Google

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Google Inc.
FormaAkcinė bendrovė
PramonėInternetas, kompiuterinė programinė įranga, kompiuterių ir telefonų technologijos
ĮkurtaMenlo Parkas, Kalifornija
(1998 m. rugsėjo 4 d.)
Įkūrėjas (-ai)Larry Page, Sergey Brin
Centrinė būstinėGoogleplex, Mauntain Vju, Kalifornija, JAV[1]
ProdukcijaKompiuteriai, telefonai, operacinės sistemos, interneto paslaugos
Pelnas12,92 milijardai JAV dol. (2013 m.)[2]
Savininkas (-ai)Alphabet (nuo 2015 m.)
PadaliniaiAdMob, DoubleClick, On2 Technologies, Picnik, YouTube, Zagat, Waze, Blogger, SlickLogin, Boston Dynamics, Bump, Nest Labs, DeepMind Technologies, WIMM One, VirusTotal
Tinklalapiswww.google.com
„Google“ biuras Ispanijoje

Google (liet. Gūglas, Gūglė) – JAV tarptautinė korporacija, besispecializuojanti teikti interneto paslaugas ir gaminti su jomis susijusius produktus. Vieni iš bendrovės produktų − internetinio reklamavimo technologijos, paieškos sistema, debesų kompiuterija ir įvairi programinė įranga. Didžioji bendrovės pajamų dalis surenkama per „AdWords“.[3][4]

„Google“ 1998 m. rugsėjo 4 d. įkūrė Laris Peidžas ir Sergejus Brinas, tebesimokydami Stanfordo universitete. Kartu paėmus, jiems priklauso 14 proc. bendrovės akcijų. Tą pačią dieną bandomoji jų sukurtos paieškos sistemos versija buvo pasiūlyta rinkai. „Google“ vardas siejamas su žodžiu „Googol“ (gugolas), kuriuo vadinamas skaičius, sudarytas iš 1 ir šimto nulių. „Google“ vartoja šią frazę, kad atspindėtų kompanijos tikslą „sutvarkyti pasaulio informaciją bei padaryti ją laisvai prieinamą ir vartojamą.“ Bendrovės centrinė būstinė įsikūrusi Mountain Vju (Kalifornija, JAV).

„Google“ paieškos sistemoje ieškoma interneto puslapių, naujienų grupių, internete esančių vaizdų bei kitų išteklių. „Google“ siūlo ir papildomų paslaugų.

„Google“ paslaugų sistema veikia kelete kompiuterių saugyklų, kiekvieną iš jų sudaro keletas tūkstančių nebrangių kompiuterių, kuriuose veikia specialiai pritaikyta Linux versija (žr. Goobuntu). Nors kompanija nepateikia detalios informacijos apie įrangą, bet yra suskaičiuota, kad 2006 m. buvo naudojama daugiau nei 450 000 serverių su Linux programine įranga.

2015 m. rugsėjo 1 d. kompanija atnaujino savo logotipą. Paskutinį kartą jis buvo atnaujintas 2013 m. rugsėjį.[5]

Papildomos paieškos paslaugos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vartotojams, norintiems gauti konkretesnės informacijos tam tikrose sferose, „Google“ savo interneto svetainėje pateikia galimybę patikslinti paieškos rezultatus. Šiuo metu vien įvairių interneto svetainių yra pasiekiama per 8 mlrd.

  • Vaizdai (Images): leidžia ieškoti paveikslėlių interneto puslapiuose; paveikslėliai atpažįstami pagal paveikslėlio pavadinimą bei kontekstinę informaciją apie puslapį, kuriame jie yra. Taip pat galima ieškoti pagal patį paveikslėlį, t. y. vaizdų, panašių į duotą vaizdą. Per paieškos sistemą yra pasiekiama apie 1,3 mlrd. iliustracijų, nuotraukų.
  • Grupės (Groups): leidžia vartotojams kurti, naršyti bei ieškoti informacijos grupėse.
  • Katalogas (Catalogs): leidžia rasti interneto puslapius, suskirstytus pagal temą į kategorijas.

Į Google paieškos sistemą inkorporuota skaičiuoklė leidžia atlikti aritmetinius veiksmus, konvertuoti daugelį įvairių dydžių, o taip pat nubraižyti matematinės funkcijos grafiką pagal duotą formulę, tiek dvimatį[6], tiek ir kai kurių paviršių trimatį grafiką[7].

Papildomos paslaugos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

(abėcėlės tvarka)

Kodo vasara[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Google“ remia atviro kodo kūrimą, mokėdama konkursą laimėjusiems studentams po 4500 JAV dolerių už naujų arba esamų atviro kodo projektų vystymą. 2005 metais įvykusioje pirmojoje tokioje akcijoje, vadinamoje „Kodo vasara“, dalyvavo 400 studentų iš 49 pasaulio šalių.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Locations - Google Jobs“. Google.com. Nuoroda tikrinta 2013-09-27. 
  2. Google Inc.
  3. „Financial Tables“. Google, Inc. Nuoroda tikrinta 2012-05-02. 
  4. Vise, David A.. "Online Ads Give Google Huge Gain in Profit", 2005-10-21.
  5. Google’s look, evolved
  6. Dvimačio funkcijos grafiko pagal Google užklausą pavyzdys - paprasčiausia, „mokyklinė“, hiperbolė
  7. Trimačio funkcijos grafiko pagal Google užklausą pavyzdys - hiperbolinis paraboloidas

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka