Peremyšlio kunigaikštystė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Перемишльськe князівствo
Peremyšlio kunigaikštystė
Rusios kunigaikštystė
Blank.png
1084 – 1141 Alex K Halych 2.svg

Herbas of

Herbas

Sostinė Peremyšlis
Kalbos senoji slavų
Valdymo forma Monarchija
Era Viduramžiai
 - Atsiskyrė nuo Voluinės 1084 m., 1084
 - Prijungta prie Haličo 1141 m.

Peremyšlio kunigaikštystė (ukr. Перемишльськe князівствo) – Rusios kunigaikštystė, gyvavusi XI – XII amžiais Galicijos istoriniame regione, dab. Lenkijos Pakarpatės vaivadijos rytuose ir gretimose teritorijose Ukrainos Lvovo srityje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kunigaikštystė suformuota 1084 m., po Voluinės kunigaikščio Rostislavo mirties, kuomet jis Galiciją padalino savo trims sūnums. Riurikas gavo Peremyšlį su didelėmis žemėmis aplinkui. Tačiau netrukus jis mirė bevaikis, o jo sostą gavo brolis Volodaris, valdęs iš Zvenigorodo. Jis turėjo atlaikyti Kijevo ir Černigovo kunigaikščių puolimus.

Po Volodario mirties 1124 m. sostą paveldėjo jo sūnus Rostislavas, o vėliau valdė šio brolis Vladimiras. 1141 m. mirus gretimos Trebovlės ir Haličo kunigaikščiui, Vladimiras sujungė visas tris kunigaikštystes į vieną – Haličo kunigaikštystę.

Peremyšlio žemė kurį laiką išlaikė autonomiją Haličo, o vėliau Haličo-Voluinės sudėtyje kaip dalinė kunigaikštystė. Jas 1210–1269 m. kaip atskirą valdą valdė vietos kunigaikščiai. Vėliau ji tapo Lenkijos karalystės Rusios vaivadijos administraciniu vienetu – Peremyšlio žeme.

Kunigaikščiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Peremyšlio kunigaikščiai priklausė taip vadinamajai Pirmajai Haličo dinastijai (Rostislavičiams):