Pereiti prie turinio

Pagalba:Kaip kurti puslapius

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.Šiame puslapyje žingsnis po žingsnio paaiškinama, kaip kurti naują puslapį.

Patikrink, ar norimo sukurti straipsnio dar nėra

Prieš pradėdamas rašyti patikrink, ar kas nors nėra sukūręs tokio paties straipsnio. Dažnai vienai sąvokai apibūdinti naudojami keli sinonimai. Tokiu atveju užtektų padaryti nukreipimą. Kaip naršyti, žiūrėk čia. Taip pat galima peržvelgti esamas kategorijas arba pasinaudoti „Paieška“, įvedant žodį (vardininko linksniu) ir spaudžiant „Rodyti“.

 • Pasitikrink, ar straipsnis nepriklauso specialiam wikiprojektui, t. y. ar jam negalioja specifiniai susitarimai:
  • dėl straipsnio pavadinimo (žr. Vardinimo taisyklės);
  • teksto išdėstymo ir stiliaus;
  • ar tikrai verta kurti naują puslapį, ar geriau tekstą, kurį nori parašyti, prijungti prie jau esančio straipsnio, ypač jei planuojama patalpinti trumpą tekstą. Didelius straipsnius visada bus galima padalinti į mažesnius.

Prieš kuriant naują puslapį

Labiausiai prisidėsite, rašydami apie tai, ką geriausiai išmanote.

 • Išverskite straipsnį Jums įdomia tema iš angliškos, vokiškos, prancūziškos, lenkiškos, rusiškos ar kitokios Vikipedijos. Nuorodas į Laisvąsias enciklopedijas visomis kalbomis rasi Vikipedijos projekto pradiniame puslapyje.
 • Peržvelkite trumpiausių nebaigtų straipsnių sąrašą, išsirinkite kurį nors straipsnį ir pamėginkite jį patobulinti.
 • Peržvelkite nesutvarkytų straipsnių kategoriją, išsirinkite straipsnį ir pamėginkite jį suformatuoti taip, kad atitiktų bendrą Vikipedijos stilių.
 • Peržvelkite naujausių keitimų sąrašą, peržiūrėkite naujausius pakeitimus, pataisykite klaidas bei papildykite straipsnį trūkstama informacija.
 • „Vikizuokite“ (t.y. pritaikyk Vikipedijos stiliui) kitą internete esančią medžiagą, kuri pateikiama pagal GFDL licenciją. Vienas iš galimų šaltinių – portalas "Ar žinai? ". Šiuo atveju pagrindinis uždavinys yra taip pertvarkyti stilių ir išdėstymą, kad jis atitiktų enciklopedijos stilių.
 • pasižiūrėk, ar Commons neturi Tavo straipsniui tinkamų iliustracijų ar kitokios medžiagos.

Sukurk naują puslapį pagal jau esančią raudoną nuorodą (pagal paiešką)

Naują straipsnį galima pradėti pagal jau esančią „vaiduoklinę“ (raudoną) nuorodą (į neegzistuojantį straipsnį), esančią viename iš Vikipedijos puslapių. Vidinės nuorodos į neegzistuojančius straipsnius paprastai kuriamos ruošiantis rašyti atitinkamą straipsnį arba norint paskatinti kitus žmones tai padaryti.

Straipsnį taip pat galime pradėti kurti įrašę norimą pavadinimą į paieškos laukelį. Jei toks straipsnis nerandamas – atsidariusiame puslapyje mums siūloma „Galite sukurti straipsnį šiuo pavadinimu“. Paspaudę ant nuorodos atsidarysime norimą straipsnį redagavimo režime.

Jei reikalingos „vaiduoklinės“ nuorodos Vikipedijoje nerandi, galima ją sukurti. Surask Vikipedijoje žodį arba frazę, kuri tiktų kaip naujo straipsnio pavadinimas ir įrėmink ją laužtiniais skliaustais [[štai taip]]. Išsaugojus pakeistą straipsnį, Tavo sukurta nuoroda arba rodys į jau esantį straipsnį, arba pasidarys raudona („vaiduokline“) nuoroda, kurią paspaudus bus galima pradėti kurti naują straipsnį.

