimų, tarp kurių – choras „Gabija“[2], teatro grupė „Palėpė“[3], lietuvių tautinių šokių grupė „Vingis“[4].

VILNIUS TECH studentų atstovybėje yra 300 savanorių, kurie veikia kaip tarpininkai tarp universiteto administracijos ir studentų bendruomenės. Taip pat tarptautinius ERASMUS[5] studentus aptarnauja Erasmus studentų tinklo VILNIUS TECH skyrius.

Struktūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fakultetai:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antano Gustaičio aviacijos institutas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Antano Gustaičio aviacijos institutas, pavadintas Lietuvos aviacijos pradininko Antano Gustaičio vardu, įkurtas 1993 metais ir yra patvirtinta mokymo organizacija. Joje mokomi pilotai, skrydžių vadovai, aviacijos inžinieriai ir kiti su aviacija susiję asmenys. Integruota (penkerių metų) orlaivių pilotavimo programa siūloma visiškai anglų kalba.

Aplinkos inžinerijos fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aplinkos inžinerijos fakultetas buvo įkurtas 1968 m. Šiuo metu jį sudaro keturios katedros ir keturi mokslinių tyrimų institutai. Fakultete siūlomos 4 bakalauro studijų programos ir 10 magistro studijų programų.

Architektūros fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Architektūros fakultetas atsirado Kaune kaip Vytauto Didžiojo universiteto dalis, o vėliau tapo Kauno politechnikos instituto dalimi. 1971 m. fakultetas prisijungė prie dabar vadinamo VILNIUS TECH. Tai didžiausia architektūros mokykla Lietuvoje, kurioje bakalauro, magistro ir doktorantūros studijose studijuoja per 500 studentų.

Elektronikos fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Elektronikos fakulteto istorija siekia 1961 m., tačiau tik 1987 m. jis tapo VILNIUS TECH dalimi. Jis padalintas į penkis skyrius: automatikos, elektrotechnikos, elektroninių sistemų, kompiuterių inžinerijos ir telekomunikacijų inžinerijos. Fakultetas siūlo bakalauro, magistro ir doktorantūros studijų programas.

Fundamentinių mokslų fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fundamentinių mokslų fakultetas buvo įkurtas 1993 m., siekiant suteikti įvairių studijų programų studentams fundamentinių mokslų bendrąjį išsilavinimą. Fakultetas išsiplėtė iki aštuonių katedrų ir vieno isntituto. Fakultetas siūlo bakalauro, magistro ir doktorantūros studijų programas.

Kūrybinių industrijų fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kūrybinių industrijų fakultetas yra naujausias VILNIUS TECH fakultetas. Be to, kad fakultete yra daug socialinių ir humanitarinių mokslų bendrojo lavinimo paskaitų bei užsienio kalbų mokymo, fakultete yra trys bakalauro ir dvi magistrantūros studijų programos.

Mechanikos fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mechanikos fakultetas yra vienas seniausių universitete, įkurtas 1956 m. Fakultetą sudaro trys katedros, vienas institutas ir vienas inovacijų centras.

Statybos fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Statybos fakultetas prasidėjo 1920 m. Vytauto Didžiojo universitete. 1969 m. persikėlė į dabartinį VILNIUS TECH. Fakultetas yra didžiausia VILNIUS TECH institucija ir yra universiteto centras. Jame yra dešimt departamentų ir devyni kiti mokslinių tyrimų padaliniai, įskaitant laboratorijas ir tyrimų institutus.

Transporto inžinerijos fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Transporto inžinerijos fakultetas įkurtas 1994 m. Jį sudaro trys katedros ir du mokslo padaliniai.

Verslo vadybos fakultetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1993 metais įkurtame Verslo ir vadybos fakultete šiuo metu yra penkios katedros. Ji siūlo verslo vadybos ir ekonomikos inžinerijos krypčių bakalauro programas anglų kalba.

