Pranciškus Smuglevičius

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Pranciškus Smuglevičius
PeszkaJozef.PortretFranciszkaSmuglewicza.jpg
Gimė 1745 m. spalio 6 d.
Varšuva
Mirė 1807 m. rugsėjo 18 d. (61 metai)
Vilnius
Veikla dailininkas
Commons-logo.svg Vikiteka Pranciškus SmuglevičiusVikiteka


Pranciškus Smuglevičius (lenk. Franciszek Smuglewicz, 1745 m. spalio 6 d. Varšuvoje1807 m. rugsėjo 18 d. Vilniuje) – įžymiausias Lietuvos klasicizmo dailininkas. Didžiąją dailininko kūrybos dalį sudaro religinė tapyba Senojo ir Naujojo testamentų siužetais, šventųjų paveikslai, taip pat istorinio, mitologinio, alegorinio ir portretinio žanro kūriniai. Be to jis savo darbuose įamžino Vilniaus architektūros paminklus, svarbiausius LDK istorijos įvykius, kasdieninio žmonių gyvenimo, buities scenas.

Gimė iš Žemaitijos kilusio tapytojo Lukošiaus Smuglevičiaus (1709–1780) šeimoje. Jo tėvas gimė Žemaitijoje, o motinos šeima Aleksinskiai pastoviai gyveno Vilniuje. Vilniuje gyveno ir tapytojo brolis su šeima. Dailės amato mokėsi pas tėvą, bei taipogi iš Lietuvos kilusio, ir daugelyje Lietuvos bažnyčių paveikslus tapusį, dailininko Simono Čechavičiaus (1689–1775) dirbtuvėje. Nuo 1763 m. studijavo Romoje. Bendraudavo su švietėjiško klasicizmo teoretiku Johanu Joakimu Vinkelmanu ir kitomis įžymybėmis. Romoje P. Smuglevičius susiformavo ir išgarsėjo kaip vienas pirmųjų XVIII a. klasicizmo stiliaus kūrėjų Europoje.

Nuo 1795 m. iki mirties 1807 m. P. Smuglevičius gyveno Vilniuje. 1797–1807 m. vadovavo Piešimo ir tapybos katedrai Vilniaus universitete.

Vilniaus vaizdų ciklas (1785-1786)[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kiti paveikslai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Literatūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]