Google Chrome

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Google Chrome
Google Chrome icon (September 2014).svg
ChromeVikipedija.png
Vikipedija Google Chrome 58.0.3029.81 naršyklėje
AutoriusGoogle
Pirmoji versija2008 m. rugsėjo 2 d.
Stabili versija92.0.4515.107 / 2021 m. liepos 20 d.
ParašytaC++[1]
Operacinė sistemaAndroid 5.0 ir naujesnė, iOS 12 ir naujesnė, Linux, macOS 10.11 ir naujesnė, Windows 7 ir naujesnė
TipasInterneto naršyklė
LicencijaFreeware
Svetainėwww.google.com/chrome

Google Chrome – Google kuriama naršyklė, puslapių atvaizdavimui naudojanti Blink variklį, kuris yra WebKit variklio atšaka. Pirmoji vieša beta versija Windows operacinėms sistemoms išleista 2008 m. rugsėjo 2 d., pirmoji stabili versija – 2008 m. gruodžio 11 d. Pagal „StatCounter“ duomenis naršyklė yra pirma pagal populiarumą, o jos rinkos dalis pasaulyje 2012 m. gegužės mėn. buvo 33 %[2], Lietuvoje 30,92 proc.[3]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iš pradžių Chrome išleista tik Microsoft Windows platformai, o nuo 2009 m. gruodžio 9 d. atsirado dev ir beta versijos GNU/Linux ir Mac OS X operacinėms sistemoms. Pirmosios versijos šioms sistemoms nevisiškai atitiko Windows versijos funkcionalumą ir visos funkcijos tapo analogiškomis tik nuo 5.0.* versijos.

Pirmoji versija Windows operacinei sistemai buvo išleista 43 kalbomis.[4] Per pirmąsias kelias valandas po išleidimo į Google buvo nusiųsti keli šimtai įvairių pranešimų apie klaidas.[5]

Savybės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Google Chrome išskirtinės savybės:

  • Naršymas naudojant atskirus procesus – kiekvienai kortelei bei kiekvienam trečios šalies papildymui kuriamas atskiras procesas, taip pagerinant naršyklės stabilumą. Kitose naršyklėse kortelėms kuriamos atskiros gijos, todėl dėl kritinių klaidų apdorojant vieną puslapį užsidaro visa naršyklė.
  • Skriptų (parašytų JavaScript kalba) apdorojimas spartesnis nei kitų naršyklių dėl specialiai Google Chrome sukurtos JavaScript virtualios mašinos V8.
  • Juodieji sąrašai – naršyklė automatiškai atsisiunčia atnaujintus juoduosius sąrašus, pagal kuriuos atskiria rizikingus puslapius.
  • Integruota Gears naudojimo atsijungus nuo interneto technologija.
  • Pradinis naršyklės puslapis iškart rodo dažniausiai lankytus puslapius bei paieškas, panašiai kaip Opera naršyklėje naudojamas SpeedDial.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]