Institutai:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mokslo ir mokymo centrai:[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. https://vilniustech.lt/stojantiesiems/nuotolines-studijos/26779?lang=1
 2. https://vilniustech.lt/sporto-ir-meno-centras/menas/meno-kolektyvai/akademinis-choras-gabija/124017
 3. https://vilniustech.lt/sporto-ir-meno-centras/menas/meno-kolektyvai/teatro-studija-palepe/123974
 4. https://vilniustech.lt/sporto-ir-meno-centras/menas/meno-kolektyvai/tautiniu-sokiu-ansamblis-vingis/112004
 5. https://vilniustech.lt/tarptautiskumas/-tarptautine-partneryste/502
 6. Oficiali Aplinkos apsaugos institutas https://vilniustech.lt/aplinkos-inzinerijos-fakultetas/padaliniai/aplinkos-apsaugos-institutas/31532
 7. Oficiali Geodezijos instituto svetainė https://vilniustech.lt/aplinkos-inzinerijos-fakultetas/padaliniai/geodezijos-institutas/31533
 8. Oficiali Teritorijų planavimo instituto svetainė https://vilniustech.lt/aplinkos-inzinerijos-fakultetas/padaliniai/teritoriju-planavimo-institutas/apie-instituta/51837
 9. Oficiali Kelių tyrimo instituto svetainė https://vilniustech.lt/aplinkos-inzinerijos-fakultetas/padaliniai/keliu-tyrimo-institutas/344762
 10. Oficiali Stiprių magnetinių laukų instituto svetainė https://vilniustech.lt/elektronikos-fakultetas/padaliniai/stipriu-magnetiniu-lauku-institutas/32781
 11. Oficiali Telekomunikacijų instituto svetainė https://vilniustech.lt/elektronikos-fakultetas/padaliniai/telekomunikaciju-institutas/32782
 12. Oficiali Taikomosios informatikos instituto svetainė https://vilniustech.lt/fundamentiniu-mokslu-fakultetas/padaliniai/taikomosios-informatikos-institutas/apie-instituta/62111
 13. Oficiali Mechanikos mokslo instituto svetainė https://vilniustech.lt/mechanikos-fakultetas/padaliniai/mechanikos-mokslo-institutas/apie-instituta/52608
 14. Oficiali Statybinių medžiagų instituto svetyainė https://vilniustech.lt/statybos-fakultetas/padaliniai/statybiniu-medziagu-institutas/51712
 15. Oficiali Statinių ir tiltų konstrukcijų isntituto svetainė https://vilniustech.lt/statybos-fakultetas/padaliniai/statiniu-ir-tiltu-konstrukciju-institutas/51735
 16. Oficiali Tvarios statybos instituto svetainė https://vilniustech.lt/statybos-fakultetas/padaliniai/tvariosios-statybos-institutas/51697
 17. Oficiali Dinamiškosios vadybos instituto svetainė https://vilniustech.lt/verslo-vadybos-fakultetas/padaliniai/dinamiskosios-vadybos-institutas/339486
 18. Oficiali Aeronautikos laboratorijos svetainė https://vilniustech.lt/antano-gustaicio-aviacijos-institutas/padaliniai/aeronautikos-laboratorija/apie-laboratorija/319974
 19. Oficiali Aviacijos mokymų centro svetainė https://vilniustech.lt/antano-gustaicio-aviacijos-institutas/padaliniai/aviacijos-mokymu-centras/apie-padalini/51220
 20. Oficiali Aerokosmoso duomenų centro svetainė https://vilniustech.lt/antano-gustaicio-aviacijos-institutas/padaliniai/aerokosmoso-duomenu-centras-/apie-padalini/328289
 21. Oficiali skrydžių praktikų bazės svetainė https://vilniustech.lt/antano-gustaicio-aviacijos-institutas/padaliniai/skrydziu-praktiku-baze/apie-padalini/51482
 22. Oficiali Skrydžių valdymo praktikų bazės svetainė https://vilniustech.lt/antano-gustaicio-aviacijos-institutas/padaliniai/skrydziu-valdymo-praktiku-baze/apie-padalini/51495
 23. OficialisAviacijos inžinerijos praktikų bazės svetainė https://vilniustech.lt/antano-gustaicio-aviacijos-institutas/padaliniai/aviacijos-inzinerijos-praktiku-baze/apie-padalini/51233
 24. Oficialis Jaunųjų architektų ir dizainerių mokyklos svetainė https://vilniustech.lt/architekturos-fakultetas/padaliniai/jaunuju-architektu-ir-dizaineriu-mokykla/apie-jaunuju-architektu-ir-dizaineriu-mokykla/338982
 25. Oficiali Architektūrinio modeliavimo dirbtuvių svetainė https://vilniustech.lt/architekturos-fakultetas/padaliniai/architekturinio-modeliavimo-dirbtuves/architekturinio-modeliavimo-dirbtuves/338994
 26. Oficiali Elektronikos laboratorijos svetainė https://vilniustech.lt/elektronikos-fakultetas/padaliniai/elektronikos-laboratorija/32780
 27. Oficiali Mikro- ir nanoelektroninių sistemų projektavimo ir tyrimo laboratorijos svetainė https://vilniustech.lt/elektronikos-fakultetas/padaliniai/mikro-ir-nanoelektroniniu-sistemu-projektavimo-ir-tyrimo-laboratorija/201093
 28. Oficiali Lietuvių kalbos skyriaus svetainė https://vilniustech.lt/kurybiniu-industriju-fakultetas/padaliniai/lietuviu-kalbos-skyrius/apie-padalini/52693
 29. Oficiali Užsienio kalbų skyriaus svetainė https://vilniustech.lt/kurybiniu-industriju-fakultetas/padaliniai/uzsienio-kalbu-skyrius/apie-padalini/52710
 30. Oficiali Kūrybos technologijų laboratorijos svetainė https://vilniustech.lt/kurybiniu-industriju-fakultetas/padaliniai/kurybos-technologiju-laboratorija/58780
 31. Oficiali Techninės kūrybos ir inovacijų centro svetainė https://vilniustech.lt/kurybiniu-industriju-fakultetas/padaliniai/kurybos-technologiju-laboratorija/58780
 32. Oficiali Taikomoji statinių, konstrukcijų ir medžiagų laboratorijos svetainė https://vilniustech.lt/statybos-fakultetas/padaliniai/taikomoji-statiniu-konstrukciju-ir-medziagu-laboratorija/51682
 33. Oficiali Transporto ir logistikos kompetencijos centro svetainė https://vilniustech.lt/transporto-inzinerijos-fakultetas/padaliniai/transporto-ir-logistikos-kompetencijos-centras/33222
 34. Oficiali Transporto inžinerijos ir logistikos laboratorijos svetainė https://vilniustech.lt/transporto-inzinerijos-fakultetas/padaliniai/transporto-inzinerijos-ir-logistikos-laboratorija/281704
 35. Oficiali Kūrybiškumo ir inovacijų centro "Linkmenų fabrikas" svetainė https://vilniustech.lt/linkmenu-fabrikas/103790

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Koordinatės: 54°43′18″ š. pl. 25°20′11″ r. ilg. / 54.72167°š. pl. 25.33639°r. ilg. / 54.72167; 25.33639