Chrome OS

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Chrome OS
Google Chrome icon and wordmark (2011).svg
Chrome OS
Kūrėjas Google Inc.
OS šeima Unix
Kodo modelis -
Paskutinė versija 38.0.2125.119 / 2014 m. spalio 30 d.
Branduolio tipas Monolitinis branduolys
Licencija BSD license
Svetainė -

Chrome OSoperacinė sistema, kuriama „Google“ kompanijos, orientuota į internetinių programų naudojimą. Tai bus atvirojo kodo sistema, iš pradžių skirta mažiesiems nešiojamiesiems kompiuteriams. Tokie kompiuteriai su Chrome OS turėtų pasirodyti 2011 m. antrojoje pusėje.

Google ketina pradėti bendradarbiavimą su atvirojo kodo bendruomene ir pateikti operacinės sistemos išeitinį kodą.

Chrome OS yra atskiras nuo Android operacinės sistemos projektas. Android buvo kuriama taip, kad veiktų tokiuose įrenginiuose, kaip mobilieji telefonai, planšetiniai kompiuteriai, televizorių priedėliai, tuo tarpu Chrome OS yra kuriama asmeninių kompiuterių vartotojams, kurie naudojasi įvairaus pajėgumo kompiuteriais.

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kaip pranešta 2009 m. liepos 7 d., Google Chrome OS veiks naršyklės Google Chrome ir Linux branduolio pagrindu. Šią operacinę sistemą planuojama pritaikyti x86 bei ARM architektūroms.

Anot Google kompanijos, Chrome OS turės naują grafinę aplinką, skirtingą nuo šiuo metu daugumoje Linux platinamųjų paketų naudojamų KDE, GNOME ar Xfce.

Pabrėžiama, jog naujoji operacinė sistema pasižymės sparta, paprastumu ir saugumu. Siekiama, kad Google Chrome OS besinaudojantys vartotojai jau po kelių sekundžių nuo OS užsikrovimo galėtų naudotis internetu, o grafinė sąsaja būtų minimali. Taip pat Google ketina sukurti OS taip, kad vartotojams nereikėtų rūpintis dėl virusų, kenkėjiškų programų ar OS atnaujinimo. Kaip teigiama, sistema tiesiog turi veikti.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Google“ kūrėjai pradėjo koduoti operacinę sistemą 2009 metais, įkvėpti augančio populiarumo ir mažėjančio interneto kompiuterių energijos eikvojimo, ir supratimo, kad šie maži nešiojamieji kompiuteriai buvo pavadinti pagal pagrindinę funkciją: prieigą prie interneto. Norėdama nustatyti reikalavimus operacinei sistemai, skirtai interneto kompiuterių tinklo darbams, kompanija susilaikė nuo paprasčiausio demografinio tyrinėjimo, jungiančio didelį programinės įrangos plėtojimo projektą. Vietoj to inžinieriai pasikliovė daug informatyvesne dešimtaine matų sistema, įskaitant ir apie 200 „Chrome“ operacinės sistemos mašinų, kurias naudojo „Google“ darbuotojai, naudojimo šablono kontroliavimą. Kūrėjai taip pat pažymėjo savo pačių naudojimo šablonus. „Chrome“ operacinės sistemos inžinierių vadovas Matthew Papakipos pastatė tris mašinas savo namuose ir prisijungė prie trumpalaikio posėdžio: ar padaryti vieno ieškojimo užklausimą ar nusiųsti trumpą elektroninį laišką.[2]

2009 metų lapkričio 19d „Google“ išleido „Chrome“ operacinės sistemos išeitinį kodą Chromium OS projektui, naudojant BSD licenciją.[3] Kaip ir kitus atvirojo kodo projektus, kūrėjai modifikuoja „Chromium“ OS kodą ir stato savo pačių versijas, kadangi „Google Chrome“ OS kodą palaiko tik „Google“ ir jos partneriai ir kodas veiks tik tam tikslui sukurtos techninės įrangos. Kitaip nei „Chromium“ OS, „Chrome“ OS bus automatiškai atnaujinta iki naujausios versijos.[4]InformationWeek“ apžvalgininkas Serdar Yegulalp parašė, kad „Chrome“ OS bus produktas, sukurtas „ nušlifuotu lygiu ir integravimo laipsniu su pagrindine technine įranga, kurios „Chromium“ OS neturi, tuo tarpu „Chromium“ OS yra „pasikartojančios pagrindinės linijos, kurios dėka gaunamas baigtas darbas, projektas. Produktas ir projektas bus plėtojami lygiagrečiai ir papildys vienas kitą.[5]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. http://googleblog.blogspot.com/2009/07/introducing-google-chrome-os.html
  2. Stokes, Jon (January 19, 2010). „Google talks Chrome OS, HTML5, and the future of software“. Ars Technica. Nuoroda tikrinta 23 January 2010. 
  3. Sengupta, Caesar (2009-11-19). „Releasing the Chromium OS open source project“. Official Google Blog. Google, Inc. Nuoroda tikrinta 2009-11-19. 
  4. „Developer FAQ“. Google. Nuoroda tikrinta 12 December 2009. 
  5. [1]