Mira (derva)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Mira − tai nedidelio, spygliuoto krūmokšnio (miramedžio) aromatiniai sakai. Miros aromatas yra griežtas, kartus ir mistiškas. Jau daugiau kaip 2 000 metų šis augalas yra naudojamas kaip smilkalas religinėse apeigose.

Mira garsi savo gebėjimu išgydyti žaizdas, nuraminti sunkų kosulį ir sustabdyti odos senėjimą, ji atjaunina visas organizmo sistemas. Mažina emocinę įtampą, padeda atsikratyti depresijos, nemigos. Skatina audinių atkūrimą. Šis aromatas tinkamas minčių ir sielos apsivalymui, organizmo atsipalaidavimui.

Mira yra labai stiprus augalas. Įvairiose kultūrose jį vartota nuo seno. Dar Biblijoje pasakojama, kaip Trys karaliai keliavo pagerbti gimusio Jėzaus, ir viena iš dovanų, kurias jie atnešė, buvo mira. Miros vertė prilygo auksui, o graikai ją iki šiol laiko šventa. Maždaug pusantro tūkstančio metų ši prekė buvo pati brangiausia pasaulyje ir tiek pat laiko smilkalais prekiaujantys arabų pirkliai buvo tarp turtingiausių to meto žmonių žemėje. Netgi viduramžiais smilkalai tebebuvo viena iš pagrindinių arabų prekių.

Egipte mira buvo naudojama balzamavimui: pašalindavo mirusiojo vidurius ir pilvaplėvės ertmę užpildydavo mira ir prieskoniais. Taip pat ji buvo naudojama gydant žaizdas, žarnyno parazitus, viduriavimą, nuolatinį kosulį ir peršalimą ar karščiavimą. Arabai teigia, kad tai senėjimą stabdantis, kūną ir protą atjauninantis augalas. Sujungus mirą su eukaliptu, ramunėlėmis ir šalaviju, gaunamas veiksmingas mišinys. Jis dezinfekuoja gerklę, slopina skausmą ir gerklės perštėjimą.

Šiomis dienomis smilkalų ir miros medžiai yra esminiai augalai palaikantys trapią dykumos ekosistemą, taip pat vietiniams žmonėms, ypač nomadams ir pusiau nomadams, yra pagrindinis pragyvenimo šaltinis išlaikantis ekologinę pusiausvyrą tarp gamtos ir žmogaus. Somalyje, kuris kažkada tiekė didžiausius smilkalų ir miros kiekius, ir kuris dabar yra vienas iš skurdžiausių kraštų pasaulyje, siekiama užsodinti smilkalų medžiais naujus plotus. Naujas Vakarų pasaulio susidomėjimas dervomis ir iš jų distiliuojamais eteriniais aliejais padeda somaliečiams atkurti prekybą smilkalais.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]