Pereiti prie turinio

Naudotojas:Powermelon/smėlio dėžė: Skirtumas tarp puslapio versijų

Puslapis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ištrintas turinys Pridėtas turinys
naujienos perkeltos virš dienos įvykių
pakeistos nuorodos naujienų projektui
Eilutė 73: Eilutė 73:
| style="font-family:'Segoe UI','Trebuchet MS',Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 100%" |
| style="font-family:'Segoe UI','Trebuchet MS',Tahoma, Arial, Helvetica, sans-serif; font-size: 100%" |
{{Naudotojas:Powermelon/šablonų smėldėžė}}
{{Naudotojas:Powermelon/šablonų smėldėžė}}
<div style="text-align:right"><small>'''[[Vikiprojektas:Mėnesio šalis|Projekto puslapis]]''' • [[Šablonas:Mėnesio šalis|Keisti]]</small></div>
<div style="text-align:right"><small>'''[[Vikiprojektas:Naujienos|Projekto puslapis]]''' • [[Vikiprojektas:Naujienos/Sąrašas|Keisti]]</small></div>
|}
|}



08:54, 13 rugsėjo 2017 versija

Sveiki atvykę į Vikipediją

laisvąją enciklopediją, kurią kurti gali kiekvienas.

Prisijunk ir pasidalink savo žiniomis su pasauliu!
Šiuo metu yra 217 049 straipsniai

Sveiki atvykę
Dažniausi klausimai
Pagalba

Klausk
Taisyklės ir susitarimai
Paveikslėlių naudojimas

Apie Vikipediją


Savaitės straipsnis

Senojo arsenalo pastatų kompleksas nuo Pilies kalno, 2022 m.

Senasis arsenalas – pastatų kompleksas Vilniuje, Žemutinės pilies teritorijoje, Pilies (Gedimino) kalno šiaurinėje pašlaitėje, ties Neries ir Vilnios santaka. Kompleksą sudaro rytinis, vakarinis ir šiaurinis korpusai, tarpusavyje sujungti ir išdėstyti apie vidinį kiemą. Kieme stovi nedidelis dviaukštis Lietuvos nacionalinio muziejaus bibliotekos pastatas, apatinė Gedimino kalno funikulieriaus stotelė, Vytauto Didžiojo paminklas. Arsenalo pastatuose veikia Lietuvos nacionalinis muziejus bei Taikomosios dailės ir dizaino muziejus. Senojo arsenalo pastatai atstatyti XX a. pabaigoje, autentiškų mūrų likę tik fragmentai.

XIII–XVI a. dabartinio Senojo arsenalo teritorijoje būta medinių ir mūrinių gynybinių sienų ir bokštų. Archeologinių tyrimų metu Neries pakrantėje rasta amatininkų gyvenvietės liekanų. Manoma, kad XV a. čia jau būta arsenalo, tik vėliau jis sunyko. 1588 m. G. Brauno atlase, maždaug toje vietoje, kur vėliau pastatytas Senasis arsenalas, pavaizduotas pastatas, pavadintas jaunosios karalienės rūmais. Jame iki savo mirties 1545 m. gyveno Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto pirmoji žmona Elžbieta.

Arsenalu labiau ėmė rūpintis Žygimantas Senasis ir Žygimantas Augustas. 1547 m. pradėtos naujo pastato statybos – nugriauta dauguma senųjų mūro sienų, dalis panaudota naujojo pastato pamatams. Pirmasis iškilo rytinis – didžiausias, svarbiausias ir puošniausias Senojo arsenalo korpusas, ilgainiui atsirado dar du korpusai – šiaurinis ir vakarinis. Tuo metu arsenalas buvo didžiausia Lietuvos kariuomenės amunicijos saugykla – joje saugotos patrankos, vežimai, parakas ir kiti kariniai reikmenys. Arsenalui prižiūrėti paskirtas specialus pareigūnas – ceikvartas. Dabartinės Tilto gatvės rajone veikė pabūklų liejimo cechai. Sprendžiant iš Venecijos pasiuntinio pranešimo, Vilniuje 1560 m. būta 180 sunkiųjų patrankų ir daugybė mažesnių, kurių daugelis gražiai papuoštos. XVI a. pab. Vilniaus miesto panoramoje iš Brejelio–Pliaterio rinkinių arsenalas pavaizduotas dviejų aukštų, su gotikiniais frontonais galuose.

Po 1655–1661 m. ATR–Rusijos karo arsenalo pastatai apleisti, XVIII a. viduryje ir pabaigoje remontuoti. 1740 m. Fiurstenhofo plane arsenalas pavaizduotas keturių korpusų, užima visą Žemutinės pilies teritorijos šiaurrytinį kampą. Vakarinis, šiaurinis ir rytinis korpusai sujungti, išdėstyti „U” raidės forma apie vidinį kiemą, pietinis korpusas stovi prie Pilies kalno šlaito. Vėlesniuose, XVIII a. pabaigos planuose pietinis korpusas nebežymimas. Rytinis korpusas XVIII a. pabaigoje jau buvo be langų, mūrų dalys pradėjusios griūti.

Daugiau...



Naujienos

testa
b
c
d

Prancūzijos vėliava Prancūzija


liepos 7 dienos įvykiai

Lietuvoje

Pasaulyje

Rinktinė iliustracija

Mėnesiena Sacharos dykumoje, Marokas Marokas

Savaitės iniciatyva

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos (VLKK) logotipas

Pagal susitarimą Vikipedijoje laikomasi oficialių Valstybinės lietuvių kalbos komisijos nutarimų ir rekomendacijų.

Dėl lietuviškų terminų

Pagrindinis ir visuotinai vartotinas terminas – terminas, rekomenduotas (arba priimtas) VLKK bei esantis VLKK aprobuotuose žodynuose. Kitos pastabos:

  • Straipsnio pavadinimas – VLKK terminas. Į jį veda nuorodos iš kitų Lietuvoje vartojamų pavadinimų (tarp jų iš žargoninių ar retų variantų) bei santrumpų, jei tokių yra.
  • Straipsnio pradžioje nurodomas VLKK terminas. Greta pateikiami kiti termino (pavadinimo) variantai su išnašomis į paaiškinimą. Nurodoma, kurie terminai yra aprobuoti VLKK, o kurie turi oficialų neteiktinų statusą. (pvz., Priegloba arba hostingas[1], kur [1]išnaša su paaiškinimu). Vietoj išnašos paaiškinimai gali būti pateikti pastraipoje išsyk po įžanginių straipsnio sakinių prieš turinį.
  • Esant reikalui, kituose straipsniuose, kuriuose vartojamas VLKK terminas, tačiau labai plačiai vartojamas kitas pavadinimas, skliausteliuose gali būti įrašytas antrasis terminas (pvz., <…> o priegloba (hostingas) yra <…>).
  • Taisyklės galioja visų sričių terminams.

Daugiau…

Šios savaitės iniciatyva yra tvarkos savaitė.

Vikisritys


Kiti projektai

Vikižodynas
Laisvasis žodynas
Vikicitatos
Aforizmai, sentencijos
Vikinaujienos
Naujausios žinios, aktualijos
Vikiteka (Wikimedia Commons)
Mediateka
Vikišaltiniai
Įvairūs tekstai
Vikiknygos
Vadovėliai, knygos
Vikirūšys (wikispecies)
Rūšių katalogas
Metaviki
Vikimedijos projektų koordinavimas
Vikiduomenys
Žinių bazė
Vikiversitetas
Mokomoji medžiaga
Vikikelionės
Kelionių vadovas
MediaWiki
Viki programinė įranga