Reiktų vengti kurti straipsnius-paklydėlius, į kuriuos nėra nuorodų bei straipsnius-aklavietes, iš kurių nėra nuorodų.

Pradėti straipsnį įrašant URL adresą

Vienas paprasčiausių būdų pradėti naują straipsnį – įvesti norimą pavadinimą naršyklės adreso eilutėje:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Straipsnio_pavadinimas

Pakeiskite „Straipsnio_pavadinimas“ naujojo straipsnio vardu. Pavyzdžiui, norėdami sukurti straipsnį apie Vilniaus Gedimino prospekto tunelį, įveskite:

http://lt.wikipedia.org/wiki/Vilniaus Gedimino prospekto tunelis

Nukeliavę šiuo adresu pateksite į puslapį, informuojantį, kad šiuo metu straipsnis tuščias. Taigi, spustelkite „Taisyti straipsnį“ nuorodą puslapio apačioje ir jūs jau kuriate naują straipsnį. Be abejo, pasistenkite būti tikslūs ir neutralūs.

Tačiau, šitaip sukūrus straipsnį jis bus pamestinukas – joks kitas straipsnis į jį nerodys. Todėl geriau dar pasirūpinkite ir kad į naująjį straipsnį būtų nuorodų iš kitų straipsnių.

Kaip parinkti pavadinimą

Plačiau žiūrėti straipsnyje Vikipedija:Vardinimo taisyklės

Straipsnio pavadinimas turi būti lengvai suprantamas didžiajai daugumai kalbančiųjų lietuvių kalba. Be šios taisyklės dar yra keli pagrindiniai principai: paprastumas, tikslumas, didžiųjų raidžių naudojimas ir vienaskaita.

Redagavimas

Kaip redaguoti puslapį:

 1. Pirmiausia reikia paryškinti straipsnio pavadinimą, pvz:
  • Suomija – demokratinė valstybė Šiaurės Europoje.
 2. Jei straipsnis dar nepilnas, gale parašyk {{stub}}, tada kitiems projekto dalyviams bus lengviau surasti nepilnus straipsnius ir juos papildyti.
 3. Kūrimo pavyzdys
 4. Redagavimo DUK.

Į ką orientuotis

Kuriant straipsnius, reikėtų peržvelgti pavyzdinius straipsnius, jų kūrimo taisykles ir pagal jas orientuotis.

Kaip priskirti kategorijoms

Plačiau žiūrėk straipsnyje Vikipedija:Kategorijos. Straipsnis priskiriamas tam tikrai kategorijai jo kode įrašant [[Kategorija:Kategorijos pavadinimas]], pavyzdžiui, [[Kategorija:Biologija]].

Tarpkalbinės nuorodos

Pagrindinis straipsnis – Pagalba:Tarpkalbinės nuorodos.

Praeityje straipsnis turėdavo „interviki“ nuorodas į tos pačios temos straipsnius kitose vikipedijose, rašomas kaip . Tai atskirame sąraše, kairėje pusėje, pasirodančios nuorodos. Dauguma senesnių straipsnių istorijos yra visokių botų atlikti šių nuorodų taisymai. Dabar visa tai tvarkoma per atskirą duomenų bazę ir tokie įrašai straipsnio tekste nereikalingi. Jei kur nors per neapsižiūrėjimą likę, juos reikėtų tiesiog ištrinti.

Naudokitės juodraščiu

Naudokitės juodraščiu, nuoroda yra viršuje prie naudotojo puslapio. Naudotojas:xxx/juodraštis.

Pastaba: Po tame tikro laiko, pavyzdžiui, po mėnesio jie ištrinami, jeigu jie užmirštami ir juose nieko nėra vertingo.

