Meleagras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.


„Meleagras ir Atalanta“, Jacob Jordaens paveikslas, XVII amžiaus pradžia
Meleagras ir Kalidono šernas

Graikų mitologijoje Meleagras (t. p. Meleageras, Melagras; gr. Μελέαγρος) – Kalidono karaliaus Oinėjo (arba Arėjo)[1][2] ir Altajos (kuretų karaliaus Testijo dukters) sūnus, Dejaneiros brolis.

Pagal Apolodorą („Biblioteka“ I, VIII, 1-3) bei Ovidijų („Metamorfozės“, VIII, 269-525), gimstant Meleagrui, jo motinai buvo išpranašauta, kad jis mirs, kai židinyje sudegs pliauska. Altaja nedelsiant išėmė iš židinio pliauską ir ją paslėpė.

Kalidono šerno medžioklė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal Homerą (Iliada, IX, 529–599), Meleagras dalyvavo Kalidono šerno medžioklėje. Oinėjas pasiuntė jį sukviesti didvyrius medžioti apylinkes niokojusį žvėrį, kurį buvo pasiuntusi Artemidė. Į medžioklę susirinko garsūs Graikijos didvyriai: Jasonas, Tesėjas, Nestoras, Piritas ir Dioskūrai. Tarp visų buvo ir Atalanta, jį mylėjusi nuožmi medžiotoja. Kalidono šerną pavyko užmušti pačiam Meleagrui, o jo kailį jis padovanojo Atalantai, kurią buvo įsimylėjęs.

Artemidė, supykusi dėl Kalidono šerno užmušimo, sukurstė medžioklėje dalyvavusius Meleagro dėdes Toksėją ir Pleksipą ir jie ėmė prieštarauti dėl medžioklės prizo atitekimo moteriai. Kilusiame tarp Kalidono ir kuretų kare Meleagras juos užmušė. Taip pat užmušė Ifiklą ir Euripilą, kadangi šie įžeidė Atalantą.

Meleagro motina, supykusi dėl savo brolių žūties, sudegino nuo jo gimimo slėptą pliauską ir Meleagras mirė.

Pagal vieną Kalidono šerno medžioklės šaltinį, Meleagras išgelbėjo Atalantą, kurią mėgino išprievartauti kentauraiHilaėjas (Hylaeus) ir Raekas. Jis kentaurus užmušė.

Kita[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagal kelis šaltinius, Meleagras buvo Partenopėjo ir Polidoros tėvas, dalyvavo argonautų žygyje. Jis užmušė Kolchidės valdovą Ajetą. Nugalėjo ieties metimo rungtyje Graikijos žaidynėse.

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]