Gerijonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Gerionas)
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Graikų mitologija
Apollo Artemis Brygos Louvre G151.jpg
Graikų dievai
Pirmapradžiai dievai
Olimpo dievai | Titanai
Mūzos | Nimfos

Mitinės būtybės

Mitinės būtybės
Pusdieviai | Trojos karas
Odisėja | Argonautika

Gerijonas (Γηρυών arba Γηρυόνη) graikų mitologijojeChrisaoro ir Kalirojės (Kalirhoja) sūnus. Jis buvo sparnuotas milžinas, kurio kūną sudarė trys žmonių kūnai sujungti per liemenį. Mūšyje jis buvo nenugalimas, nes galėjo šešiose savo rankose vienu metu turėti tris kardus ir tris skydus, arba vienu metu šauti strėlę ir mesti ietis. Turėdamas tris galvas pasižymėjo ir dideliu protu.

Gerijonas gyveno Eritėjos saloje, už Heraklio stulpų, į vakarus nuo Viduržemio jūros. Gerijonas laikė dvigalvį šunį Ortrą, kuris buvo Cerberio brolis, ir purpurinių karvių bandą. Bandą saugojo Ortras ir žmogus Euritionas.

Heraklio žygis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Heraklio dešimtas darbas buvo parvaryti Gerijono karves. Keliaudamas jis perėjo Libijos dykumą (Libijos vardu graikai tuomet vadino Afriką), jis buvo taip nualintas karščio, kad iššovė strėlę į Heliją, saulės dievą. Helijas maldavo Heraklio baigti, tada Heraklis pareikalavo auksinės valties, kuria Helijas kiekvieną naktį plaukdavo per jūrą. Heraklis pasinaudojo valtimi, kad pasiektų Eritėją.

Heraklis mėgindamas pavogti bandą, užmušė Ortrą, vėliau Euritioną. Gerijonas atvyko, pagal kai kurias versijas, sužinojęs apie Heraklio veiksmus iš Menoetijo, Hado piemens. Galiausiai Heraklis užmušė ir Gerioną, sukapojęs jo kūną į tris dalis. Pasak kitos versijos, Heraklis Gerijoną nušovė Hidros krauju suvilgyta nuodinga strėle. Vikiteka