Klaidų tikrinimas

Jeigu įmanoma įsidiekite klaidų tikrinimo įskiepį, pavyzdžiui, „Firefox“ naršyklė teikia tokias paslaugas „Microsoft“ „Windows“, „Apple“ „macOS“ aplinkoje. Arba įsijunkit „Apple“, „Android“ mobiliujų įrenginių teksto nuspėjimo funkciją, tačiau ji nėra pakankamai tobula, gali privelti daugiau klaidų nei ištaisyti.

Taip pat skaitykite

Medžiagos dėstymas

Nuoseklumas

Medžiaga straipsnyje dėstoma taip:

 • pirma pateikiami bendri, abstraktūs, o po to konkretūs dalykai;
 • pirma paprasti, po to – sudėtingi dalykai;
 • chronologine tvarka – istorinė, įvykių ir kitokia medžiaga;
 • pagal tematiką – laikantis tam tikros tematinės hierarchijos;
 • pirma svarbesni, po to – ne tokie reikšmingi dalykai;
 • orientuojamasi pagal potemių turinio apimtį, jų tarpusavio santykį;
 • medžiaga dėstoma abėcėlės tvarka (esant neaiškumams).

Aiškumas

Pabandyk įsivaizduoti, kaip straipsnį supras žmogus, skaitantis jį pirmą kartą, nieko neišmanantis toje srityje. Pirmasis sakinys turi būti paprastas, aiškus. Apibrėžime ir toliau straipsnyje naudojamos sąvokos turėtų būti visiems gerai žinomos (arba bent jau apibrėžtos Vikipedijoje).

Didelė dalis potencialių Tavo straipsnio skaitytojų nėra atitinkamos srities ekspertai. Vikipedijoje informacijos taip pat ieško žmonės, besidomintys kokiais nors dalykais. Informacija jiems turi būti pateikta suprantama kalba ir (kiek įmanoma) nesudėtingu stiliumi. Atmink, kad dalykinių terminų gausumas gali apsunkinti informacijos suvokimą.

Vienodumas

Stenkis viską rašyti taip, kad būtų panašu į kitus (tokio tipo) straipsnius. Jei kituose straipsniuose neskiriama itin daug dėmesio dalyko istorijai (kilmei, žinomumui, taikomumui ir jo kritikai) aprašyti, tad ir Taviškis straipsnis neturėtų peržengti orientacinių Vikipedijos standartų.

Tvarka ir išsamumas

 • Nesikrimsk, jei iš pirmo karto nepavyks rinktinis straipsnis. Svarbiausia yra tai, kad Tu pateikei vertingą informaciją, stengeisi įsigilinti į Vikipedijos kūrimo taisykles ir toliau nori gerinti kokybę, mokaisi iš kitų ir savo (klaidų, gerų pavyzdžių).
 • Neskubėk kurti labai ilgų straipsnių. Jei Tavo straipsnis susilaukia nemažai redagavimo pasiūlymų, pastabų, vadinasi, reikia dar kartą išstudijuoti pagrindines Vikipedijos nuorodas, paeksperimentuoti.
 • Kokybė „ateina“ su laiku. Bet tam reikia ne tik didelio noro, bet ir nemažų pastangų. Geriau tegu bus kuriami trumpesni, bet kokybiški straipsniai. Juk juos galima vėliau papildyti ir tobulinti. Festina lente ! (lot. – skubėk lėtai!).

Struktūra

Jeigu Tavo straipsnis turi kelias potemes, atskirk jas. Aiški struktūra padeda lengviau orientuotis skaitytojui, ieškančiam tam tikros informacijos, susijusios su Tavo straipsniu. Juk ne visada straipsnis skaitomas nuo pradžios iki galo. Todėl atitinkami skyriai suteikia daugiau aiškumo ir tampa tikrais orientyrais, naršant informacijos okeane.

