Smilkalai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Bosvelijos smilkalai (ladanas)

Smilkalai – kvapiosios medžiagos, kurios smilkdamos skleidžia aromatą. Smilkalai naudojami daugelyje religinių apeigų, taip pat medicininiais, estetiniais tikslais.

Žmonės jau tūkstančius metų žino kaip išgauti aromatus iš kvapių dervų, medienos gabalėlių, žolių, šaknų, žievės, sėklų, žiedų. Smilkalai naudojami šventyklose, ritualų ir ceremonijų, meditacijų metu[1], kai kur jie neatsiejami nuo laidojimo ritualų ir medicininės praktikos. Buityje naudojami sureguliuoti fizinius ir emocinius sutrikimus, pajusti tiesiog pasitenkinimą nuo malonaus aromato. Smilkalai, laikomi efektyviausia aromaterapine priemone (aromaterapija – mokslas apie gydymą aromatais)[2].

Antikos laikais smilkalai buvo panašūs į nedidelius skaidrius rutuliukus ir buvo laikoma kaip prabangos prekė. Dabar smilkalų galima pamatyti įvairių formų ir pavidalų (lazdelės, kūgeliai, padengti aromatizuotais milteliais). Tačiau dažnai juose vietoje natūralių kvapniųjų medžiagų naudojami sintetiniai kvapai (gaminami iš naftos pramonės medžiagų), dėl to nukenčia jų kokybė, o kartais gali net pakenkti žmogui.

Smilkalams gaminti gali būti naudojamos tiek natūralios gamtinės, tiek ir sintetinės medžiagos:

Kenksmingas poveikis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
 Crystal Clear app help index.svg  Bent dalis šiame straipsnyje išdėstytos medžiagos kelia abejones.
Konkrečias pastabas skaitykite diskusijose.

Parduodamuose pigiuose smilkaluose apie 95 proc. visų kvapams naudojamų medžiagų yra sintetinės, gaunamos iš naftos. Tokie kvapai gali sukelti nuovargį, slopinti nervų sistemą, dirginti kvėpavimo takus, pažeisti kepenis. Smulkios sintetinių smilkalų dalelės lengvai įkvepiamos, todėl jautresniems žmonėms gali iškart sudirginti kvėpavimo takus, vos pajutę jų kvapą, jie pradeda čiaudėti ar kosėti, kitiems tokia reakcija gali kilti vėliau.

Deginant smilkalus į aplinka išsiskiria daugybė pavojingų medžiagų: benzenes, muskuso junginiai, policikliniai aromatiniai angliavandeniliai (tokie angliavandeniliai susidaro dyzelinio kuro ar dujų deginimo procese ir yra vienas dažniausių oro taršos šaltinių). Moksliniai tyrimai parodė, kad smilkalų dūmai gali sukelti alergiją, astmą, kontaktinį dermatitą, onkologines ligas[3].

Būnant patalpoje, kurioje dega smilkalai, gali nesijausti jokio poveikio, tačiau pasmilkius bet kokius smilkalus, svarbu po to išvėdinti kambarį. Panašiai veikia ir deginamos kvepiančios parafininės ar gelio žvakės. Jos į aplinką išskiria pavojingus junginius: acetaldehidą, formaldehidą, naftaleną, kurie taip pat gali sukelti vėžį, pažeisti imunitetą, sutrikdyti nervų sistemos darbą.

Smilkalus rinktis vertėtų pagamintus iš kuo natūralesnių medžiagų ir atkreipti dėmesį, kad iš pažiūros sausų lapelių, žiedlapių ar žolelių mišiniai atrodo nepavojingi, visgi jie taip pat būna papildyti sintetiniais eteriniais aliejais, kvapais ir dažikliais.

Norint sužinoti ar aromatinė žvakė, smilkalai ar eterinis aliejus yra natūralūs, uždegus, reikia pabūti 15 minučių. Per šį laiką uoslė pripranta prie šio aromato ir jo beveik nebejaučia. Jei taip nenutinka ir kvapas vis dar stipriai juntamas ar net dirgina kvėpavimo takus, didelė tikimybė, kad tai sintetinis kvapiklis ir geriau jo daugiau nebevartoti.

Lietuviški smilkalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuviški smilkalai. AgroBalt 2012 Kaunas

Lietuvoje smilkalai nuo seno gaminti iš vaistažolių, nes buvo manoma jog jie apsaugos nuo ligų. Lietuviškuose smilkaluose dažniausiai naudotas gintaras, kadagys, pelynas, jonažolė, ajeras.

Gintaro smilkalai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gintaro smilkymas praktikuotas dar senovės Egipte, senovės Graikijoje, Romos imperijoje. Gintaro smilkalams gaminti gali būti naudojami gintaro milteliai, susidarantys apdirbant gintarą. Juose yra išlikusių veikliųjų gintaro medžiagų. Smilkdamas gintaras išskiria aitrų eterinį gintaro aliejų. Kai kuriose bažnyčiose juo dezinfekuojamas ir gryninamas oras, nes manoma jog taip apsisaugoma nuo oru plintančių ligų ir pavojingų infekcijų. Teigiama jog gintaro smilkalai turi teigiamą poveikį kvėpavimo takams. Gintaro smilkalai yra gaminami iš natūralaus gintaro ir netoksiško priedo masės aplipinant liepos ar kito tradicinio medžio pagaliuką.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Commons-logo.svg

Vikiteka