Guomindanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Guomindanas
中國國民黨
Zhōngguó Guómíndǎng
PirmininkasWu Den-yih
Įkurta1919 m.
BūstinėTaipėjus, Taivanas
Narių skaičius1 090 000 (2011 m.)
Politinė ideologijakonservatyvizmas, Antikomunizmas
Politinė pozicijaCentro kairė
Partijos spalvos     Mėlyna
Vietų skaičius Teisėkūros juanyje
63 / 113
Partijos vėliava
Naval Jack of the Republic of China.svg

Guomindanas (中國國民黨, Guómíndăng, KMT) yra Kinijos Respublikos nacionalistinės pakraipos politinė partija, kurią įkūrė Sun Jatsenas. 1928 m. po Šiaurės ekspedicijos ši partija pradėjo kontroliuoti Kinijos žemyninę dalį. Pasibaigus Antrajam pasauliniam karui pralaimėjo pilietinį karą su Kinijos Komunistų partija buvo priversta pasitraukti į Taivaną, kur iki 1990 m. diktatoriškai valdė Kinijos Respubliką.

Veiklos pradžia (1912–1926)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Partijos ištakos yra organizacija Hsing Chung Hui (Kinijos atnaujinimo draugija), kurią įkūrė Sun Yat-sen. Organizacijos tikslas buvo nuversti mandžiūrus, tam kad būtų išgelbėta Kinija. Tai buvo demokratinė nacionalistinė ir nuosaikiai socialistinė organizacija.

XX a. pr. partija daug kartų buvo reorganizuota. 1905 m. Hsing Chung Hui susijungė su keletu revoliucinių grupių. Vėliau sekė susijungimai su kitomis politinėmis partijomis ir 1912 m. rugpjūčio 12 d. Pekine buvo sukurtas Guomindanas.

1914 m. liepą Guomindanas Tokijuje reorganizavosi į Chung Hua Ke Ming Tang (revoliucinė kinų partija), o 1919 m. ši grupė pervadinta į Zhongguo Guomindang.

Guomindanas apėmė platų nuomonių spektrą, jis faktiškai buvo vienintele partija, todėl politikoje buvo galima dalyvauti faktiškai tik per Guomindaną. Dėl partijos vieningos ideologijos trūkumo joje buvo įvairius požiūrius atstovaujančių grupių. Taip pat Sun Jatseno ir Čiang Kaišeko pozicijos, nors jie ir priklausė tai pačiai partijai, labai skyrėsi. 1922 m. Kominterno agentai pasisiūlė padėti reformuoti partiją. Guomindanas buvo pertvarkytas į vieningą partiją, o Kinijos komunistų partija Maskvos nurodymu įsijungė į Guomindaną, nes palaikė tris Sun Jatseno principus (nacionalizmas, imperatoriaus nuvertimas, socialinės reformos).

Pilietinis karas (1926–1949)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Guomindano kulkosvaidininkai per Antrąjį Japonijos – Kinijos karą

Po Sun Jatseno mirties partijos lyderiu tapus Čang Kaišekui partnerystė su komunistais nutrūko, nes po to kai Čiang Kaišekas užėmė Šanchajų jis nurodė išžudyti visus komunistus, profsąjungų veikėjus ir panašius. Taip prasidėjo Kinijos pilietinis karas. Komunistai pasitraukė į Pietų Kinijos kalnus. Tuo tarpu Šiaurės Kinijoje diktatoriškai valdė Guomindanas.

1928 m. Čang Kaišekas pradėjo Šiaurės ekspediciją ir užėmė Pekiną bei sulaukė diplomatinio pripažinimo. Čang Kaišeko vyriausybė greitai pasižymėjo kaip korumpuota ir biurokratiška.

Kinijos komunistai spaudžiant Guomindanui 1934–5 metais buvo priversti palikti savo bazes pietuose ir persikėlė į šiaurinę Yúnnán provinciją.

Japonams įsiveržus į Kiniją Čiang Kaišekas bandė su jais aktyviai kovoti, o kovą su komunistais didžiąja dalimi atidėjo. Antrojo pasaulinio karo pabaigoje su amerikiečių pagalba Guomindanas atsiėmė visas japonų okupuotas teritorijas, tačiau komunistai per tą laiką buvo sustiprėję ir ėmė pulti iš savo bazių šiaurės vakaruose ir Mandžiūrijoje. 1949 m. Guomindanas buvo išstumtas į Taivaną.

Taivano valdymas (1949–2000)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Taivane valdantis Guomindanas nepripažino pralaimėjimo pilietiniame kare ir savo valdomą teritoriją vadina Kinijos Respublika, skirtingai nuo Kinijos Liaudies Respublikos, kurią 1949 m. paskelbė komunistai.

Dabartis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiuo metu Guomindanas yra viena iš Taivane veikiančių politinių partijų, pasisako už Kinijos suvienijimą, skirtingai nuo partijų grupės pasisakančios už Taivano nepriklausomybę.