Vidinė darna ir logika

Idealiu atveju straipsnio turinys turi būti pagal savo prasmę pateiktas nuosekliai (semantiškai pagrįstas). Straipsnyje dėstomos žinios turi logiškai išplaukti iš prieš tai esančių dalykų arba minimų, numanomų iš informacijos, pateikiamos apibrėžime. Jei, pavyzdžiui, apie asmenį rašoma, kad jis – šalies N pilietis, tapytojas, karatė meistras, pedagogas, o tolesni skirsniai yra apie asmens politinę, visuomeninę veiklą, asmenybės bruožus, tada toks dėstymas neatrodo pakankamai išplaukiantis iš anksčiau pateikiamo (šiuo atveju netikslaus) apibrėžimo.

Jei aprašomi atskiri struktūriniai elementai, jų dalys ir kiti prasminiai vienetai, jie skaidomi į atskirus vienodo lygmens skirsnius. Pavyzdžiui, aprašant įvykio eigą, skirtingi etapai negali patekti į skirtingo lygmens 1.1, 1.2.1, 1.2.2, 1.3 skyrius, o turi būti nuosekliai išdėstyti 1.1, 1.2, 1.3 arba 2.1, 2.2, 2.3 ir panašiai. Daikto, reiškinio savybės, raida, atskiri ypatumai taip pat išskirtini į atitinkamus logiškai nuoseklius skyrius (lygmenis).

Proporcijų išlaikymas

Atskiros straipsnio dalys neturėtų itin skirtis savo dydžiu, turinio atžvilgiu, medžiagos vertingumu, medžiagos dėstymo stiliumi. Jei viename skyriuje – keliasdešimt sakinių, o kitame – vos keli žodžiai, be to, skiriasi aprašymo išsamumas, stiliaus ypatybės, toks straipsnis tikrai nebus pripažintas pavyzdiniu.

Pagalba

 • Jei ko nors nežinai (pvz., kaip formatuoti tekstą (paveikslėlius), parašyk apie tai diskusijų puslapyje („Aptarimai“). Kreipkis į senbuvius. Jie Tau padės. Būk drąsus !

Straipsnių integravimas

 • Straipsniai-aklavietės bei pavieniai straipsniai yra vieniši, sunkiai pasiekiami (einant iš pagrindinio puslapio). Juos (jų pavadinimus) reikėtų prasmingai susieti su atitinkamomis temomis, juos minint įvairuose straipsniuose arba pateikiant kaip nuorodas (žiūrėk taip pat, Nuorodos etc.).
 • Geidžiamiausi straipsniai yra kol kas nesukurti, nors jie yra labai reikalingi, kadangi Vikipedijoje minimi keliasdešimt ar šimtą kartų, bet iki šiol taip ir lieka atskiromis frazėmis, kol kas nieko nesakančios Vikipedijos skaitytojui. Tad jei gali, pateik minimalią, bet vertingą informaciją (suskirstydamas ją į tokias skiltis kaip apibrėžimas, struktūra, nuorodos) ir sukurdamas naują straipsnį.
 • Taip pat galima vikizuoti šiuos straipsnius, kuriuose nėra pateikiama pakankamai daug nuorodų į kitus Vikipedijos straipsnius.
 • Padėk susisteminti ir apjungti Vikipedijoje esančią informaciją, kurdamas geidžiamiausius straipsnius ir pabaigdamas jau esančius įvairių kategorijų straipsnius (panaršyk tokioje kategorijoje kaip Vikipedija:Alternatyvi statistika.

Tolesni žingsniai

Jei Tau patinka kūrybinė veikla Vikipedijoje, tęsk ją toliau. Tolesni orientyrai galėtų būti šie:

