Operkulas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Gėlavandenės sraigės Viviparus contectus operkulas kiauto angoje

Operkulas (lot. Operculum) – plokščias gaubtas dangtelis pilvakojų moliuskų kriauklių angoje, raginės ar kalkinės kilmės anatominė struktūra, būdinga daugeliui jūrinių bei gėlavandenių, taip pat kai kurioms sausumos sraigėms. Operkulas sujungtas su moliusko koja ir tarnauja savotišku „liuku“ uždaryti angai kriauklėje, kai tik joje įsitaiso minkštoji kūno dalis.

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Operkulai iš Naujosios Gvinėjos

Priklausomai nuo moliusko rūšies, operkulas gali būti apvalus ar ovalo formos, dalinai ar pilnai uždarantis angą, jį gali pakeisti ir sustingusio sekreto epifragma. Koncentrinės struktūros, būna įvairiaspalviai ir bespalviai. Operkulo funkcija – apsaugoti moliuską nuo išdžiūvimo, plėšrūnų, kai kuriais atvejais padėti judėti su kiautu ir pan.

Panaudojimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kai kurių pilvakojų, ypač gyvenančių Raudonojoje jūroje, operkulai ilgą laiką senovės žydų ir arabų kultūrose tarnavo kaip smilkalų žaliava. Artimųjų Rytų regione plačiau naudoti Strombus tricornis, Lambis truncata sebae moliuskų operkulai. Milteliai iš šių dangtelių taip pat yra svarbus kiniškų ir japoniškų smilkalų komponentas. Ten jis vadinamas atitinkamai beisian (kin. 貝香 – jūros kriauklės aromatas) arba kaiko (jap. 甲香 – kriauklės aromatas). Šių šalių smilkalų gamintojai naudoja jūrinių moliuskų iš Pietryčių Azijos, Pietų Amerikos ir Rytų Afrikos.

Kai kurių Turbinidae šeimos operkulai naudojami nebrangių papuošalų gamyboje. Tam dažniausiai tinka Turbo petholatus kriauklių dangteliai.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]