Microsoft

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Microsoft
FormaAkcinė bendrovė
Prekybos simbolisMSFT
PramonėPrograminė įranga, techninė įranga, elektronika
Įkurta1975 m. balandžio 4 d. Albukerkėje
Centrinė būstinėRedmondas, Vašingtonas, JAV
Svarbiausi darbuotojaiSatya Nadella
(generalinis direktorius),
John Thompson
(direktorių valdybos pirmininkas)
ProdukcijaWindows (Phone, Server), Office, Dynamics, Azure, Visual Studio, Xbox, Surface, Skype ir kt.
PaslaugosMSN, Bing, OneDrive, MSDN, Outlook.com, TechNet
PajamosDidėjimas 198.3 mlrd. JAV dol. (2022 m.)
Darbuotojų124 tūkst. (2016 m.)
TinklalapisMicrosoft.com
Buveinė Vilniuje

Microsoft Corporation (NASDAQ indeksas MSFT) – JAV programinės ir techninės įrangos gamintojas, kurio pagrindinė būstinė yra Redmonde (Sietlo rytinis priemiestis), Vašingtono valstijoje. Tai didžiausia pasaulyje programinės įrangos gamintoja, 2006 metais kompanijoje dirbo daugiau kaip 71 000 žmonių. 2008 metais kompanijoje dirbo 89 809 žmonių 105 valstybėse.[1] Tai viena vertingiausių kompanijų pasaulyje, kurios rinkos kapitalizacija 2022 sausio mėn. siekė 2 trln. JAV dolerių.[2]

Produkcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Populiariausias „Microsoft“ gaminamas produktas – Microsoft Windows operacinių sistemų grupė. Taip pat plačiai yra paplitę biuro programų paketas Microsoft Office ir naršyklė Internet Explorer.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kompanija „Micro-soft“ įkurta 1975 metais Albukerkėje, Naujosios Meksikos valstijoje, siekiant kurti ir parduoti BASIC programavimo kalbos interpretatorių Altair 8800 kompiuteriams. Ją įkūrė Bilas Geitsas (Bill Gates) ir Polas Alenas (Paul Allen), prieš tai kartu turėję kompaniją „Traf-O-Data“. Pavadinimas kilo iš žodžių junginio „microcomputer software“. Pirmą kartą šis pavadinimas paminėtas Bilo Geitso laiške P. Alenui 1975 m. lapkričio 29 d. Pavadinimas „Microsoft“ (be brūkšnelio) tapo registruotu prekės ženklu 1976 m. lapkričio 26 d. Antras kompanijos kurtas produktas buvo Fortran kalbos kompiliatorius CP/M mašinoms, išleistas 1977 m. rugpjūtį. Vėliau leistas COBOL kalbos kompiliatorius.

Svarbus „Microsoft“ kompanijai laikotarpis buvo aštuntojo dešimtmečio pabaiga, kai „IBM“ planavo įeiti į asmeninių kompiuterių rinką su IBM PC. Tuo metu IBM atstovai domėjosi „Microsoft“ BASIC kalba bei operacine sistema, tačiau „Microsoft“ neturėdami operacinės sistemos nukreipė juos į CP/M gamintojus, bet šie nesutiko su „IBM“ sąlygom, todėl „IBM“ grįžo pas „Microsoft“, kurie licencijavo QDOS (Quick and Dirty Operating System) ir pardavė ją „IBM“. Vėliau „Microsoft“ nusipirko visas teises į QDOS už 50 000 JAV dolerių bei pervadino produktą į MS-DOS (Microsoft Disk Operating System).

Devintojo dešimtmečio pradžioje daugeliui kompiuterių gamintojų kopijuojant IBM PC, „Microsoft“ pradėjo agresyvią pardavimų gamintojams politiką, taip užsitikrindami nemažą rinkos dalį.

1986 m. vasarį „Microsoft“ persikėlė į Redmondą, kur šiuo metu kompanijos būstinę sudaro pastatai, kurių bendras plotas – 750 000 m², čia dirba apie 28 000 darbuotojų.

2019 m. balandį „Microsoft“ tapo trečiąja įmone (po „Apple“ ir „Amazon“), kurios vertė (bent jau trumpam) viršijo trilijoną JAV dolerių.[3]

Lietuvoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2003 metais „Microsoft“ įsteigė savo atstovybę Lietuvoje – UAB „Microsoft Lietuva“. Pagrindinės jos veiklos kryptys – programinės įrangos platinimo organizavimas ir IT paslaugų teikimas.

Konkurentai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dėl didelio „Microsoft“ parduodamų bei gaminamų programinės ir aparatūrinės įrangos produktų kiekio su šia korporacija konkuruoja labai daug kompanijų bei laisvos programinės įrangos gamintojų, tarp jų duomenų bazių sistemų gamintojai „Oracle“, „IBM“, „PostgreSQL“ ir „MySQL“; operacinių sistemų gamintojai „Sun Microsystems“ (Solaris OS), „IBM“ (įvairios OS Linux pagrindu), „Novell“ (Suse Linux OS), „Redhat“, „Canonical Ltd.“ (Ubuntu OS); biuro programinės įrangos gamintojai „SUN“ (StarOffice biuro paketas), laisvas OpenOffice.org biuro paketo projektas, Corel (WordPerfect Office biuro paketas); interneto naršyklių bei el. pašto programų gamintojai „Mozilla“ korporacija, „Opera Software“ ir t. t.

Pastaruoju metu „Microsoft“ aktyviai veržiasi ir į aparatūrinės įrangos, pvz., žaidimų kompiuterių rinką, kurioje konkuruoja su „Sony“ bei kitais gamintojais.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Microsoft head count way up in last 11 months, nearing 90,000 Archyvuota kopija 2009-03-31 iš Wayback Machine projekto.
  2. „„Apple“ trumpam buvo peržengusi 3 trln. USD kapitalizacijos ribą“. Verslo žinios. Nuoroda tikrinta 2022-01-13.
  3. Microsoft (briefly) becomes the world's third trillion-dollar company

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]