 • Kurdamas straipsnius, orientuokis į kitus tos pačios srities straipsnius, laikantis enciklopedinio nuoseklumo. Jei rašai apie iškilias asmenybes, perversk biografijų kategorijos straipsnius ir stenkis laikytis bendro stiliaus.
 • Jei gali, kurk straipsnius tokiais pavadinimais, kokios sąvokos yra paminėtos Tavo straipsniuose. Taip prisidėsi prie Vikipedijos turinio aiškumo ir straipsnių susietumo plėtros. Tada bus mažiau straipsnių paklydėlių ir tokių, kurių prasmei suvokti nepakanka naršyti vien lietuviškoje Vikipedijoje, kadangi nėra nuorodų į atitinkamus specifinius terminus enciklopedijoje lietuvių kalba.
 • Nepamiršk, kad gali peržiūrėti naujausių keitimų sąrašą – taip greičiau pastebėsi daromas klaidas (kitų vartotojų pataisymus), taip pat pasiūlymus dėl Tavo straipsnių ir jų redagavimo.
 • Jei pastebėjai klaidas arba šiaip turi dalykinių pastabų kuriam nors vartotojui, sukurk naują skyrelį jo diskusijų puslapyje („Talk“): puslapyje „Aptarimas“ spustelėk nuorodą "+" (esančią viršuje), įrašyk trumpą pavadinimą ir konkretų patarimo/pastabos aprašymą. Argumentuok, nes taip išvengsi bereikalingų diskusijų.
 • Jei kas nors Tau pateikė pastabą (Tavo kaip vartotojo) puslapyje („Aptarimas“), savo atsakymą gali pateikti po komentaru, tame pačiame puslapyje, tik pradžioje pastraipos pridėkite ":" (teksto atitraukimui). Tada komentavęs vartotojas, pamatęs Tavo atsakymą (pvz., naudodamasis naujausių keitimų sąrašu), galės ten pat parašyti patikslinimus, replikas. Tada visa medžiaga bus vienoje vietoje ir ją bus galima reaguoti greičiau, paprasčiau surasti.

Ką dar galima daryti

Apsilankyk Įrankių skyrelyje, kuriame galbūt rasi sau tinkamą kelią.

Nėra daug laiko: ar galima prisidėti prie Vikipedijos kūrimo ?

Be jokios abejonės.

Nepamiršk, kad net ir vienas straipsnio pataisymas yra labai svarbus. Juk vėliau Tavo sukurtą (ar pataisytą) straipsnį skaitys šimtai žmonių, naršys pateiktomis nuorodomis. Todėl svarbu, kad būtų kuo mažiau netikslumų.

Kokybei gerinti ribų nėra, todėl net ir turėdamas laisvą minutę gali padaryti labai daug. Nesvarbu, kad neradai klaidų. Vien tai, kad Tu peržvelgei Vikipedijoje pateikiamą informaciją, naršei internete, jos medžiagą patikrinai su Tau žinoma informacija, jau yra daug. Puiku, jei pataisei klaidas, patobulinai struktūrą ir dėstymą, papildei nauja ir vertinga informacija. Ją įvertins Vikipedijos skaitytojai ateityje. Galbūt jie padėkos Tau už tai asmeniškai, gal susisieks su Tavimi, o galbūt pasiūlys Tavo straipsnį įtraukti į rinktinių straipsnių sąrašą.

Anksčiau ar vėliau išsamūs, dalykiškai parašyti bei nepriekaištingai sutvarkyti straipsniai neliks neįvertinti.

Patarimai

Pabandykite sukurti naują straipsnelį iš Jums gerai žinomos srities. Prieš pradedant reikia įsitikinti, kad straipsnelio nėra: paieškos langelyje (kairėje tinklalapio pusėje) surinkę pvz., „Lindė Dobilas“ gausite atsakymą, kad straipsnio tokiu pavadinimu nėra ir pasiūlymą sukurti straipsnį raudonu pabrauktu tekstu, kurį paspaudę gausite straipsnio ruošinį – kompiuterio sukurtą antraštę „Lindė Dobilas“ ir stačiakampį redagavimo plotą į kurį galima įrašyti tekstą.

Tai atlikę, paspauskite žemiau Jūsų teksto esančią nuorodą – „Išsaugoti“ ir Jūsų straipsnelis ar straipsnis bus išsaugotas ir taps prieinamas visiems; Jūsų indėlis bus matomas ties straipsnio skiltimi „Istorija“).

