Nokia

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigaciją, paiešką
Nokia Corporation
Informacija
Forma Public
Pramonė Telekomunikacijos
Internetas
Įkurta Tamperė, Suomija (1865), kaip korporacija (1871)
Svarbiausi darbuotojai Fredrik Idestam įkūrėjas
Jorma Ollila direktorius
Olli-Pekka Kallasvuo prezidentas
Produktai Mobilieji telefonai
Išmanieji telefonai
Mobilieji kompiuteriai
Telekomunikacijų tinklas
Įplaukos €40.99 milijardų EUR (2009)
Pajamos €1.197 milijardų EUR (2009)
Pelnas €891 milijonų EUR (2009)
Darbuotojų 125,859 (Kovo 31, 2010)
Tinklalapis Nokia.com

Nokia Corporation – Suomijos telekomunikacijų bendrovė, kurioje dirba apie 105 tūkstančiai darbuotojų iš 120 šalių, prekės parduodamos daugiau nei 150 šalių ir pasaulinės metinės pajamos 2011 metais siekė 38 mlrd. eurų. 2012 bendrovė buvo antra didžiausia mobiliųjų telefonų gamintoja pasaulyje, užėmusi 22,5% rinkos pirmame metų ketvirtyje. Nokia gamina mobiliuosius telefonus visoms rinkoms bei visiems protokolams, įskaitant GSM, CDMA ir W-CDMA (UMTS). Nokia padalinys Nokia Siemens Networks gamina telekomunikacijų įrangą, sprendimus bei teikia paslaugas. Nokia produktai gaminami įvairiomis operacinėmis sistemomis, kaip Nokia OS, Symbian OS, Maemo OS ir kt.

Nokia būstinė įsikūrusi Keilaniemyje, Suomijos sostinės Helsinkio priemiestyje Espe. Tyrimų, gamybos ir pardavimų padaliniai yra įkurti daugelyje žemynų visame pasaulyje. 2006 metais įmonės tyrimų ir vystymo padaliniuose dirbo daugiau nei 21 tūkstantis žmonių. Nokia vystymo centras, įkurtas 1986 metais, yra Nokia pramoninis tyrimų padalinys, kurį sudaro apie 800 tyrėjų, inžinierių bei mokslininkų. Jis yra įsikūręs septyniose šalyse: Suomijoje, Danijoje, Vokietijoje, Kinijoje, Japonijoje, Didžiojoje Britanijoje ir JAV. Gamybos padaliniai yra įsikūrę Espe, Oulu ir Salo Suomijoje; Manause Brazilijoje; Pekine, Donguane ir Sužou Kinijoje; Flyte Anglijoje, Bochume Vokietijoje (planuojama uždaryti 2008 metais); Komarome Vengrijoje; Čenajuje Indijoje; Reinosoje Meksikoje; Kluže Rumunijoje ir Masane Pietų Korėjoje. Nokia dizaino skyrius įsikūręs Salo Suomijoje.

Ekonomikos dalis[taisyti | redaguoti kodą]

Nokia yra labai svarbi Suomijos ekonomikos dalis. Tai didžiausia įmonė Suomijoje, sudaranti beveik trečdalį Helsinkio akcijų biržos (OMX Helsinki) rinkos kapitalizacijos, o tai yra unikali situacija industrinei valstybei. Suomijos BVP išaugo daugiau nei 1,5 % 1999 metais dėl Nokia, 2004 metais įmonė sudarė 3,5 % BVP bei užėmė beveik ketvirtadalį Suomijos eksporto 2003 metais. 2006 metais pajamos viršijo Suomijos biudžetą.[reikalingas šaltinis]

Nokia N900 išmanusis telefonas su Maemo OS 5 operacinė sistema veikianti Linux principu, turi lietimui jautrų ekraną.

2007 metų brangiausių prekinių ženklų sąraše, kurį sudarė Interbrand/BusinessWeek, Nokia užima 5 vietą (pirmąją tarp ne JAV kompanijų) su 33,7 mlrd. JAV dolerių ženklo verte. Azijoje ir Europoje populiariausias ženklas taip užėmė 23 vietą Fortune sudarytame Pasaulyje labiausiai vertinamų kompanijų sąraše (kartu su Exxon Mobil; 2 vieta tinklo komunikacijų srityje, 5 vieta ne JAV kompanijų sąraše). Taip pat Fortune Global 500 didžiausių Pasaulio kompanijų 2007 metais sąraše, Nokia pakilo iš 131 į 119 vietą.

Istorija[taisyti | redaguoti kodą]

Kompaniją įkūrė Fredrikas Idestamas 1865 m. pietvakarių Suomijos Tamperės mieste ant Tamerkoskio upės slenksčio. Vėliau įmonė buvo perkelta į Nokijos miestelį prie Nokianvirtos upės, kuri galėjo pasiūlyti daugiau resursų hidroelektrinei. Nuo šio miestelio pavadinimo ir kilo įmonės pavadinimas. Vardas kilo nuo upės, tekančios per miestelį, pavadinimo. Upės Nokianvirta pavadinimas kilo iš seno suomiško žodžio, reiškiančio tamsų kailinį gyvūną, vadinamą nokia, sabalu ar pušies kiaune.

Finnish Rubber Works XX amžiaus pradžioje įkūrė savo gamyklas ir pradėjo naudoti Nokia kaip savo prekinį ženklą. Po Pirmojo pasaulinio karo, Finnish Rubber Works įsigijo Nokia Wood Mills ir telefono bei telegrafo kabelių gamintoją Finnish Cable Works. Šios trys kompanijos 1967 buvo sujungtos į Nokia Corporation.

Naujoji bendrovė veikė daugelyje sektorių, gaminančių popieriaus gaminius, dviračių ir automobilių padangas, avalynę, asmeninius kompiuterius, ryšių kabelius, televizorius, elektros energijos gamybos mašinas, kondensatorius, aliuminį ir pan. Galiausiai po didelių popieriaus kainų mažėjimo Europoje, įmonė orientuota į telekomunikacijų verslą. Padangų gamintojas Nokian Tyres 1988 metais ir batų gamintojas Nokian Footwear (buvusi Finnish Rubber Works) 1990 metais buvo atskirti nuo Nokia Corporation.

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]

Išnašos[taisyti | redaguoti kodą]

Vikiteka