orkut

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

orkut – internetinė bendruomenė, įkurta „Google“ ir pavadinta pagal jos kūrėją, „Google“ darbuotoją Orkut Büyükkökten. Jos paskirtis – padėti vartotojams rasti naujų draugų ir palaikyti jau turimus santykius. Tarp orkut siūlomų galimybių yra įvairios pačių vartotojų kuriamos bendruomenės, asmeninės nuotraukų galerijos ir kt.

Anksčiau nuo daugumos kitų panašių internetinių bendruomenių orkut skyrėsi tuo, kad į ją patekti buvo galima tik turint kito nario pakvietimą. Dabar jau gali prisijungti kiekvienas ir be pakvietimų.

Kontroversija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Fiktyvūs vartotojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors orkut skebia, kad čia yra patikimų žmonių bendruomenė, kadangi kiekvienas patenka tik su draugo pakvietimu ir vartotojai registruojasi tikrais vardais ir pavardėm (skirtingai, nei kitose bendruomenėse pseudonimais), praktikoje tai neveikia. Dalis vartotojų dalina pakvietimus visiems norintiems, nesvarbu, ar juos pažįsta, ar ne. Egzistuoja labai daug fiktyvių vartotojų arba bent jau prisistatančių ne tikrais vardais. Nors tai prieštarauja taisyklėms, orkut administracija nieko nesiima arba jos priemonės nėra efektyvios. Didelė dalis tokių netikrų vartotojų sukurta piktybiškais tikslais.

Programinė įranga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Reguliariai vartotojų matomas pranešimas apie serverio veikimo klaidą

Nepatogi vidinių bendruomenių forumų administravimo sistema apsunkina kovą su piktybiškais vartotojais, užsiimančiais reklamomis, flood’u bei spamu.

Taip pat labai dažnai kritikuojama netobula programinė įranga. Naršant po orkut, serverio veikimo sutrikimai yra reguliarus ir įprastas dalykas. Be to, ji atveria kelią įvairiems hakeriams. Vien tik JavaScript galima parašyti programėlę, automatiškai užtvindančią forumus žinutėmis.

2005 m. sausio 1 d. orkut bendruomenė patyrė brazilų hakerio ataką. Po kelių mėnesių pradėjo kurtis „nematomi“ vartotojai, forumų temos ir bendruomenės. Tai buvo daroma manipuliuojant HTML kodu ir naudojant 1x1 pikselio dydžio paveikslėlius.

2005 m. rugpjūtį Delfi programavimo kalba buvo sukurta nemokama programa Floodtudo (ang. flood – tvanas, portugališkai tudo – viskas), skirta specialiai flood’inti orkut'ą. Lengvai gaunama programa tapo labai populiari ir masinis jos naudojimas rimtai sutrikdė bendruomenės darbą. Tų pačių metų lapkričio mėnesį orkut programinė įranga buvo pakeista taip, kad Floodtudo tapo nebeefektyvi.

Cenzūra Irane[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Yra žinoma nemažai atvejų, kai orkut vartotojai iš Irano patyrė teisinių problemų dėl ateistų bendruomenėse reiškiamų atvirai laisvamaniškų ar prieš islamą nukreiptų pažiūrų. Vėliau Irano vyriausybė apskritai blokavo priėjimą prie orkut. Šiam blokavimui apeiti buvo sukurti keli specialūs proxy serveriai, tačiau vėliau orkut uždarė HTTPS priėjimą iš anoniminių proxy serverių, ir dabar paprastiems Irano vartotojams prieiti prie puslapio praktiškai neįmanoma.

2006 m. rugpjūtį orkut'ą savo gyventojams užblokavo ir Jungtiniai Arabų Emyratai.

Neapykantos kurstymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors tai prieštarauja taisyklėms, orkute gausu tautinę, rasinę ar religinę neapykantą kurstančių bendruomenių. Kartas nuo karto įvairios nacistinės, antisemitinės ir panašios bendruomenės yra ištrinamos, tačiau tai didelio efekto neduoda: sukurti naujas yra labai paprasta ir užima kelias minutes. 2005 m. apie kelias tokias Brazilijoje buvo pranešta policijai ir paskelbta žiniasklaidoje.

2006 m. Brazilijos federaliniame teisme buvo svarstoma dvidešimtmečio studento, kaltinamo rasizmo propagavimu orkute, byla.

Uždarymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2014 m. Orkut pranešė apie uždarymą.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]