Jūs taip pat galite patobulinti savo straipsnelį: reikia langelyje PAIEŠKA vėlgi surinkti Lindė Dobilas ir gavus jį paspausti apačioje teksto nuorodą – taisyti straipsnį. Gavę pirminį tekstą, Jūs ne tik galėsite pataisyti, pvz., raidės praleidimą ar kablelį, bet ir atlikti svarbius patobulinimus.

Biografinis straipsnelis minėtu atveju turėtų prasidėti žodžiais „Lindė Dobilas (1888 m. sausio 3 d.) – poetas….“. Žodžiai kurie sudaro straipsnelio pavadinimą yra paryškinami. Tam reikia pele perbraukti per ryškinamus žodžius (jie tampa mėlynais) ir pele „bakstelti“ raidę B virš teksto: tada Lindė Dobilas tampa Lindė Dobilas

Taip pat svarbus straipsnelio integravimas su jam giminingais, todėl reikia įrašyti [[Kategorija:Biografija]]. Tokių kategorijų, apibūdinančių straipsnio sritį gali būti ir daugiau.

Paspaudę atsidarius redagavimo langą, apačioje „KAIP ATRODYS“ įsitikinsite, kad yra matomas tekstas ir kategorijos nurodymas „Kategorija:Biografija“. Paspaudę apačioje IŠSAUGOTI. Tokiu būdu peržiūrint Biografijas, galima aptikti ir Lindę Dobilą

Jei Jūs nurodėte, straipsnyje žodį poetas ir jį patalpinote tarp dvejų porų laužtinių skliaustų tokiu būdu (tik nepalikite tarpo tarp skliaustų) – poetas, tai užsienietis, ne itin stipriai mokantis Lietuvių kalbą skaitydamas straipsnį jau turės galimybę paspaudęs paspalvintą kompiuterio žodį poetas sužinoti kas tai yra.

Jei nurodėte, kad L.Dobilas priklausė Lietuvių kultūriniam sąjūdžiui, tekste spustelėjus kompiuterio paspalvintą trijų žodžių seką – Lietuvių kultūriniam sąjūdžiui, nušokti tiesiai į straipsnį Lietuvių kultūrinis sąjūdis, tai reikia atlikti tokią gudrybę: Jūsų nukreipinėjamo teksto dalį patalpinti skliaustuose, kaip ir pirmu atveju, o naudininko linksnio formą atkeitus į vardininko – patalpinti jį prieš tai ir atskirti stačiu brūkšniu: |. Tai turi atrodyti taip: [[Lietuvių kultūrinis sąjūdis|Lietuvių kultūriniam sąjūdžiui]].

Po to galite paspausti KAIP ATRODYS, IŠSAUGOTI, o spustelėję pele ant teksto Lietuvių kultūriniam sąjūdžiui paskaityti apie jį, jei toks straipsnis buvo, arba pasiraitoti rankoves ir kibti į naujo straipsnio kūrimą gavus atsakymą, kad tokio straipsnio nėra -galite jį sukurti.

Rekomenduotina paskaitinėti platesnes instrukcijas ir patarimus – ten sužinosite, kaip susieti, pvz., straipsnį Poezija su anglišku Poetry ([en:Poetry] ir lietuviško straipsnio srityje spustelėję English iš karto sužinosite kaip poeziją apibūdina angliška Vikipedija), kaip sukurti nuorodas į giminingus dalykus patalpintus interneto puslapiuose panaudojant jų internetinį adresą, nurodyti literatūrą ir t.t., t. y. tapsite gan įgudusiu Vikipedijos kūrimo žinovu.

Jūsų indėlis bus Jums ir kitiems asmenims prieinamas, jei spustelėsite „Mano įnašas“, o apie pakeitimus Jūsų straipsnyje, dėl kurių, beje, turite teisę diskutuoti ir nesutikti straipsnio aptarime – sužinosite spustelėję direktyvą Stebimi straipsniai.